Власні і загальні іменники. Велика буква у власних іменниках



Скачати 20.57 Kb.
Дата конвертації20.11.2018
Розмір20.57 Kb.
#65429
ТипУрок
Щербина Татьяна Владимировна, учитель начальных классов Лисиченской ОШ І – ІІІ ступеней Амвросиевского райсовета Донецкой области

Урок – подорож «В країну Іменника»

Тема: Власні і загальні іменники. Велика буква у власних іменниках.

Мета: 1) ознайомити учнів з поняттями «власні іменники», «загальні

іменники»; спонукати вживати у мовленні нові мовознавчі терміни;

закріплювати навички написання власних іменників;

2) розвивати мову, мовлення, вміння виділяти і розділяти власні і

загальні іменники; розвивати пізнавальні інтереси учнів, аналітико -

синтетичні вміння;

3) виховувати патріотичні почуття, інтерес і любов до рідної мови

(вивчення).



Обладнання: портрет Т. Г. Шевченка, малюнок Тарасової гори в Каневі,

Таблиця «Власні та загальні іменники», карта «Світ Частин

мови», алгоритм роботи над реченням, картки з

індивідуальним завданням.



Хід уроку:

1. Організація класу. Створення емоційного фону. (слайд № 1)

(Звучить музика, діалог вчителя і дітей.)



  • Ранок! Сонце в небі піднімається!

  • Добрий день!

  • Доброго дня зичу тому, хто прийшов працювати до класу!

  • Чому?

  • Бо я люблю свій 3 клас!

  • Чому?

  • Бо чекаю любові і плідної праці від вас!

  • Ми будемо старатися і Вас не підведемо!

  • А який зараз урок?

  • Урок української мови!

О місячне сяйво і спів солов’я ,

півонії, мальви, жоржини!

Море діамантів, це – мова моя,

Це мова моєї Вкраїни.

Це – матері мова. Я звуки твої

люблю, наче очі дитини…

О мово вкраїнська!... Хто любить її,

той любить мою Україну.

Володимир Сосюра



  • А девіз нашого уроку:

  • (діти хором) Красиво пишемо!

Чітко відповідаємо!

Письмо своє розвиваємо!

  • Урок рідної мови. Незвичайний урок – урок-подорож в світ Частин мови. (слайд № 3)

  • На минулому уроці ми завітали в Країну Іменника. Сьогодні ми продовжуємо мандрувати по цій країні.

  • Де ж ми сьогодні побуваємо? Країна має міста, міста – вулиці, провулки, майдани, площі, парки.

2. Повторення вивченого матеріалу.

  1. Перша зупинка – «Вулиця Повторення». (слайд № 4)

  • Які іменники відносяться до істот (наведіть приклади).

  • Які іменники відносяться до неістот (наведіть приклади).

  1. Друга зупинка – «Площа Поезії». (слайд №5)

Вірш «Хатка, яку збудував Джек»

Це хатка, яку збудував собі Джек

Це сад і город,

А це сонях і сонце,

який заглядає до Джека в віконце

до хатки, яку збудував собі Джек.

Це кіт – хоче зловити синицю,

А це – подивіться – пес без хвоста,

який каже «гав» на кота,

А це в нас корова ряба і рогата,

яка щойно хвицьнула пса без хвоста.

Вірш за англійським мотивом (переклад Ів. Малкович та Ю. Андрухович)



Істоти Неістоти

Джек Хатка

синиця сад

кіт город

пес сонях

корова сонце



  1. Наступна зупинка – «Парк казок» (слайд №6)

  • На цій зупинці ми проведемо конкурс на найцікавішу казку.

  • Діти, хто бажає взяти участь у конкурсі?

(Учні зачитують свої казки, які були їм задано виконати вдома до вправи 26)

  • Підводимо підсумки конкурсу. Оголошуємо переможця.

  1. Четверта зупинка – «Відпочинок» (фізкультхвилинка)

Дерева високі - високі.

Трава низенька-низенька.

Вітер гойдає, колише.

Птахи в теплі краї відлетіли,

А діти тихенько за парти сіли.

3. Робота над новим матеріалом.

  1. Вступна бесіда учителя за малюнком с. 14.

  • Наступна зупинка – «Майдан цікавого» (слайд №7)

Розповідь вчителя про велич поста-генія Т. Г. Шевченка.

Ім’я Т. Шевченка невіддільно пов’язано з Україною. Україна – це Шевченко, Шевченко – це Україна. У ньому наша історія, наша мрія, наша надія. Через усе життя проніс великий Кобзар палку любов до рідної землі, до України, до народу.

(вправа 27 – робота з текстом)


  • Деякі слова написані з великої букви, як ви гадаєте чому?

  1. Колективне письмо.

  • Виписати власні іменники.

Канів, Дніпро, Тарас Шевченко, Чернеча, Тарасова, Великий Кобзар.

  • Робимо висновок – правило на с. 15.

  1. Гра «Хто бистріший?» (слайд №8)

  • Вправа 28 (усно) – добрати з довідки загальну назву для кожної групи власних назв.

  • З якої букви написані власні назви, а слова написані з малої букви називаються загальними.

Таблиця власних та загальних іменників (слайд №9)

  • Робимо висновок по таблиці.

  • Які ви молодці! Ми вже з вами минули Майданчик Ігор і вулицю Правил.

  1. Далі в нас зупинка – «Вулиця Слово. Речення». (слайд №10)

  • Словникова робота зі словом ТЕАТР.

  • Каліграфічна хвилинка

те еа

тр ат

Театр

  1. Робота в парах.

а) Скласти речення зі словом театр із використанням власних іменників.

б) Звуко – буквений аналіз слова театр.

в) Розібрати речення за членами речення.

г) Підібрати споріднені слова до слова театр.

д) Розібрати за будовою слово театральний.

- Діти тягнуть картки із завданням.

Відпочинок під мелодію із читанням тексту с. 15 впр. 29.


  1. Наступна зупинка – «Галявина Сузір’я» . (слайд №11)

  • Робота над текстом вправа 29 стор. 15.

  • Прочитати текст.

  • Списати перше речення і речення із назвами сузір’їв.

  • Розібрати речення за членами речення (виділити основу речення).

  • Зробити звуко-буквений аналіз слова Сузір’я (су – зір’я, 6 букв, [с у з ‘ і р й а], 7 зв., 3 гол. Б., 3 пр. б., 4 пр. зв.).

  • Яка орфограма слова «сузір’я».

  • Наведіть приклади іменників з такою орфограмою.

4. Закріплення вивченого матеріалу.

  1. Зупинка «Майданчик Ігор» (слайд №8)

  • Гра «Хто більше знає?»

До поданих загальних назв дібрати іменники – власні назви:

* місто –

* річка –

* письменник –

* країна –

* казка –

* журнал –

і навпаки – загальні назви:



  • Київ -

  • Василь –

  • Азовське –

  • Московська –

  • Козеріг –

  1. Домашнє завдання.

Зупинка «Провулок домашнє завдання» (слайд №12).

Списати вислови, пояснити як ви їх розумієте. Друге речення розібрати за членами речення.



  1. Підсумок уроку.

  1. Гра «Мікрофон». (слайд №13)

  • Яку подорож ви сьогодні здійснили? В яку країну?

  • В яких містах побували? Нових, старих?

  • На яких вулицях зупинялися?

  • Що вам сподобалося?

  • Що вам запам’яталось?

  • А що треба запам’ятати?

Складіть речення…

  1. Пишуться, з, букви, іменники, великої,…?

  2. ? (Загальні іменники пишуться з малої букви)

  • Наш урок закінчено. Всім дякую за увагу! (слайд №14)

Каталог: attachments
attachments -> Обґрунтування вибору проблеми
attachments -> Обладнання: комп’ютерні слайди, тексти поезій Архілока, Тіртея Актуалізація опорних знань
attachments -> Урок з Зарубіжної художньої культури 11 клас Культова арабо-мусульманська архітектура
attachments -> Склад і функції крові. Лабораторна робота. Мікроскопічна будова крові людини та жаби
attachments -> Серцево судинні
attachments -> Тема: Хімія та їжа Девіз: Хіміки це ті, хто дійсно розуміють світ!
attachments -> План Пояснювальна записка. Тема Науково-теоретична підготовка вчителя фізичної культури. Тема Питання педагогіки та психології в фізичному вихованні
attachments -> Урок Обміркуйте ситуацію

Скачати 20.57 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка