Відділ освіти Миколаївської райдержадміністрації Кривобалківська зош І-ІІІ ступенів Миколаївської районної радиСкачати 206.97 Kb.
Дата конвертації22.11.2018
Розмір206.97 Kb.
#66082
ТипКонцепція

З. Вербицька.


Відділ освіти Миколаївської райдержадміністрації

Кривобалківська ЗОШ І-ІІІ ступенів

Миколаївської районної ради

Районний семінар вчителів біології


Тема. Тип Кишковопорожнинні. Особливості життєдіяльності та будови кишковопорожнинних (на прикладі гідри). Лабораторна робота № 3 «Вивчення будови прісноводної гідри» (на постійних мікропрепаратах


Вчитель біології Вербицька З. В.Крива Балка

2013

Тема. Тип Кишковопорожнинні. Особливості життєдіяльності та будови кишковопорожнинних (на прикладі гідри). Лабораторна робота № 3 «Вивчення будови прісноводної гідри» (на постійних мікропрепаратах).


Мета: ознайомити учнів із загальною характеристикою кишковопорожнинних, розповісти про їхню різноманітність, провести лабораторну роботу з вивчення будови прісноводної гідри (на постійних мікропрепаратах).

Обладнання й матеріали: підручник, зошити, фотографії, малюнки, плакати, схеми, що дозволяють ілюструвати основні ознаки будови кишковопорожнинних і представників кишковопорожнинних (обладнання й матеріали для лабораторної роботи зазначені в тексті самої лабораторної).

Базові поняття і терміни уроку: багатоклітинні тварини, тип Кишковопорожнинні, зародкові листки, ектодерма, ентодерма, мезоглея, радіальна симетрія, жалкі клітини, поліпи, медузи, щупальця, рот, підошва, чергування поколінь, нервова система.

Концепція уроку: ознайомити учнів з основними особливостями типу Кишковопорожнинні. Звернути увагу на формування зародкових листків і наявність сліпої кишкової порожнини. Як характерні ознаки типу розглянути нестатеве (брунькуванням) і статеве розмноження, а також чергування стадій поліпа й медузи в життєвих циклах багатьох кишковопорожнинних.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку.


 1. Організаційний етап. Перевірка домашнього завдання.

II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності .

Чим відрізняються багатоклітинні й одноклітинні організми?

Яке значення губок в екосистемах?

Як люди використовують губок?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Кишковопорожнинних налічується понад 9 тисяч видів. Це нижчі, переважно морські, багатоклітинні тварини, прикріплені до субстрату або плаваючі в товщі води.

Тип Кишковопорожнинні поєднує три класи: Гідроїдні, Сцифоїдні медузи й Коралові поліпи. Серед представників типу кишковопорожнинних, що живуть в морях, зустрічаються сидячі форми - поліпи і вільноплаваючі - медузи.

Незважаючи на велике розходження у зовнішній будові й розмірах тіла кишковопорожнинні мають спільні риси організації.

Тип кишковопорожнні ми з вами почнемо вивчати на прикладі, єдиного прісноводного поліпа. На прикладі Гідри прісноводої яка належить до типу кишковопорожнинних тварин.
«Я відрізав голову у восьми матерів, що мали дітей, у яких руки ще не з'явилися ... Потім я четвертував одного з них». А.Трамбле.

Перед вами не рядки з сценарію кривавого трилера, а опис біологічних дослідів. Проводив їх молодий швейцарець Абраам Трамбле влітку 1740.


Слайд. 3.
Більше двох з половиною століть тому з Швейцарії до Голландії приїхав молодий чоловік. Він тільки що завершив університетську освіту в галузі природознавства. Маючи потребу в грошах, він вирішив найнятися в гувернери до одного графа. Ця робота залишала йому час для проведення власних досліджень. Звали цього молодого чоловіка Абраам Трамбле. Його ім'я незабаром стало відомо всій освіченій Європі. А прославився він, вивчаючи те, що було в прямому сенсі слова у всіх під ногами, - вельми прості організми, які жили в калюжах і канавах. Одну з цих живих істот, яких він ретельно розглядав в крапельках зачерпнути з канави води, Трамбле прийняв за рослину. Це була Гідра прісноводна.

Запишіть класифікацію виду « Прісноводна гідра».


Слайд. 4.
Царство: Тварини (Animalia)

Підцарство: Справжні багатоклітинні (Metazoa)

Тип: Кнідарії (Cnidaria)

Клас: Гідроїдні (Hydrozoa)

Підклас: Лептоліни (Leptolinae)

Ряд: Антомедузи (Anthomedusae)

Родина: Гідріди (Hydridae)

Рід: Гідра (Hydra)


Зовнішня будова гідри.
Прісноводну гідру неважко знайти серед підводних заростей в ставках, річкових заводях, невеликих озерцях. Для того щоб розглянути гідру трохи краще, треба озброїтися лупою. Її рожево-буре тільце у вигляді тонкого довгастого мішечка довжиною всього від 2-3 мм до 1 см прикріплюється до рослини або іншому субстрату нижнім кінцем - підошвою. На іншому кінці тіла гідри - віночок з 6-8 щупалець, які оточують рот тварини.
Слайд. 5.
Робота з Мікропрепаратами. Виконання лабораторної роботи.

Розгляньте зовнішню будову гідри. Замалюйте в зошит зовнішня будова гідри, підпишіть частини тіла.


Особливості внутрішньої будови та життєдіяльності.

Тіло гідри має вигляд мішечка, стінки якого складаються з двох шарів клітин: зовнішнього - ектодерми і внутрішнього - ентодерми. Між ними є щільна опорна пластинка - мезоглея. Порожнину цього мішка, до якої веде ротовий отвір, утворює кишкову порожнину в якій перетравлюється їжа. Звідси і назва типу - Кишковопорожнинні.


Слайд. 6.
Ектодерма. Основну масу ектодерми утворюють шкірно - м'язові клітини. В основі кожної такої клітини є скорочувальну м'язове волоконце. При скороченні волоконець тіло гідри стискається у грудочку. Скорочення клітин на одній стороні викликає вигинання тіла гідри в ту ж сторону.

Слайд. 7.
На тілі, особливо на щупальцях, розташовані жалкі клітини, що мають крім цитоплазми і ядра жалку капсулу із жалкою ниткою. Назовні з клітини виступає волосок. Якщо до волоска торкається тіло дрібної тварини, у нього встромлюється жалка нитка. Стікаюча по нитці отрута викликає загибель здобичі. Жалкі клітини виконують також і захисну функцію. У зовнішньому шарі також лежать пігментні клітини (від яких залежить забарвлення тіла гідри), проміжні (можуть перетворюватися на будь-які клітини організму), за рахунок цих клітин відбувається у гідри як і в інших поліпів відбувається регенерація.
Слайд. 8.
Ентодерма. Гідра - активний хижак. Про це сказав ще Абрам Трамбле, спостерігаючи за гідрою. Якщо гідра голодна, її тіло витягується у всю довжину і щупальця звисають вниз. Проковтнута гідрою їжа дратує залозисті клітини ентодермн. У відповідь на подразнення вони виділяють в кишкову порожнину травний сік. Під його впливом відбувається часткове переварювання їжі. Частина клітин ентодермн забезпечена джгутиками, які підгортають шматочки їжі до клітин. У кишковій порожнині клітини ентодерми, випускаючи несправжні ніжки, захоплюють їжу. Її переварювання закінчується в травних вакуолях клітин ентодерми. Неперетравлені залишки викидаються через рот. У гідри поряд з внутрішньопорожнинним травленням існує і внутрішньоклітинне травлення.
Фільм.
Дихання і виділення продуктів обміну у гідри відбувається через поверхню тіла.
Слайд. 9.
Рух гідри.
Слайд. 10.

Нервова система.
Слайд. 11.
В основі шкірно-м`язових клітин лежать нервові клітини зірчастої форми з довгими відростками, які, стикаючись між собою, утворюють нервову мережу. Дотик, зміна температури та інші впливи викликають збудження в нервових клітинах, що розповсюджується по нервовій системі і призводить до скорочення тіла гідри. Відповідь на дію подразника, обумовленого нервовою системою, називається рефлексом.

Питання: яке значення рефлексів в життя тварини?


Регенерація. Гідра легко відновлює втрачені частини тіла. Навіть сильно зранена, перетворена в лахміття, вона виживає. Вціліє хоч шматочок тулуба - і гідра відновиться.

 Згадаємо знову нашого нового знайомого Абраама Трамбле. Він володів природною допитливістю. Якось він влаштував справжній прісноводний зоопарк. В одній з банок жили гідри. Спочатку Трамбле прийняв їх за нитчасті водорості. Однак вони ворушили своїми відростками, що рослинам начебто не властиво. Бажаючи розвіяти свої сумніви, 25 вересня 1740 Абраам Трамбле рішуче ріже ножицями розпластану у нього на долоні гідру впоперек і опускає половинки назад в посудину. Ясно, що тварина оговтатися від такої операції не в змозі ... Через десять днів на дні банки сиділи, як ні в чому не бувало, дві гідри - близнючки. Довгими тонкими щупальцями вони ловили дрібних рачків і засовували їх собі в рот. Отже, гідра все-таки тварина. З одного шматка, названого Трамбле "головою", виросло нове тіло , а з іншого - нова "голова". Гідра невелика, всього 2,5 сантиметра. Таку невелику істоту ділили на сто шматочків - і з кожного шматка виникала нова гідра. Її розщеплювали навпіл, і заважали половинкам зростися - виходили дві взаємозалежні одна з одною тварини. Розчленовували гідру на пучки - утворювалася пучкоподібна колонія гідр. Коли ж розрізали кілька гідр і дозволяли окремим частинам зростися, виходили і зовсім страховиська: організми з двома головами і навіть з декількома. І ці жахливі, потворні форми продовжували жити, харчуватися і розмножуватися! Один з найвідоміших дослідів Трамбле полягає втому, що за допомогою свинячої щетинки він вивернув гідру навиворіт, тобто внутрішня її сторона стала зовнішньою; після цього тварина жила, як ні в чому не бувало.

Гідру ми розріжемо уміло –

Вона відновить своє тіло.

І це – не сенсація,

Це – регенерація.


Регенерація - здатність відновлювати втрачених або пошкоджених частин тіла.
Слайд. 12.
Розмноження. Розмножується гідра статевим і нестатевим (брунькуванням) шляхами.
Слайд. 13.
Брунькування зазвичай відбувається влітку.
Слайд. 14.
До осені в тілі гідри утворюються чоловічі та жіночі статеві клітини, і відбувається запліднення. До зими всі гідри у водоймі вмирають, і нове їх покоління розвивається вже не з бруньок, а з перезимованих запліднених яєць.
IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів.
Слайд. 15.

 • Виберіть правильні твердження.

 1. Серед кишковопорожнинних тварин є представники з променевою і двосторонньою симетрією тіла.

 2. Всі кишковопорожнинні мають жалкі клітини.

 3. Всі кишковопорожнинні - прісноводні тварини.

 4. Зовнішній шар тіла кишковопорожнинних утворений шкірно - м'язовими, жалкими, нервовими і проміжними клітинами.

 5. Пересування гідри відбувається завдяки скороченню жалких ниток.

 6. Всі кишковопорожнинні - хижаки.

 7. У кишковопорожнинних два типи травлення - внутрішньоклітинне і позаклітинне.

 8. Гідри не здатні реагувати на подразнення.

 • Відповісти на запитання:

1 . Де живуть гідри?

2 . З яких шарів складається тіло гідри?

3 . Яку будову мають жалкі клітини?

4 . Що таке рефлекс?

5 . Як гідра харчується і перетравлює їжу?

6. Назвіть характерні ознаки прісноводної гідри .

7. Обговорення питання

Як ви думаєте, чому від медузи, що потрапила на берег, залишається тільки «мокре місце»?

Розповідаючи про двошарових тварин, слід звернути увагу на те, що складаються вони всього із двох шарів клітин. Тому медуза в основному складається з мезоглеї — рідини між двома тонкими шарами клітин, це й визначає те, що від неї залишається тільки «мокре місце».

V. Підведення підсумків уроку.

VI. Домашнє завдання.

Слайд. 16.

Вивчити параграф. Повторити ознаки кишковопорожнинних тварин. Підготувати повідомлення про кишковопорожнинних тварин (медуз, коралів, актиній).

Заповнюємо схему «Особливості будови та функціонування клітин гідри»  с. 28 у робочому зошиті. Які процеси життєдіяльності характерні для живих організмів?
Література.
Біологія. Довідник для абітурієнтів та школярів загальноосвітніх навчальних закладів: Навчально-методичний посібник. - К.: Літера ЛТД, 2006. - 656 с.

Дженсен А.К. Живий світ океанів. - СПб.: Гидрометеоиздат, 1994.

Догель В.А. Зоологія безхребетних. - М.: Вища школа, 1975.

Зотова Н.Ю. Історія гідри від Антона Левенгука до наших днів.

Світ людини. Повна ілюстрована енциклопедія / Іл. А. Воробйова, Ю. Золоторьової, Г. Марцигіна, Ю. Школьник. - К.: Країна Мрій, 2005. - 256с.: іл.

Степаньянц С. Д., Кузнєцова В. Г., Анохін Б. А. Гідра: від Абраама Трамбле до наших днів

Степаньянц С. Д., Кузнєцова В.Г., Анохін Б.А. Гідра. - М.: КМК, 2003.

Тваринний світ України / Р. В. Шаламов, О. А. Литовченко. - Х.: ВД "ШКОЛА", 2006. - 144 с.: іл.Трамбле А. Мемуари до історії одного роду прісноводних поліпів з руками у формі рогів / Пер. з франц. І. Канаєва. - М.-Л.: Держ. вид-во біол. і мед. літератури, 1937.Каталог: Files -> downloadcenter
downloadcenter -> Здійснити контроль за дотриманням державних стандартів освіти
downloadcenter -> Сучасні здоров ’ язберігаючі технології в дошкільному навчальному закладі
downloadcenter -> Модель сформованості бібліотечно-бібліографічних умінь та навичок школярів
downloadcenter -> М. Тернопіль 2005 р. Методичний посібник
downloadcenter -> Профілактика шкідливих звичок серед дітей і підлітків
downloadcenter -> Уроки-дослідження з географії у 6 класі Вовчищовичі 2015
downloadcenter -> Домашнє завдання Німецька мова
downloadcenter -> Узагальнений висновок щодо результатів атестаційної експертизи Йосипівського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – днз»
downloadcenter -> Коментар: поняття «публічна адміністрація» часто зустрічається у нормативно-правових актах України, дослідженнях науковців. Утім досі не сформовано єдиного підходу щодо визначення даного поняття
downloadcenter -> Доповідна записка «Про особливості реалізації нового змісту Державного стандарту початкової загальної освіти в 1-3 класах загальноосвітніх навчальних закладів»

Скачати 206.97 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка