Вихватнюк Наталія ІванівнаСкачати 116.58 Kb.
Дата конвертації20.03.2017
Розмір116.58 Kb.
Вихватнюк Наталія Іванівна,

бібліотекар Кривоозерської

районної бібліотеки для дітей.

Бібліотеки завжди були осередком інформації – це факт, але останнім часом статус бібліотеки як науково-освітнього, інформаційного та культурного центру значно підвищився. Оперативне, якісне інформаційне обслуговування - сьогодні одна з найважливіших і в той же час найскладніших функцій бібліотеки для дітей. Бібліотекарі намагаються створити не тільки оперативний доступ до різноманітної інформації, але і систематизувати її.

На наш погляд, саме від бібліотеки для дітей як інформаційно-культурного центру, від достатнього рівня її інформування залежить якість навчально-виховного процесу і , врешті, успіх вчителів та батьків у вихованні дитини, тому бібліотека по можливості повинна забезпечувати читачам вільний доступ до інформації.

Наша бібліотека у своїй діяльності орієнтується на потреби особи і суспільства, забезпечує і захищає права користувачів на бібліотечне обслуговування.

В обслуговуванні користувачів дитяча бібліотека використовує як традиційні, так і інноваційні методи роботи.

Своїми інформаційними ресурсами і послугами бібліотека для дітей підтримує і сприяє


  • реалізації конституційного права дитини на інформацію;

  • професійній освіті;

  • участі у суспільному житті;

  • розвитку особистості й визначенню її життєвих орієнтирів;

  • організації дозвілля та релаксації;

  • організації повсякденного життя дітей.

Місія дитячої бібліотеки - реалізація прав дитини на бібліотечне обслуговування, подолання нерівності у доступу до інформації. На сьогодні бібліотека - чи не єдиний заклад, який надає безкоштовні послуги своїм читачам і має свій неповторний стиль спілкування з читачем. Сьогодні ми маємо статус інформаційних та культурно-освітніх центрів. Нині до дитячої бібліотеки йдуть школярі зі списками літератури, темами рефератів, вчителі за інформацією, батьки за порадами. І кожного з них зустрічаємо доброзичливо, допомагаємо зорієнтуватися в літературі, вдумливо ставимося до запитів і побажань, адже основний принцип нашої роботи - «Все для читача».

Ми навчаємо наших читачів орієнтуватися у світі інформації, користуватись найрізноманітнішими джерелами, уміти і знати, де і як можна підібрати необхідну літературу з певної теми.

Основне завдання бібліотеки для дітей - забезпечення можливості для безперервної освіти дітей, виховання любові до читання, сприяння засвоєнню вмінь і навичок щодо пошуку та використання інформації.

Дитяча бібліотека є справжнім центром пропаганди книги, надійним помічником учителів та батьків у навчанні та вихованні учнів. Основним завданням дитячої бібліотеки є виховання гармонійної, морально досконалої особистості, відкритої для інтелектуального, духовного, творчого розвитку дитини засобами книги.

Чим би у школі не захоплювався учень: історією, природознавством, технікою, науковими пошуками - на допомогу завжди прийдуть книги. Тому головним завданням дитячої бібліотеки є виховання в учнів інформаційної культури , любові до книги, уміння користуватись бібліотекою.

А це насамперед, наявність інтересу до читання, до книг як джерела пізнання і громадського виховання, опанування літературною мовою, а отже морально-естетичне та суспільно-політичне виховання, розвиток духовного світу читача. У бібліотеці проводяться екскурсії, заочні подорожі, вікторини, бесіди, круглі столи, диспути, обговорення, організовуються тематичні та сезонні книжкові виставки, різноманітні акції та багато іншого.

Не проходять повз дитячу бібліотеку і батьки, які хочуть постійно вчитися, удосконалюватися. Скільки читачів, стільки і відповідей повинна дати бібліотека, нікого не обділивши увагою.

У 2009 році в бібліотеці для дітей налічувалось 1706 читачів, які відвідали бібліотеку 18181 раз та взяли 40020 книг та періодичних видань.Модель нашої бібліотеки - центр сімейного дозвілля. Багато масових заходів ми проводимо разом з батьками наших читачів. Це сімейні читання, сімейні свята, книжкові виставки та інші масові заходи на які ми запрошуємо батьків. На наш погляд, саме від бібліотеки для дітей як інформаційно-культурного центру, від достатнього рівня її інформування залежить якість навчально-виховного процесу і, врешті, успіх вчителів та батьків у вихованні дитини.

Розв`язання всіх цих завдань потребує якісного і повноцінного книжкового фонду, який задовольняв би потреби і запити користувачів. Фонд Кривоозерської районної бібліотеки для дітей налічує 18891 екземпляр. Крім літератури, яка надходить із обласних бібліотек, частина надходжень поступає від проведених доброчинних акцій: "Подаруй бібліотеці книгу", "Найулюбленіше періодичне видання - бібліотеці", за кошти з районного бюджету було придбано енциклопедії, довідники, для найменших користувачів – цікаві казки.Активно ведеться робота щодо збереження фонду. У нашій бібліотеці працює "Книжкова лікарня", проводяться бібліотечні уроки, на яких діти ознайомлюються з правилами користування бібліотекою, бережливого ставлення до книг, оформляємо книжкові виставки «Вчись берегти книгу», проводимо Всеукраїнський тиждень дитячого читання, який відкриваємо традиційним святом "Диво, створене людиною", де діти дізнаються про історію народження книги, як вона приходить до людей, як потрібно її берегти, також традиційною є акція «Тиждень повернення книг до бібліотеки» яка проводиться перед літніми канікулами.

Важливим ключем у задоволенні потреб користувачів у книзі та інформації є довідково-бібліографічний апарат РДБ. ІПА включає систему каталогів, картотек, фонд довідкових та бібліографічних видань. Основою інформаційно-пошукового апарату є алфавітний та систематичні каталоги, систематична картотека газетно-журнальних статей, а також спеціалізовані картотеки: «Картотека лауреатів премій в галузі літератури», «Краєзнавча картотека», «Картотека нових надходжень», «Картотека періодичних видань»,"Картотека сценаріїв та виховних заходів", " На допомогу організаторам дозвілля" та інші.

Проаналізувавши виклики часу та запити користувачів, ми вирішили, що необхідно більше часу і уваги приділяти індивідуальній роботі з дітьми. Намагатись прищепити дітям потребу у відвіданні бібліотеки, закласти з раннього дитинства у підсвідомість позитивне ставлення до книги та читання.

Запорукою успішного керівництва читанням дітей є максимальне розкриття книжкового фонду в умовах відкритого доступу, який прищеплює інтерес до книги, допомагає виховувати у користувачів чесність, відповідальність, допитливість. З цією метою у бібліотеці оформили виставки, відкрили тематичні полиці:"Моя країна - Україна", "З книгою через століття", "Україно, славний край козачий", "Спадок минулого" "Чарівне слово Кобзаря", "Біблія – наука добра" , "Легенди і міфи", "На крилах мрій у світ пригод", "До природи з любов’ю", "Нові надходження", «Ми діти сучасної Європи», «Вічний вогонь пам’яті», «Пізнай і полюби», «Вчитися із захопленням», «Наодинці з природою», «Ми пам’ятаємо 1941 – 1945», «Казки мого дитинства», «Я пізнаю світ» та інші, які доповнюються матеріалами з періодики та ілюстраціями.Однією з основних умов створення позитивного іміджу бібліотеки, на нашу думку, є забезпечення комфортних умов для відвідувачів, тому багато уваги приділяємо інтер’єру, культурі обслуговування. Для цього повністю змінили зовнішній вигляд приміщення. Замість одноманітних написів, почали використовувати яскраві кольори в оформленні бібліотеки.

Для молодших школярів організували ігрову кімнату, яка користується великою популярністю. У ній постійно діють книжкові виставки та тематичні полиці ігрового плану, з вікторинами, кросвордами та іншими завданнями. Тепер діти не просто вибирають книжки, а ще й відповідають на питання виставок. Мають змогу переглянути нові або улюблені мультфільми, пізнавальні фільми, цікаві дитячі передачі, пограти з друзями в лото, настільний футбол, шахи.

Велику увагу приділяємо спілкуванню “читач-бібліотекар”. Бесіди-діалоги, бесіди-обговорення, під час яких намагаємося привчити читачів вільно висловлювати свою думку.

Наші бібліотекарі уміють знаходити спільну мову з усіма своїми читачами, але особливо тісний контакт бібліотека має з обдарованими дітьми. Постійний зв’язок зі шкільними гуртками, музичною школою, будинком дитячої творчості популяризуємо творчість читачів бібліотеки. Це саморобки і малюнки, які демонструються на виставках, альбоми з віршами, які написали діти. Які ж теплі й добрі у них назви: “Друг – це означає другий я”, “Зіронька для мами ”, “Моя душа віршованим рядком ”... Можливо, саме завдяки нашій роботі читачка бібліотеки Олійник Катя зайняла призове місце у районному конкурсі на кращу дитячу

саморобну книжечку про природу.

Активну участь беремо в благодійних акціях, які проводить відділ сім’ї, молоді та спорту районної державної адміністрації. Наші бібліотекарі – волонтери разом із учнями – волонтерами спільно збирали кошти на медичне обладнання для дітей з вадами зору в ході всеукраїнської акції «Серце до серця».

У діяльності дитячої бібліотеки важливе місце посідає популяризація краєзнавчої літератури. Введення та розширення краєзнавчих курсів у шкільні програми з літератури, історії, географії стало додатковим фактором, що відкриває перспективи і водночас висуває нові завдання перед бібліотекою.

Краєзнавча робота розпочинається з формуванням краєзнавчих фондів. Перше враження про фонд бібліотеки користувачі отримують з оформлених у ній книжкових виставок: «Мій край – Миколаївщина», " Люблю той світ, що отчим краєм зветься".

Враховуючи, що краєзнавство відображає зв`язок часів, матеріал на виставках про край представляється по етапах історії населеного пункту від початку і до наших днів, що сприяє послідовному розширенню знань дітей про край.

Добре сприймаються користувачами-дітьми виставки-вікторини: "Десять чому про Малу батьківщину", " Експедиція запитливих", " Про батьківський край запитаймо у книги", виставка - подорож: " У похід по рідному краю". Всі виставки оформляються з використанням реквізиту ( вишивка, дитячі поробки).

Комплексні форми поширення краєзнавчих знань бібліотека проводить для своїх читачів-школярів у співпраці з усіма зацікавленими установами й організаціями, які також здійснюють краєзнавчу роботу: краєзнавчим музеєм, школами, архівом. Подібні соціальні партнери розширюють можливості дитячої бібліотеки. Зміцнення зв`язків з громадськими організаціями вносить в краєзнавчу діяльність новий зміст. Ознайомитися з краєзнавчим фондом дитячої бібліотеки діти мають змогу під час оглядових екскурсій.

Виставка однієї книги (з нових надходжень), тематичні виставки краєзнавчої тематики, виставки до знаменних дат краю – все це традиційні виставки, мета яких - звернути увагу читачів-дітей на краєзнавчу літературу бібліотеки. Бібліотечна практика багата на нові види виставок: виставки-діалоги, виставки-конкурс тощо.

Створюються папки, довідки: "Історія селища в географічних назвах", "Їх пам`ятає наше селище", де згадані мешканці селища, які своїми талантами в різні часи возвеличували свою Малу батьківщину і є її гордістю, славою.

Проводяться цикли пізнавальних бесід, літературних годин, усних журналів "Славетні імена краю", " Наші відомі земляки", " От де, люде, наша слава..."

Важливою підмогою в обслуговуванні користувачів є власний доробок бібліотекарів: рекомендаційні списки, складені за потребами користувачів, закладки, пам`ятки, нариси про історію селища, зі спогадами старожилів, пошукові матеріали, альбоми оформлені учнями місцевої школи.

Літературне краєзнавство посідає чільне місце в комплексі краєзнавчої роботи. Популяризацію творчості місцевих письменників проводимо безпосередньо з участю авторів - під час презентації їхніх книг, презентуємо збірку творів молодих авторів - переможців районного конкурсу «Світанкова зоря».

Маючи давні, хороші традиції роботи краєзнавчого напрямку, бібліотека для дітей удосконалює їх, вводить нові форми, теми.

Так, для розкриття сторінок історії другої світової війни та до 65 річниці Великої Перемоги, ми на виховну годину «Вічний вогонь пам’яті» запросили до бібліотеки тих, хто знаходився в тилу, дітей війни. Ці діти – тепер пенсіонери, вони останні свідки тих трагічних днів. Їх розповіді – безцінні живі свідоцтва того часу.

Широкого розповсюдження протягом останніх років набула робота клубів за інтересами. Діяльність їх спрямована на творчу самореалізацію дітей та змістовного проведення ними вільного часу відповідно до своїх здібностей та інтересів.

Тематика клубів складається у відповідності до інтересів та запитів окремих вікових груп читачів. Учасники клубів проявляють свої творчі здібності, таланти, спілкуються зі своїми ровесниками, беруть активну участь у проведенні масових заходів. Керівники клубів уміло поєднують організацію дозвілля користувачів з виховною роботою серед них.

При районній дитячій бібліотеці створено клуби за інтересами: «Світлячок» -для наймолодших читачів та «Королівство книг» - для читачів 12-14 років.

На своїх засіданнях члени клубу «Світлячок» пізнають казки різних країн, розвивають увагу, мислення, пам’ять, вчаться фантазувати, відтворювати зміст прочитаного, формують навички правильного, виразного читання, розвивають спостережливість, змагаються в вікторинах, відгадують загадки.

На засіданнях клубу «Королівство книг» ми знайомимо дітей з історією виникнення та розвитку книги, виховуємо шанобливе ставлення до неї, уміння повноцінно користуватися книжковим багатством, навчаємо ремонтувати книгу.

При сільських бібліотеках-філіях також працюють клуби за інтересами: в Секретарській - «Пальчиковий театр», Тридубській - «Буратіно», в Кривоозерській №3 та Красненьківській - «Казкарі», Великомечетнянській - «Юні таланти», в Багачівській - «Горличка».

В організації дозвілля важливою сторінкою бібліотеки є тісні зв`язки з позашкільними установами. Бібліотекарі пропонують до уваги різноманітні соціокультурні заходи. Заслуговують на увагу заходи щодо організації змістовного дозвілля наймолодших читачів:

калейдоскоп загадок " Правда навколо нас",

ігри - вікторини " Хто відмінний пішохід",

ігри - загадки " З якої ми казки?",

години розваги " Я від діда втік",

літературно - казкові забави:

" Хочу азбуку вивчати",

" Вас вітає казка".

книжковий аукціон " Казки, які придумує саме життя".

Плануючи організацію дозвілля дітей, звертаємо увагу на такі напрямки:

більше включати в дозвіллєві програми мистецькі вечори, музично - природничі години, літературно-музичні композиції, брейн – ринги.

Об`єднавши зусилля бібліотеки, сім`ї, школи проводимо змістовне дозвілля наших користувачів.Про заходи, проведені в бібліотеці, громадськість району дізнається через районну газету «Кривоозерщина». Через газету користувачі дізнаються про нові надходження, проведення різноманітних конкурсів. Постійно ведеться Зошит відгуків та пропозицій, в якому відвідувачі бібліотеки залишають свої враження про проведені заходи.

Пропагуючи літературу і періодичні видання нашої бібліотеки, тісно співпрацюємо із педагогами навчальних закладів нашого селища. Частину заходів проводимо в школах , тому що це знімає проблему слухача та відвідувача соціокультурного заходу. Ми співпрацюємо не тільки з учителями, але й шкільними бібліотекарями, які часто є не тільки організаторами, але й самими учасниками заходів, що ми проводимо. Активну допомогу нам надають бібліотекарі навчальних закладів селища Стариченко Світлана Олександрівна та Чуповська Ольга Володимирівна, Василів Володимира Василівна.

Складаючи плани роботи, ми звертаємось до учителів - предметників, щоб вияснити, на що треба звернути увагу з того чи іншого предмету, яку допомогу треба надати, щоб успішним і якісним було ділове читання користувачів нашої бібліотеки, а їхніх учнів. Спільно із учителями-істориками, класними керівниками проводимо історичні години, години пам`яті:

" За Україну, за її волю" ( до Дня соборності),

" Пішли і понесли у жертву державі всю радість юнацьку" (Героям Крут),

" Вічний вогонь пам’яті" ( до Дня Перемоги),Отже, спільна робота дитячої, шкільної бібліотек, учителів - предметників дозволяє користувачам-дітям задовольняти свої читацькі потреби, згідно шкільних програм, набувати додаткових знань, що дає змогу отримувати позитивні оцінки на тестуваннях, тематичних опитуваннях та завойовувати призові місця на олімпіадах усіх рівнів.

Також дитяча бібліотека є методичним закладом по роботі з дітьми для сільських бібліотек – філій. На базі дитячої бібліотеки проводимо семінари та методичні дні на допомогу сільському бібліотекарю. Виїжджаємо на місця з перевірками та для надання методичної допомоги, надаємо матеріали для проведення масових заходів.
Каталог: method -> semynary
method -> Методичні вказівки до виконання курсового проекту для студентів напрямку підготовки 6051003 «Приладобудування»
method -> Методичні вказівки до вивчення дисципліни «загальна екологія»
method -> Націанальна академія педагогічних наук України двнз «Університет менеджменту освіти» Управління освіти І науки Рівненської обласної державної адміністрації Рівненський
method -> Управління культури, національностей та релігій Миколаївської облдержадміністрації Обласна бібліотека для дітей ім. В. Лягіна «Дитячі бібліотеки області в цифрах і фактах. 2015 рік»
method -> Теоретичного навчання
method -> Гуманістично-психологічний підхід в роботі з дітьми з особливими освітніми потребами
semynary -> Шаповалова Л. М. зав. Новоселівською б/ф Роль бібліотеки у формуванні розвитку творчих здібностей юних користувачів
semynary -> Практикуму: «Дитячі бібліотеки сьогодні : нові можливості, нова якість обслуговування»
semynary -> Формування у дітей любові до книги, читання та бібліотеки

Скачати 116.58 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка