Уроку Тема уроку: О. Уайльд. Роман «Портрет Доріана Грея»Сторінка1/2
Дата конвертації23.03.2019
Розмір2.49 Mb.
#85307
ТипУрок
  1   2
План уроку

Тема уроку: О.Уайльд. Роман «Портрет Доріана Грея». Вплив філософії насолоди і краси на духовний світ людини. «Сходинки пороку Доріана Грея». «Краса – це злочин чи дар божий?..»

Мета уроку:

- закріпити знання учнів про основні віхи життєвого та творчого шляху О.Уайльда, розкрити особливості естетичних принципів письменника, розглянути головні аспекти роману «Портрет Доріана Грея»; навчити аналізувати та характеризувати образи твору,  розглянути етико-філософський сенс краси і моралі в романі «Портрет Доріана Грея»; сформувати цілісне сприйняття твору із визначенням власної позиції, поняття  «краси», «парадоксу»  та «естетизму»;

- розвивати літературний інтерес, вміння працювати з біографічним та текстовим матеріалом; мовленнєві навички учнів; логічне та аналітичне мислення; вміння охарактеризувати головних героїв роману О.Уайльда "Портрет Доріана Грея"; розвивати навички зв'язного мовлення, полемічні й творчі здібності учнів, вміння самостійно формувати думку, відстоювати її, аргументуючи чіткими і стилістично грамотними висловлюваннями щодо прочитаного художнього тексту; вчитися конкретно й вдумливо опонувати своїм товаришам, вести фахову, а не емоційно-побутову дискусію у формі рольової гри;

 - виховувати інтерес до особи і творчості письменника, розуміння суті мистецтва і його впливу на життя людини., почуття прекрасного, вдумливого читача, повагу до особистості та почуття відповідальності за свої вчинкиТип уроку:  урок контролю та узагальнення знань та вмінь з теми

Вид уроку: урок - роздум

Методи та прийоми роботи: слово викладача, мозковий штурм, бесіда, бліц опитування, елементи дискусії та рольової гри, рефлексія, прийом «Мікрофон».

Обладнання та дидактичні матеріалами: портрет письменника, відеоматеріали, мультимедійна презентація, комп’ютер, екран, проектор, тексти творів роману О.Уайльда «Портрет Доріана Грея’’, підручник.

Міжпредметні зв’язки: українська література, етика і психологія людських взаємин.

Очікувані результати: учні вміють працювати з біографічним та текстовим матеріалом, характеризувати та аналізувати образи твору; вміють самостійно формувати думку, відстоювати її.
Епіграфи до уроку :

Краса душі надає чарівності навіть кволому тілу. Потворність душі кладе свій відбиток навіть на найдосконаліше тіло.

Г.Лессінг

Хід уроку:

І.Організаційний момент

ІІ. Оголошення теми, мети уроку

Слово викладача.

Кожна людина рано чи пізно обов’язково задумається над питанням: «У чому сенс життя?» І ніколи відповідь не буде однозначною. Яскравим прикладом цьому є життя відомого англійського письменника Оскара Уайльда.

Оскар Уайльд жив і творив наприкінці ХІХ століття. Він був поетом і драматургом, прозаїком і літературним критиком, дотепним співрозмовником і неперевершеним майстром парадоксів. Його називали «королем життя», «апостолом естетизму», «принцом парадоксів».

На могилі О. Уайльда викарбовані слова: «О нем отверженные плачут, А скорбь их - навсегда». У О. Уайльда було все – прекрасна сім’я: батько – офтальмолог, відомий лікар на всю Європу; мати – літераторка; вродлива, ніжна, любляча жінка; красуня дружина, двоє синів; слава, популярність. А коли 18 травня 1897 року він вийшов на свободу із воріт каторжної тюрми - він втратив усе: дружина його пішла з дому, змінила прізвище і виїхала із синами в провінцію; мати померла з горя і він не міг навіть побувати в неї на могилі – дублінці закидали його б камінням. Вищий світ об’явив його ізгоєм і навіть згадувати його ім’я вважалось дурним тоном. Торговці відмовлялись продавати його книги, а директори театрів - ставити його п’єси. Оскар Уайльд пізнав вершину слави і безодню падіння. Він належить до тих митців, яких спочатку називають «забутими і невизнаними», а потім «поверненими і культовими». Епатуючою була поведінка письменника, трагічною – його смерть, незвичними і неприйнятими суспільством – його твори. О. Уайльд любив контрасти, завжди балансував між витонченим і скандальним, реальним і уявним. Навмисно доводячи усталені принципи до абсурду, письменник намагався врятувати суспільство від духовного занепаду, байдужості та сліпої віри в прописні істини. Він помирає на чужині одиноким, усіма забутий і зганьблений - 30 листопада 1900 р. Усього 46 років прожив письменник. Що криється за цими роками? Вершина слави і безодня падіння…. Насолода життям і пекельні муки… Загальне визнання і демонстративне забуття… Прекрасне і потворне... Усе було в долі «Короля життя. Принца парадоксу» - Оскара Уайльда.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

1.  Бліц-опитування

 • Де і коли народився Оскар Уайльд?

 • Ким були його батьки?

 • Яку освіту здобув майбутній письменник?

 • Хто вплинув на особистість письменника?

 • Які твори принесли успіх О.Уайльду?

 • Основні естетичні положення викладені в книзі …?

 • Назвіть головні проблеми твору «Портрет Доріана Грея?

 • Засновником якого літературного напрямку вважається Оскар Уайльд?

2. Словникова робота.

 • Етика - вчення про мораль;

 • Естетика - наука про красу;

 • Естетизм - назва літературно-мистецьких течій, в основі яких - ствердження, що мистецтво незалежне від дійсності. Воно має свої принципи, правила і лише воно здатне творити красу;

 • Гедонізм - напрям, що стверджує насолоду як вищий сенс існування;

 • Парадокс - вислів, що суперечить загальноприйнятій точки зору або здоровому глузду; оригінальність мислення його автора.


3.«Мозкова атака»:

 • У чому полягають принципи естетизму за О.Уайльдом?

 • Наведіть приклади парадоксів О. УайльдаIV. Основна частина уроку

 1. Слово викладача. Роман О. Уайльда «Портрет Доріана Грея», безумовно, викликає багато суперечок. Сам автор в одному з листів писав про нього так: «Мою історію можна назвати есе про декоративне мистецтво. Вона, якщо хочете, виділяє отруту, але ви не можете заперечувати, що вона досконала, а саме досконалість і є для нас, художників, кінцевою метою».

Попри всі суперечки щодо творчості митця, твори Уайльда і в наші дні приваблюють нових читачів. Англійський письменник Чарлз Морган, відповідаючи на запитання щодо причин популярності творів О. Уайльда, сказав: «Кожне нове покоління зачароване красою і магією мови Уайльда, його дивовижним умінням наповнити мелодикою кожну фразу». Із цим важко не погодитися. Можливо, ось у чому секрет популярності англійського митця.

Сьогодні на уроці ми спробуємо дослідити, як філософія насолоди впливає на духовний світ людини, що трапиться з нею, коли настане перенасичення, коли буде вичерпаний запас насолод, які придумала собі людина. Простежимо за долею Доріана Грея: коли розпочалось руйнування його душі, як воно проходило і як він сам перетворився на один великий порок.

Ми спробуємо з’ясувати хто ж такий Доріан Грей – злочинець чи жертва, чи має він нести покарання за свої злочини.

Епіграф буде ключем до сьогоднішньої теми уроку:

Краса душі надає чарівності навіть кволому тілу. Потворність душі кладе свій відбиток навіть на найдосконаліше тіло.Г.Лессінг


 1. Робота над образом Доріана Грея: дослідження етапів духовної деградації юнака.

Бесіда:

  • Де ми знайомимось з Доріаном Греєм?

  • Чому художник Безіл вирішив намалювати портрет Доріана?

  • З чого починаються зміни у душі красивого юнака?

  • Хто змусив Доріана замислитися над власною красою?

  • Які висновки робить для себе Доріан Грей?

  • Чи вірний висновок Доріана? Чи перестануть любити його близькі, коли він зістариться?

  • Отже, з чого починається його падіння вниз?

  • У чому, на вашу думку, сенс життя? (На прикладах Ж. Сореля, Гобсека, Пузиря та ін.).


3. Міні – диспут «Чи може краса бути «моральною» або «аморальною»?

Слово викладача.

Ф.Достоєвський говорив, що краса врятує світ. Герої О.Уайльда й сам автор у передмові так висловлюються про красу:

« Краса – це одна з великих істин світу»;

«Краса не така тлінна, як думка»:

«Для мене краса є дивом із див».

Проблемне запитання:


 • Що таке краса і насолода?

 • Як Краса співвідноситься з Моральністю, Добром та іншими загальноприйнятими морально – етичними категоріями?

 • Які асоціації викликає у вас слово краса?


Слово викладача:

Як бачимо, поняття про красу й асоціації, пов’язані з цим словом, у кожного різні. Мабуть, не існує абсолютної краси. Це категорія відносна, для кожної епохи, нації - вона може бути своя.

Згадаймо казку « Дюймовочка» - як Жук відрекомендував приятелям свою наречену і якою була їх реакція…

Отже, сама по собі краса не може бути ані моральною, ані аморальною. Зовнішність обов’язково пов’язана з внутрішньою сутністю, намірами і діями.

Між культом насолоди і мораллю не повинно бути прірви. Людина має право насолоджуватись, вона народжена для щастя. Але ніколи не можна забувати, що, крім насолоди, є інші проблеми. Однією насолодою не можна жити. Саме мораль примушує людину замислитися над своїми проблемами, проблемами інших людей.

У романі «Портрет Доріана Грея» ми побачили, як філософія насолоди вплинула на духовний світ героя; що трапилось з Доріаном, коли настало перенасичення і запас насолод був вичерпаний.


4.Робота з таблицею «Сходинки пороку Доріана Грея»Перша сходинка: усвідомлення власної краси.

 • Чому ж Доріан став опускатися вниз по сходах пороку? Адже по сходах можна підніматися і вверх, вдосконалюватися, ставати кращим. На що він був готовий заради збереження краси і молодості?

 • Хто з відомих вам літературних героїв віддає душу дияволу?

 • Чому людина готова так легко розстатися зі своєю душею?

 • Чи розділяєте ви хвилювання Доріана, що його будуть любити до першої зморшки?Друга сходинка: захоплення бутафорією

 • Чи витримав Доріан випробування коханням? Кого він покохав: Сибілу чи її сценічні образи?

 • Які зміни сталися з портретом після жорстокого розриву Доріана з Сибілою?

 • Про що думає Доріан, коли аналізує свою останню розмову із Сибілою?

 • Як реагує Доріан на повідомлення про самогубство Сібіл?Третя сходинка: егоїзм, безсердечність, жорстокість Доріана.

 • Яка книга зіграла значну роль у світогляді героя?

 • Які захоплення були у Доріана? Чим він займається, намагаючись пізнати усі сторони життя?

 • Яке життя він веде?

 • Як впливає Доріан Грей на оточуючих? Чому люди, з якими він спілкується, піддаються впливу пороку? Порок — це інфекція?

Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка