Велика БританіяСторінка1/2
Дата конвертації03.11.2018
Розмір159 Kb.
  1   2
Тема: Велика Британія

Мета: формувати в учнів систему знань про особливості географічного положення, населення та господарство Великої Британії; показати порівняльні моменти передумови й причини високого рівня розвитку господарства, галузей спеціалізації Великобританії з іншими країнами, з Україною; соціально-економічні особливості, які впливають на економічний розвиток; стимулювати інтерес учнів до самостійного пошуку та аналізу необхідної інформації; вдосконалити практичні навички учнів працювати з матеріалами підручника, додатковою літературою; розвивати в учнів творчі здібності, логічне мислення, зв’язне мовлення; виховувати повагу до матеріальних і духовних надбань нашої держави та інших держав світу.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Форма уроку: урок-подорож (з елементами рольової гри)

Обладнання: відеокасета «Екскурсія по Європі», підручник, політична карта світу, графіки, діаграми підготовлені учнями для доповідей, презентації учнів «Машинобудування Великобританії» та «Туристичні куточки Великобританії», комп’ютер.

Основні поняття: економіко-географічне положення, природні ресурси, природний приріст, густота населення, урбанізація, господарство, спеціалізація, експорт, імпорт.

Методи і прийоми: словесні (вступне слово вчителя, доповіді учнів), наочні (аналіз графіків, діаграм), прийом «Підтримка», «Пригадай», «Мікрофон».

Література для вчителя:

  1. Довгань Г.Д. Соціально-економічна географія світу. 10 клас. Стандарт і академічний рівень. – Х.: Вид. група «Основа», 2010. – 106.

  2. Економічна і соціальна географія світу: Підруч. для 10 кл. загально освіт. навч. закл. / Б.П Яценко, В.М. Юрківський, О.О. Любіцева та ін.; За ред.. Б.П. Яценка. – К.: Форум. – 2004. – 351.

  3. Топузов О.М., Тименко Л.В. Економічна і соціальна географія світу: Підруч. для 10 кл. загальносвіт. навч. закладів. – К.: Зодіак- ЕКО. – 2005. – 208.

  4. Географія. Збірник завдань для державної підсумкової атестації з географії за курс основної та старшої школи. / Г.О. Ковальчук, Л.Б. Паламарчук. – Х.: Гімназія, 2008. – 296.

Література для учнів

  1. Економічна і соціальна географія світу: Підруч. для 10 кл. загально освіт. навч. закл. / Б.П Яценко, В.М. Юрківський, О.О. Любіцева та ін.; За ред.. Б.П. Яценка. – К.: Форум. – 2004. – 351.

  2. Топузов О.М., Тименко Л.В. Економічна і соціальна географія світу: Підруч. для 10 кл. загальносвіт. навч. закладів. – К.: Зодіак- ЕКО. – 2005. – 208.

3. Інтернет – джерела
ХРОНОМЕТРАЖ УРОКУ

I Організаційний момент (1 хв)

II Актуалізація опорних знань і умінь учнів (1 хв)

III Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів (2 хв)

IV Оголошення теми і мети уроку (1 хв)

V Вивчення нового матеріалу (36 хв)

V I. Узагальнення і систематизація знань, умінь і навичок учнів (2 хв)

VI I Підсумок уроку (1 хв)

VI I I Домашнє завдання (1 хв)

Підготовчий етап: За 2 тижні до проведення заходу із переліку ролей (екскурсовод, історик (2 учні), політолог, географ, геолог, демограф, економіст, промисловець (3 учні), міністр сільського господарства Великобританії, фінансист (2 учні), міністр транспорту, турист, брит), які пропонує вчитель, учні обирають відповідну. Готують доповіді, які перевіряє і редагує вчитель.

Хід уроку

I. Організаційний момент (1 хв)

Учні вітаються з учителем. Вчитель відмічає відсутніх на уроці.Прийом «Підтримка»

Учні пишуть сусіду по парті на листочках-сердечках слова підтримки: «Ти все одно молодець, тому що…».II Актуалізація опорних знань і умінь учнів (1 хв)

Прийом «Пригадай»

Пригадайте і назвіть план характеристики країни?

III. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності (2 хв)

На екрані фрагмент відеофільму « Єврогід по Європі».Учитель. Я дуже рада бачити вас всіх у нашій туристичній агенції «Наша перша-найперша». Ми продовжуємо знайомство з країнами Західної Європи.

Сьогодні на уроці ми більше дізнаємося про давню та юну, далеку та близьку, відому та невідому країну. Вона названа іменем одного з племен, бритів, які дуже давно населяли цю територію. Це Батьківщина Р.Кіплінга та Робіна Гуда, Д. Дефо та Р. Стівенсона, Ч. Дарвіна, А. Конан-Дойля та В. Шекспіра, який назвав цю країну «країна величі, оселя марса…». Ви, мабуть, здогадалися, що ця країна – Великобританія.IV. Оголошення теми і мети уроку (1 хв)

V. Вивчення нового матеріалу (36 хв)

Учитель. Отже, ми розпочинаємо нашу подорож до Великобританії. А візьмемо ми з собою фахівців-спеціалістів, які допоможуть нам з’ясувати соціально-економічні та інші особливості Великобританії. Та яка ж подорож без екскурсовода?

Екскурсовод: Дякую! А розпочнемо ми знайомство з «візитної картки» Великобританії.

Офіційна назва – Сполучене Королівство Великої Британії і північної Ірландії. В адміністративно-територіальному відношенні – це федеративна держава.

Площа – 244,1 тис. км. кв. Населення – 61,1 млн осіб (2009). Столиця – Лондон. Економічно-розвинена держава, країна «великої сімки». Складається з 4-х історико-географічних областей: Англії, Шотландії, Уельсу й Північної Ірландії (Ольстер). Глава держави Єлизавета ІІ (з 1952). Глава уряду Девід Камерон (з 2010); політична система — ліберальна демократія. Грошова одиниця — фунт стерлінгів. Мови: англійська, валлійська, гельська;

Екскурсовод. Про історичні аспекти Великобританії ми запитаємо у нашого історика.

Доповідь історика 1. З ХVІІ по ХХ ст. Великобританія була великою колоніальною державою. Британській імперії належали землі на всіх континентах. За рахунок експлуатації ресурсів і населення колоній зростали могутність і багатство Великобританії. Більшість колишніх британських колоній тепер незалежні, проте входять до складу розпорошеного союзу, відомого як Британська Співдружність. Має залежні території, за площею яких поділяє перше місце із Францією.

Колонії (показує на карті): Європа (Гібралтар, Мен (Дуґлас); Нормандські острови: Джерсі (Сент-Хельер; Карибські острови: Ангілья (Валлі); Бермудські острови (Гамільтон); Британські Віргінські острови (Род-Таун); Кайманові острови (Джорджтаун); Монтсеррат (Плімут); Теркс і Кайкос (Кукбурнтаун); Атлантичний океан (Острів Святої Єлени (Джеймстаун); Острів Вознесіння (Джорджтаун), Трістан-да-Кунья (Едінбург Семи морів); Південна Джорджія та Південні Сандвічеві острови (Кінг-Едвард-Пойнт); Фолклендські острови (Порт-Стенлі); Тихий океан Піткерн (Адамстаун); Індійський океан (Британська територія в Індійському океані (військова база Дієго-Гарсія); Антарктика (Британська антарктична територія (Ротера)).

Великобританія дотепер справляє значний міжнародний вплив як найближчий союзник США та як член Європейського Союзу.

Доповідь історика 2. Що ж таке Британська Співдружність? Британська Співдружність націй— асоціація незалежних держав, що раніше входили в Британську імперію, які визнають британського монарха як символ вільного єднання. У Співдружність входять (на кінець 2009) (показує на карті): Великобританія, Канада, Австралія, Нова Зеландія, Південноафриканська Республіка, Індія, Пакистан, Шрі-Ланка, Ґана, Малайзія, Сінгапур, Кіпр, Нігерія, Сьєрра-Леоне, Танзанія, Ямайка, Трінідад і Тобаго, Уганда, Кенія, Замбія, Камерун, Мозамбік, Намібія, Малаві, Мальта, Гамбія, Ботсвана, Ґайана, Лесото, Барбадос, Маврикій, Свазіленд, Науру, Тонга, Самоа, Фіджі, Бангладеш, Багамські Острови, Гренада, Папуа-Нова Гвінея, Сейшельські Острови, Соломонові Острови, Тувалу, Домініка, Сент-Люсія, Кірібаті, Сент-Вінсент і Гренадіни, Зімбабве, Беліз, Антігуа і Барбуда, Мальдіви, Сент-Кітс і Невіс, Бруней, Вануату, Руанда.

Учитель. Прийом «Пригадай» - Скажіть, а які ви знаєте форми правління у світі??? (відповідають). А яка ж форма правління в Англії? На це питання нам відповість наш політолог.

Доповідь політолога: Сьогодні Великобританія – конституційна монархія. У Великобританії конституція не кодифікована, тобто у вигляді окремої книжечки з назвою «Конституція» не існує. Проте елементи британської конституції цілком оформлені у вигляді письмових документів. Таким документом можна вважати, наприклад, Велику хартію вольностей. Особливості британської некодифікованої конституції пояснюються тим, що вона формувалася століттями. Втім, в британській некодифікованій конституції є і окремі елементи, які ніде не записані, а диктуються тільки традицією. Наприклад, проводити загальні вибори по четвергах.

Вчитель: Пригадайте план характеристика країни. Який наступний пункт плану ми повинні розглянути? Так, економіко-географічна характеристику країни, природні умови і ресурси.

Доповідь географа: Великобританія – країна Західної Європи, що розташована на островах. Двома протоками відділена від Європи: Ла-Манш і Паде-Кале.

Рельєф центральної, і південно-східної частин Великої Британії горбисто-рівнинний; у Шотландії, Уельсі і Ольстері переважають невисокі гори і височини, сильно згладжені льодовиками та річковою ерозією. Найвищі гори Великої Британії знаходяться на Північно-Шотландському нагір'ї. Гора Бен-Невіс, розташована недалеко від верхів'я затоки Лох-Лінне, підіймається до висоти 1343 м над рівнем моря. Клімат Сполученого Королівства м'який, що пояснюється головним чином впливом Північно-Атлантичної течії (продовження Гольфстріму), що приносить теплі води до західного побережжя Європи. Головні ріки: Темза, Северн, Трент, Мерсі. У центральній і південній частинах країни грунти здебільшого родючі, що сприяє розвитку землеробства.Питання від туристів (однокласників), що подорожують: Які можна виділити позитивні і негативні ознаки ЕГП Великобританії, що мають влив на економічний розвиток країни?

Доповідь геолога: Основними мінеральними ресурсами є нафта і природний газ. Станом на 1998 р В.Б. займає 2-е (після Норвегії) місце серед країн Європи за запасами нафти і 4-е (після Нідерландів, Норвегії і України) – природного газу. Промислові родовища нафти і газу залягають під дном Північного моря на шельфі в межах Центрально-Європейського нафтогазоносного басейну. Видобуток кам’яного вугілля та залізної руди нині не має великого промислового значення. За запасами кам’яного вугілля В.Б. займає 2-е місце в Західній Європі. Поклади руд кольорових металів майже вичерпано за винятком родовищ олова і міді на півострові Корнуолл. Країна має значні запаси різних будівельних матеріалів, кам’яної та калійної солей.

Останнім часом видобуток таких важливих видів корисних копалин , які мають значення в промисловості - скоротився, а інших навпаки – збільшився. (Див. табл. «Динаміка видобутку корисних копалин у Великобританії, тис.т»; учень характеризує графік).Корисні копалини

1999 рік

2000 рік

2001рік

Вугілля

37077

31198

32128

Природний газ

99065

108499

106069

Сира нафта

137125

126244

117614Графік «Динаміка видобутку корисних копалин у Великобританії»

Вчитель: Про особливості демографічної ситуації Великобританії розповість нам демограф.

Доповідь демографа: Населення Великобританії складає більш 58 мільйонів чоловік. Національний склад: англійці більш 80%, шотландці 10%, валлійці (корінні жителі Уельсу) 2%, ірландці 2,5% (див. діаграма «Склад населення Великобританії»).Діаграма «Склад населення Великобританії»

Населення розміщене досить нерівномірно, основна частина жителів сконцентрована в Англії. Природний приріст 1,3%, позитивне сальдо міграції. Значна частина населення сповідує протестантизм.

З 1921 року близько 40% населення проживають у сімох найбільших міських агломераціях (показує на карті) з центрами в Лондоні (Великий Лондон), Манчестері (Південно-східний Ланкшир), Бірмінгемі і Вольверхемптоні (Західний Мідленд), Глазго (Центральний Клайдсайд), Бредфорді (Західний Йоркшир), Ліверпулі (Мерсісайд) і Ньюкасі-на-Тайні (Тайнсайд). Рівень урбанізації у Великобританії складає 89%. Частка сільського населення дуже невелика. Густота населення – близько 250 чол. на 1 км2, зокрема 90% живе у великих містах та передмістях. Найгустіше заселений південний схід, де розміщена столиця Сполученого Королівства – місто Лондон (показує на карті).

Має невисокий рівень безробіття, він коливається в межах 4-4,5%. В структурі зайнятості домінує невиробнича сфера (62%). Кількість працівників у промисловості – 26%, а у сільському господарстві – 2% (Див. діаграма «Зайнятість населення»)


Каталог: Files -> downloads
downloads -> Урок 2 Тема. Архітектура кам'яний літопис століть
downloads -> Уроках «Художньої культури»
downloads -> Науковий керівник : учитель стасюк о. С. Консультанти: батьки, бібліотекар, вчитель географії
downloads -> Реферат з основ корекційної педагогіки та спеціальної психології на тему: Психолого-педагогічна допомога сім'ям, які мають дітей з порушенням у розвитку
downloads -> Образотворче мистецтво
downloads -> Чернігівська міська централізована бібліотечна система
downloads -> Особливості розвитку культури Галицько – Волинської держави
downloads -> Визначні місця України краю незвіданих красот
downloads -> Розрахунок сил І засобів по ліквідації нс


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка