Відділ освіти і науки Верхньодніпровської райдержадміністрації Районний педагогічий ярмарок «Педагогічні здобутки освітян Верхньодніпровщини – 2009»



Сторінка1/3
Дата конвертації23.03.2017
Розмір6.3 Mb.
#13227
  1   2   3
Відділ освіти і науки Верхньодніпровської райдержадміністрації

Районний педагогічий ярмарок

«Педагогічні здобутки освітян Верхньодніпровщини – 2009»

Ганнівська середня загальноосвітня школа
Гуманітарна освіта

Історія, правознавство та інші суспільні дисципліни


Василюк Тетяна Іванівна,

вчитель історії

с. Ганнівка

2012 р.

Посібник містить цікаві розробки позакласних заходів з історії: LG – еврика, брейн – ринг, найрозумніший та ін.. Подано варіанти радіогазет та різноманітних конкурсів, засідання інтелектуального клубу. Робота стане в нагоді вчителю історії при проведенні позакласних заходів з предмету.

Історичний КВК

„Українська козацька держава – Гетьманщина”.
Мета: визначити рівень засвоєння учнями знань; формувати вміння учнів використовувати отримані знання в ході гри, аргументувати власну точку зору;

виховувати толерантність.


Попередня підготовка:

1) Учні об’єдналися на попередньому уроці в 4 групи.

2) Кожна група отримала домашнє завдання: підібрати назву, емблему команди.

Хід уроку:

І. Організаційний момент.

Учитель знайомить учнів з правилами гри.


ІІ. Історичний КВК.

І конкурс-„ Представлення команд”. Команди представляють свої назви та емблеми.


ІІ конкурс – „Запитання - відповідь”

Учитель ставить командам запитання, вони якнайшвидше дають на них відповіді. Кожна повна відповідь оцінюється в 3 бали, неповна - 2 бали, доповнення – 1 бал.


1. Де і коли була заснована Запорозька Січ?

Відповідь. Близько середини ХУІ ст.. на дніпровському острові Хортиця.

2. Поясніть походження назви Запорозька Січ.

Відповідь. Була розташована на Запоріжжі. Козаки споруджували укріплення із січених дерев’яних колод.

3. Що означає слово козак?

Відповідь. Вільна, незалежна й озброєна людина, яка, ведучи господарство перебувала, водночас, у постійній готовності до оборони рідної землі від іноземних загарбників.

4. В козаків, як відомо, чуб був довгий, спадав аж на лоба. Тоді його заплітали у кіску й закладали за вухо. Як називали цю кісочку?

Відповідь. Оселедець.

5. Яку віру сповідували козаки?

Відповідь. Православну.

6. Для запорожця – самітника, що часто тинявся без людини місяцями, не маючи можливості протягом багатьох днів промовити до когось слова, вона

була справжньою подругою, вірною дружиною, якій він ввіряв свої думки, за допомогою якої проганяв свою тугу. Про який музичний інструмент ідеться?

Відповідь. Про кобзу.

7. Яким було святкове вбрання козаків?

Відповідь. Жупан, барвистий каптан, широкі штани червоного чи іншого кольору, пояс із китайки, шапка (бурка).

8. Яким було озброєння козака?

Відповідь. Сагайдак зі стрілами, спис, келех, гаківниці, рушниці або мушкети, шаблі, пістолі.

9. Якою була повсякденна їжа козаків?

Відповідь. Тетеря (варили із пшона або житнього борошна з квасом), соломаха (житнє борошно, зварене з водою і засмачене олією), галушки, юшка від звареної риби, куліш із салом або олією, іноді баранина, дичина тощо.
ІІІ конкурс. „Шикування”.

Учні одержують картки, на яких написані події визвольної війни. За хвилину вони повинні вишикуватись (кожна команда окремо) згідно хронологічного порядку подій, які відбулися з 1648 по 1657 рр. ( 3 бали)

Картки

битва на Жовтих Водах



битва під Корсунем

битва під Пилявцями

битва під Берестечком

Білоцерківська угода

Україно - московський договір.
ІУ. Конкурс. „Хто зайвий ”.

Учні одержують картки, на яких написані прізвища національних героїв, учасників визвольної війни. Одна картка – прізвище не учасника. За хвилину учні повинні відшукати зайву картку і пояснити свій вибір (за правильне пояснення – 3 бали).


Картки.

№1. Богдан Хмельницький

Іван Богун

Максим Кривоніс

Іван Мазепа – не учасник Визвольної війни.
№2. Іван Виговський

Петро Дорошенко

Іван Сірко

Пилип Орлик – не відноситься до гетьманів Доби Руїни

№3 . Іван Скоропадський

Павло Полуботок

Данило Апостол

Богдан Хмельницький – не відноситься до гетьманів ХУІІІ ст.


№ 4. Григорій Сковорода

Самійло Величко

Максим березовський

Петро Калнишевський – кошовий отаман


У конкурс. „Хто вони?”

Учитель читає характеристику історичної особи. Учні повинні відгадати , про кого йдеться (1 бал)

1. Добре володів польською, татарською, турецькою, російськими моваим. Особливо пишався тим, що розмовляє українською. Не раз бував у полоні. Водив у бій козацькі полки. Розпочав Визвольну війну українського народу, очоливши військо.

(Б.Хмельницький).

2. Сподвижник Б.Хмельницького. Брав участь у Берестецькій битві. Був наказним гетьманом козацького війська. Вивів оточені загони і тим самим врятував козацьку армію від розгрому.

( І. Богун)

3. Мріяв побачити Україну вільною, незалежною європейською державою. Був освіченою людиною. Сприяв розвитку культури, освіти. На власні кошти побудував 12 храмів. Пішов на зраду царя в ім’я свободи українського народу.

( І. Мазепа)

4. Останній січовий отаман. Ув’язнений у Соловецькому монастирі на Білому морі. Останні роки свого життя провів у замурованій камері.

( П. Калнишевський)


УІ. Конкурс. „Конкурс кошових отаманів ”.

Кошовим отаманам ставляться запитання. Кожна правильна відповідь – 1 бал.


1. Повна назва держави, проти якої очолив визвольну війну Б. Хмельницький.

( Річ Посполита)

2. Турецький воїн.

( яничар )

3. Літописець, який детально описав хід подій визвольної війни

( Самовидець )

4. Держава, до складу якої увійшла Україна внаслідок Переяславської Ради.

( Московія )

5. Хто з союзників Б. Хмельницького неодноразово зраджував козаків у війні.

( Татари )


УІІ. Головоломка.

Кожна команда отримує кросворд, який необхідно розгадати. В залежності від виконаного завдання команди можуть отримати від 5 до 12 балів.


У виділеному прямокутнику по вертикалі написано прізвище гетьмана України, активного керівника боротьби проти турецько – татарської агресії, видатного культурно - освітнього діяча. Прочитати його ви зможете, якщо виконаєте всі завдання по горизонталі.
1. Список, до якого заносили прізвище козаків (реєстр).

2. Ім’я славного козака, що брав участь в організації засідки проти поляків в урочищі Горохова Діброва ( Максим).

3. Соратник Б. Хмельницького, був під час його гетьманування його писарем

( Виговський).

4. Виконавець народних дум і пісень ( кобзар ).

5. Легкий козацький човен ( чайка)

6. Ім’я українського гетьмана, козака – Байди (Дмитро).

7. Особа, до якої Б. Хмельницький звертався по допомогу під час визвольної війни (Хан).

8. Укріплення, огорожа навколо козацького табору (Січ).

9. Прізвище одного з сподвижників Б. Хмельницького, видатного полководця і дипломата (Нечай).

10. Місто, під стінами якого козаками, під проводом Сагайдачного була розбита турецька армія ( Хотин).

11. Ім’я батька Б.Хмельницького ( Михайло).


Підведення підсумків уроку.



LG – еврика

Позакласний захід з історії

Мета: поглибити знання учнів з теми,

розвивати вміння висловлювати власну думку;

виховувати інтерес до історії.

Хід заходу

І. Організаційний момент.

ІІ. Оголошення мети та очікуваних результатів заходу.

ІІІ. Гра


1 тур Перший бал.

- У скільки років Карл Великий став королем? ( 26)

- У скільки років Карл Великий помер? ( 71)

2 тур. Оратор.

Обираємо тему.

Місце жінки в середньовічному суспільстві.

„Божий суд”: віра в Бога чи ознака недосконалості судової системи.

Рицарство: герої чи розбійники з великої дороги?

3 тур. Тема.

Людина і природа середньовіччя

1. Найбільший міграційний рух Середньовічної Європи ( Велике переселення народів ІУ – УІІ ст)

2. Яку хворобу називали „чорною смертю ” (чуму)

3. Де, в основному, будували замки і фортеці? ( на пагорбі)

4. Який народ звинувачували в „чорній смерті ”? (Євреїв)

5. З якого віку можна було вступати в шлюб? ( з 12 р).

6. Якою була середня тривалість життя жінки у середньовіччі? (35 р).

7. Якою була середня тривалість життя чоловіка у середньовіччі? ( 40 – 45 р)

8. Скільки осіб, в основному нараховували сім’ї Середньовіччя? ( 5)

9. Що,в основному, служило кордонами між державами та маєтками? ( ріки)



Матеріальний світ Середньовіччя

1. В якому столітті з’явилися вітряні млини? ( ХІІІ ст..)

2. Як називалась кількаповерхова дерев’яна чи кам’яна вежа? ( ДОНЖОН)

3. В якому році в Європі з’явився спирт? ( 1100 р).

4. В якому столітті з’явилися перші правила дорожнього руху? ( ХІІІ ст..)

5. Що служило візитною карткою господаря, показувало місце в суспільстві?

( Герб).

6. Що замінювало цукор у Середньовіччі? ( Мед).

7. Скільки разів на день їли в Середньовіччі? ( Двічі).

8. Якому транспорту надавали перевагу в Середньовіччі? ( Водному).

9. Як називались вузькі отвори в товщі стінки замку, через які засипали ворога стрілами? ( Бійниці).

Суспільство і держава в Середньовіччі

Як називався гарантований прибуток у Середньовіччі? (титул)

Як називався земельний наділ , що отримав за службу воїн? (феод.)

Як називалась держава, влада в якій належала одній людині і передавалася у спадок? (монархія)

У якій країні мав місце такий дорадчий орган , як Генеральні штати? (Франція)

Як називались у Середньовіччі збірники законів? ( „правди ” )

Що таке „ордалії ”? (випробування вогнем )

В якій країні мало місце повстання під назвою „ Жакерія” ? (Франція)

Звідки походить назва „ король ” ? ( від Карла Великого)

Як називався воїн-кіннотник у Середньовіччі ? ( рицар )



Середньовічні міста

Як у Франції називали жителів міст? (буржуа )

Як називають будівлі в містах , де збиралось міська рада ? (ратуші)

Що таке патриціат? (багаті кипці та лихварі)

Як називались ремісничі професійні організації ?(цехи )

Що таке „ хартії ” ? (міські документи )

В якому столітті в Німеччині з явилось Магдебурзьке право? (ХІІІ ст.)

Коли Київ одержав Магдебурзьке прово? ( напри кін. ХV ст..)

Яка , в середньому , була ширина вулиць в середньовічному місті ? ( 1-2 м.)

Де виникають перші банківські контори? (Ломбардія (Північна Італія ))

4 тур. Підказка.

(робота із зображеннями )


5 тур Дуель

1) В якому році Західна Римська імперія перестала існувати? (476 р.)

2) У скільки років Хлодвіг став королем? ( у10р.)

3) Хто з королів допоміг Папі заснувати папську державу –Апостольську столицю (Пипін Короткий)

4)Який народ починає Велике переселення народів? (германці)

5) Назвіть ватажка гунів , що в середині V ст.. вторгся в Галлію? ( Атілла )

6) Що таке „ бенефіцій ” ? (земельні пожалування )

7) Скільки разів одружувався Карл Великий ? ( 5 )

8) Як називались прикордонні укріплення часів Карла Великого? („марки ”)

9) Як називались управителі королівським двором , що пізніше стали королями? (майордоми)

10) Коли було створено дорадчі органи влади в ряді європейських країн? (ХІІІ- Х V ст..)
ІV. Підведення підсумків.



Брейн – ринг

Національно-визвольна війна українського народу проти Речі Посполитої середини ХУІІ ст. Відродження Української держави

Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів з вивчення тем;

розвивати навички оцінки історичних подій,

сприяти формуванню в учнів історичного мислення.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

(пояснення вчителям умов гри)

ІІ. Брейн –ринг.

1 тур. Розминка.

- Скільки полків нарахувала 1649 р козацька держава ? ( 16)

- На якій Січі Б.Хмельницького було проголошено гетьманом? (Микитинській)

- Як офіційно спочатку називалась держава Б.Хмельницького?

(Військо Запорозьке)

- Назвіть чисельність польського війська у битві під Пилявцями

( 100 тис)

- Назвіть розмір контрибуції, яку сплатили мешканці Львова Б.Хмельницькому

( 200 000 червонців)

2 тур. Історична особа.

За описом вкажіть історичну особу.

- військовий і політичний діяч, один з найвидатніших діячів епохи Б. Хмельницького, полковник кальницький (вінницький) . Брав участь від 1648 р. у всіх битвах Визвольної війни. Під Берестечком у 1651 р. був наказним гетьманом. Розстріляний поляками під Новгород – Сіверським піл час походу правобережного гетьмана Тетері разом з поляками на Лівобережну Україну в 1664 р. (Іван Богун )

- черкаський полковник, один з найближчих сподвижників Б. Хмельницького. Прославився у походах на Крим і Туреччину, герой Визвольної війни 1648 – 1654 рр. Керував селянськими загонами, брав участь у всих битвах Б. Хмельницького. Помер від чуми під час облоги Замостя. Подвиги оспівано в народних піснях. (Максим Кривоніс)

– полковник прилуцький, з татарського роду. Один з найближчих помічників Б. Хмельницького, учасник багатьох битв, починаючи з 1648 р. Виконував важливі дипломатичні доручення, очолював українське посольство до Стамбула 1648р. (Филон Джалалій)

- військовий діяч Хмельниччини, міщанин з м. Короштишева. З 2648 р. - полковник чернігівський. Загинув у бою під Лоєвим 2651 р. з польсько – литовським військом князя Я. Радзивілла. (Максим Небаба)

- Наймогутніший магнат в Речі Посполитій. Походив з українського князівського роду. Перейшов у католицтво. Йому належали найбільші володіння і Лівобережній Україні. (Я.Вишневський)

- Кримський хан, що неодноразово зраджував Б.Хмельницького

( Іслам-Гірей)

Син корінного гетьмана Речі Посполитої, тяжко поранений біля урочища Княжі Байраки, потрапив у полон до татар і помер ( С.Потоцький).


3 тур. Єралаш.

Підберіть до кожної посадової особи на Січі символ влади та обов’язки.



Посада

Символ влади

Обов'язки

Кошовий атаман

Булава

Уособлював вищу військову-адміністративну та судову владу на Січі. Здійснював дипломатичні відносини з іноземними державами. Затверджував козаків на посади, розділяв землі. Вирішував питання прийому козаків до війська або звільнення.

Військовий

суддя


Січова печатка, тростина

Здійснював судочинство на Січі. За відсутності кошового виконував його обов'язки (наказаний кошовий отаман). Регулював витрати коштів, зберігав скарб у військовій скарбниці. Призначав начальника артилерії.

Військовий

писар


Каламар

Керував канцелярією, вів листування від імені усього запорозького війська.

Військовий осавул

Палиця, скріплена кільцями

Організовував прикордонну службу, охороняв зимівники та шляхи на Січ. Вів слідство і виконував судові вироки. Стежив за дисципліною і порядком, розподіляв платню і провіант

Військовий

обозний





Очолював артилерійську та фортифікаційну справу. Вів облік і комплектацію війська

Курінний отаман

Невеликий прапор, пірнач, курінна печатка

Необмежена влада над козаками куреня. Відповідав за курінну скарбницю (кошти і особисті речі)

3 тур. Географічні назви.

Які події національно-визвольної війни пов’язані з цими географічними назвами?

Чигирин ( столиця Української козацької держави).

Бахчисарай (лютий – березень 1648 р – угода про військову взаємодопомогу Б.Хмельницького з татарами).

Лоєв ( липень 1649 р. битва козаків під проводом М.Кричевського з литовським військом Радзивілла).

Ясси ( головне місто Молдавського князівства, що було захоплене у серпні - вересні 1650 р).

Біла Церква ( 18 вересня 1651 р. – договір)


4 тур. Хронологічна послідовність.

Поставте в хронологічній послідовності події

Жовтоводська битва

Корсунська битва

Пилявецька битва

Облога Львова

Вступ Б.Хмельницького до Києва

Берестецька битва

Батозька битва

Охматівська битва.

5 тур. Кросворд

По вертикалі

Митрополит Київський.

Наказний гетьман у битві під Берестечком

Литовський гетьман.

Ім’я трансільванського князя.

Родинний хутір Б.Хмельницького.



По горизонталі

Місто, де було укладено договір у серпні 1649 р.

Місяць підписання договору з Московією 1654 р.

Дочка молдавського правителя.

Ім’я сина Б.Хмельницького

Сподвижник Б.Хмельницького.

Молдавський правитель.

Село, біля якого в січні 1655 р відбулася битва.

Повне ім’я Вишневського , польського магната.

Ім’я шведського короля.

Містечко, біля якого відбулася битва 1655 р.

6 тур. Роль в історії

Назвіть зображену особу, коротко опишіть діяльність і поясніть її роль в історії України

ІІІ. Підведення підсумків гри.


ІУ. Оцінювання знань учнів.




Перемагає сильніший

Мета: узагальнити, конкретизувати знання учнів з теми «Радянська модернізація України», сприяти глибшому засвоєнню конкретного історичного матеріалу;

розвити логічне мислення, вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки;

виховувати інтерес до історії.



Хід роботи

І. Формування команд.

ІІ. Представлення команд, капітанів.

ІІІ. Розминка.

1. Яку назву отримав суд над старими спеціалістами вугільної

промисловості Донбасу? (шахтинська справа)

2. Кому належать рядки «Тепер гасло одне: не озираючись - вперед! План переглядається в бік збільшення» ? (Л. Троцький)

3. Який рік назвали роком «великого перелому»? (1929 р.)

4. Початком якого процесу стала стаття Й. Сталіна «Рік великого перелому»?

(форсованої індустріалізації)

5. Що стало причиною виступу Й. Сталіна зі статтею «Запаморочення від успіхів» у березні 1930 р.? (анти колгоспні і антинародні виступи)

6. Який рік вважається роком завершення процесу колективізації? (1937 р.)

7. В якому році М.С. Хрущов був обраний І секретарем ЦК КП(б)У (1938 р.)

8. У нас сьогодні 12-річна освіта, а в роки перших п’ятирічок? (4-річна)

9. В яку п’ятирічну прискореними темпами розвивалися легко й харчова промисловість? (ІІ)


ІV. Конверти

№1

- Чи правда що?



Провідником сталінської політики в Україні був В. Молотов? (Ні)

На Дніпропетровському металургійному заводі ім. Петровського під час реконструкції план змінювався 13 разів протягом року. (так)

Протягом 1928-1932 р.р. в Україні було знищено біля 50% поголів’я худоби .(Так)
№2

Виконання плану ІІ п’ятиріччя за основними показниками не перевищувало 70-77 %. (Так)

Чи можна стверджувати, спираючись на Конституцію УРСР 1937 р., що СРСР був централізованою, унітарною державою і республіки в ньому не мали ніяких прав. (Ні)

Стаханівські рекорди перетворили на виробничі норми для всіх робітників. (Так)


V. Впізнай особу

1) Автор вірша «Партія веде» і одночасно автор слів «О, прекрасний час!», написаний в розпал голодомору

(П. Тичина )

2) Реформатор українського театру в 30-х р.р.

(Л. Курбас)

3) Застосував новий метод роботи, застосований на розподілі виробничих операцій між вибійником і кріпильником. У результаті за зміну було вирубано 102 т. вугілля, що у 14,5 раза перевищувало норму.

(О. Стаханов)
VІ. Про які події йдеться?

1) Багаті? – Старцюватимете!

Співучі? – Заплатите, затужите!

Горді? – Впадете на коліна!

Густолюдні? – Прополемо!

В історію огляньтесь? - Очі виколемо!

(Масові репресії)
2) Не цвіли ще яблуні духмяні,

Не пишались вишнями саду,

Як рушали юнаки – кияни

Боронити села і хати.

Триста їх, як цвіт ясний, весняний,

В снігових заметах полягло;

В їх серцях одне палке бажання

В лютий холод полум’ям цвіло;

Захищати матір – Україну…..

(Бій під Крутами)


Забирають із комори

Порох, зниділий на прах,

Вимітають пил із сирині,

Верби запашні сліди,

Залишають Україні

Хліб з кропиви й лободи,

Світ виносять із халупи,

Що віками там горів,

І складають поміж трупи

Недовмерлих матерів….

(голодомор 1932-1933 р.р.)


Каталог: uploads -> editor -> 1606
editor -> Методичні рекомендації щодо організації роботи в групах продовженого дня./ Упорядник Л. В. Пономаренко Пирятин: рмк, 2015
editor -> Гайдаренко Світлана Анатоліївна
editor -> Сталий розвиток суспільства
editor -> Бібліотечні уроки для учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів 2013 Греджева Н. О
editor -> Календарно-тематичне планування уроків з художньої культури на І семестр для 9-11 класів. Художня культура 9 – 11 класи Розробка змісту навчальної програми «Художня культура»
editor -> Методичні рекомендації щодо ведення класних журналів Упорядник: Сергата Світлана Миколаївна завідувач районного методичного кабінету відділу освіти Новомиргородської районної державної адміністрації
1606 -> Міністерство освіти і науки України Українська мова
1606 -> Гуманітарна освіта Бібліотека вчителя- словесника
1606 -> У світі казки чарівної


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3




База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка