Всеукраїнська акція «Живи, книго!» Матеріали з описом роботиДата конвертації20.03.2017
Розмір0.56 Mb.
#12841
ТипКнига
Борбинська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

Всеукраїнська акція

«Живи, книго!»
Матеріали з описом роботи

Директор школи:

Друзь Любов Володимирівна

Завідуюча ПШБ:

Назарчук Оксана Василівна

Борбин 2010р.

Зміст 1. Основний текст………………………………………..........3

 2. Додатки:

  1. Книга – морська глибина

(Літературна година)……………………………………...8

  1. Книжкові іменини (Година книголюба)………….23

  2. Юні читай лики (Конкурсна програма )………....32

  3. Поради бібліотекаря читачам – початківцям……38

  4. Матеріали для організаторів огляду – конкурсу «Живи, книго!»……………………………………….….43

  5. Бібліотечні заняття з молодшими школярами.…48

Книга – морська глибина.

Хто в ній пірне аж до дна,

Той, хоч і труду мав досить,

Дивнії перли виносить.
(І. Франко)

Сьогодні навчально-виховний процес спрямований на виховання учня – суб’єкта культури і власної життєтворчості. Школа має забезпечити духовний розвиток і розвиток і саморозвиток особистості, навчити вихованців мистецтву жити і технологіям життєтворчості. І в цьому процесі найактивнішу участь повинна брати бібліотека.

Сьогодення диктує нову модель бібліотеки, вимагає наповнення її новим змістом, виокремлює пріоритетні напрями функціонування. Серед них – координація дій бібліотеки зі школярами, педагогами, батьками в популяризації і збереженні книги, у задоволенні інформаційних потреб книгокористувачів, формуванні філософії читання учнями літератури як фундаментальної навички їх бібліотечно-бібліографічної освіти.

Важливу роль в цьому відіграє участь в Всеукраїнській акції «Живи, книго !», яка стала традиційною для нашого шкільного колективу. У 2009-2010 навчальному році щорічна акція «Живи, книго!» , як і щороку розпочалась у нашій школі 5 вересня, наказом «Про проведення огляду-конкурсу «Живи, книго !»». Для покращення роботи щодо збереження підручників, художньої літератури, виховання поваги до людей, які створюють книги, а також прилучення школярів до книги, формування грамотного читача з високим рівнем бібліотечної та читацької культури, поліпшення інформаційного забезпечення було створено організаційний комітет по організації огляду-конкурсу на краще збереження книг в складі завуча школи, педагога-організатора, голови ради школи, бібліотекаря, старійшини дитячої організації «Братства «Надія», голови учкому. На організаційний комітет покладено обов’язки по проведенню, контролю і підведенню підсумків огляду-конкурсу. В дитячій організації створено комісію, яка відповідає за збереження підручників школярами, проводить раз в чверть рейди-перевірки по збереженню книг по класах. Результати рейдів-перевірок вивішуються в стінгазеті «Живи, книго!». В кожному класі також є учень, який відповідає за збереження підручників. Всі організатори конкурсу ознайомлюються з пам’яткою організаторам конкурсу( дивись додаток).В бібліотеці і в стінній газеті «Живи, книго!»є пам’ятка учасникам огляду-конкурсу « Живи, книго!»,для широкого ознайомлення школярів ( дивись додаток ).

Класні керівники на початку навчального року одержують комплект підручників на клас, ознайомитись із станом одержаних підручників, при необхідності і можливості провести заміну, разом з бібліотекарем складають акт на передачу підручників до класу, визначають відповідальних в класі за збереження навчальних книг, планують виховні заходи по збереженню підручників класним колективом, організовано здають підручники в кінці навчального року до бібліотеки, попередньо проаналізувавши стан їх збереження, та подають інформацію про проведену роботу ( дивись додаток).

Бібліотекар або класний керівник обов’язково проводить бесіду про збереження книг з класом при видачі учням підручників. Індивідуальні бесіди проводяться з учнями-читачами при записі в бібліотеку, при обмінні книг в бібліотеці. При проведенні рейдів-перевірок оголошуються подяки учням за відмінне збереження книг, за ремонт зношених книг ( дивись додаток ).

Важливим засобом виховання у школярів бережливого ставлення до книги, як до національного надбання, є бібліотечно-бібліографічні уроки. Система бібліотечно-бібліографічних занять підпорядкована формуванню у школярів свідомого і зацікавленого ставлення до книги, потреби у систематичному читанні, навичок самостійного вибору книг для читання і пошуку їх у бібліотеці, вмінь правильно читати книгу, науково-пізнавальну і науково-популярну, критичну літературу, користуючись довідковими виданнями і періодикою, застосовувати одержанні знання та вміння у володінні основами наук, громадській роботі, самоосвіті та самовихованні, вихованню активного читача та популяризатора книги і бібліотеки.

На початку навчального року в школі складається план проведення бібліотечно- бібліографічних занятть. У його розробці беруть участь бібліотекар, вчителі початкових класів, словесності, класні керівники. Вчителі-предметники, класні керівники включають теми до своїх планів робот. Для проведення бібліотечних уроків використовують уроки позакласного читання та години, відведені для позакласної виховної роботи. Відповідальний за цю роботу в школі – заступник директора з виховної роботи. Він організовує, спрямовує та контролює дані заняття. Заняття проводяться також бібліотекарем у приміщенні публічно-шкільної бібліотеки.

Кожне заняття/ за винятком екскурсії до бібліотеки/ необхідно закінчувати домашнім завданням, виконання якого перевіряти на наступному.

В кінці навчального року проводяться підсумкові заняття : творча гра, свято, подорож, конкурс, ділова або літературна гра та інші, де школярі мають можливість застосувати і показати свої знання.

Навчально-тематичний план бібліотечно-бібліографічних занять передбачає набуття школярами первинних знань про книгу, бібліографію, бібліотеку: від загального ознайомлення з бібліотекою до знання змісту окремих розділів книжкового фонду і до використання каталогу і картотек та систематичне їх поглиблення.

Цікаво у нас проходять заняття з молодшими школярами : «Знайомство з бібліотекою», «Елементи книги», «Книга—джерело знань», «Як друкували вашу книгу», «Художники-ілюстратори» та інші (дивись додаток).

В нашій школі працює гурток «Книжкове королівство» з учнями 5-го—6-их класів. На заняттях гуртківці, з допомогою бібліотекаря знайомляться з різними жанрами і видами літератури для дітей, закріплюють отримані знання, читаючи книги з то ї чи іншої тематики, готуючись до вікторин, інтелектуальних ігор, які тут проводяться.
Традиційним у нашій школі також стало проведення Всеукраїнського Тижня дитячої та юнацької книги. В цьому році він проходив з 22 по26 березня. Найбільш дітям подобаються інтелектуальні ігри, КВК, ігри-подорожі, театралізовані свята. В рамках Тижня книги оголошено благодійну акцію «З книгою у серці», збираються книги, кошти для поповнення фонду шкільної бібліотеки. Проводився конкурс юних ілюстраторів «Сторінками моїх улюблених книг». З учнями кожного класу було проведено вікторини, конкурси, ігри, бесіди про книги. Цікавими були інтелектуальні ігри «Розумники і розумниці» між учнями 3-тього і 4-того класів, «Ерудит біля книжкової полиці» між учнями старших класів. Загальною увагою завжди користується виступ членів драматичного гуртка «Парад літературних героїв» під керівництвом Деркач Н. Б.

Багато різних цікавих заходів, згідно з виховними планами класних керівників, проводиться в класах. Найбільш вдалими заходами першого етапу щорічної Всеукраїнської акції «Живи, книго !», на нашу думку, стали: «Країна казкова—країна книжкова»(посвята в читачі )(Провели класовод Верига Є. І. та бібліотекар Назарчук О. В.); «Книжкові іменини» (8-й КЛАС, класний керівник Волянюк Т. В., бібліотекар Назарчук О. В.); «Юні читайлики» (6-а, 6-б класи, класні керівники Назарук К. Д., Квашенко Н. М., бібліотекар Назарук О. В.); «Якщо прагнеш друга—подружись із книгою», ( класовод Пархоменко В. Р.); «Книги—вірні друзі, бережіть їх» ( година книголюба), (класний керівник Птушинська Л. Г. )та інші ( дивись додаток).

Огляд-конкурс «Живи, книго!» закінчується з закінченням навчального року підведенням підсумків огляду-конкурсу. Наказ про підсумки проведення 1-го етапу Акції пишеться дирекцією після закінчення цього етапу акції ( дивись додаток ), а конкурс продовжується до здачі під ручників у бібліотеку і підбиття підсумків збереження підручників по кожному класу і окремими учнями. Переможці відзначаються Подяками за бережне відношення до книги від організаційного комітету школи по проведенню огляду-конкурсу на краще збереження книги, Дипломами від дирекції школи, при можливості подарунками.

Закінчується огляд-конкурс, але не закінчується робота з книгою, адже книги супроводжують нас впродовж всього життя .Людина ,яка любить і вміє читати.—щаслива людина. Навколо неї завжди багато розумних, добрих і вірних друзів.Книга – морська глибина

(Літературна година)

Мета. Ознайомити учнів з різновидами книжок, сприяти залученню до самостійного читання, вчити підбирати книги за інтересами; виховувати у дітей любов до книги, прищеплювати знання та вміння дбайливого поводження з нею.

Обладнання. Стенд із книжками, великі малюнки обкладинок збірок Н. Забіли, О.Іваненко, М.Трублаїні, О.Копиленка та інших, плакати з висловлюванням про книгу, прислів'я, приказки: «Книга вчить, як на світі жить»; «Не кажи не вмію, а кажи — навчусь!»; «Книги читати — усе знати»; «Хороша книга — свято»; «Мудрим ніхто не вродився, а навчився», грамзапис «Книга — друг і порадник» (муз. Ю. Чичкова, сл.К.Ібряєва); «Нам без книг ніяк не можна» (муз. В.Шповаленка, сл. З.Бичкової).
Хід свята

(Звучить грамзапис «Книга - - друг і порадник», муз Ю. Чичкова).І. Вступне слово.
Вчитель. Впродовж всього життя ми звертаємося до книжок. Батьки читали вам казки, вірші, оповідання, коли ви ще й говорити не вміли. Згадайте свої перші улюблені книжки, які роздивлялися, щось згадуючи, уявляючи, фантазуючи.

А коли вивчили літери, навчилися з них складати слова, а зі слів — речення, ви й самі стали читачами.


1-й учень.

Коли умієш сам читать –

Не треба мамі докучать,

До бабусі теж не треба йти:

«Ну почитай, мовляв, хоч ти!».

Сестру упрошувать не треба,

Щоб почитала щось для тебе.

Ані благати, ні чекати,

А просто взяти й почитати!

(В.Берестов)
Вчитель. З дитячих років книжка допомагала вам пізнати себе і зрозуміти світ, що вас оточує. Казки, веселі та сумні вірші, оповідання про сміливих людей, які боролися за щастя народу, про таємниці природи, про те, як живуть люди в далеких і близьких краях... Про все розповідає книжка.
3-й учень.

Книги дружать з дітворою,

Полюби їх у житті –

І улюблені герої

Будуть друзями в путі.
(На сцену виходять герої дитячих творів: Буратіно, Мальвіна (О.Толстой «Золотий ключик»); Барвінок і Ромашка (з казок Б.Чалого); «Помагай» (з однойменного вірша П. Воронька) і так далі. У руках вони тримають великі макети обкладинок або ж самі книжки).
4-й учень.

Сторінки книжок завітних

Всіх нас доброго навчать:

Працювати і учитись,

І Вітчизну шанувать!

С.Михалков)
Вчитель. І чим би ви в школі не захопилися: історією природознавством чи технікою, науковими пошуками на допомогу завжди прийдуть книги. Вони відкриють вам небачені обрії, ви доторкнетеся до історії народу, до таємниць природи життя і довідаєтесь про боротьбу за світло, за справедливість.
5-й учень

У книги люди, наче бджоли в соти,

Знесли духовний, чародійний мед.

Сліпцеві очі ним протри, і вмент

Побачить сонце й голубі висоти,

Відчує мислі найстрімкіший лет,

Збагне людські страждання і турботи,

Поможе іншим темряву збороти.II. Виходять книголюби.
1-й книголюб. Що не кажіть, а найкращі книжки у віті це казки! Я прочитав їх багато: «Ріпка», «Рукавичка», «Колобок», «Червона Шапочка», Котигорошко». Люблю казки О.Пушкіна, Н.Забіли, /І.Носова, К.Чуковського, І.Франка.

І скільки б не читав, іще хочеться. Усе життя читав би!

Я приніс торбинку з різними загубленими речами із казок. Треба вгадати, що з якої казки:

- рибка («Казка про золоту рибку»);

- яблуко («Срібне блюдечко і наливне яблучко»);

- шкаралупа від горіха («Дюймовочка»)

- дзеркало («Білосніжна і семеро гномів»);

- колобок («Колобок»);

- колосок («Колосок»);

- рукавичка («Рукавичка»);

- качка («Кривенька качечка»),

- лисичка («Лисиця та кіт»);

- червона квітка («Чарівна квіточка»);

- голка («Царівна-жаба»).


Ведуча. Якщо дозволиш, Петрику, ми з тобою разом перевіримо, чи багато діти прочитали казок, і як запам'ятали?
Скажіть, будь ласка, що це за казка:

- «...битий не биту везе...» («Лисичка-сестричка і вовк-панібрат»);

- «...ото Івасик, як підріс трішки, став просити батька...» («Івасик-Телесик»);

- «..котику-братику. несе мене лиска, по каменю мосту, на своєму хвосту...» («Про котика та півника») ;

- «...А подай, лишень, баране, отую вовчую голову»(«Козел і баран»):

- В якій казці богатир перемагає змія Горинича і визволяє своїх сестер і братів? («Котигорошко»).


1-й книголюб. Я був би задоволений, якби ви, діти, згадали казку і розповіли мені. (Інсценіровка «Як кіт Ярош друга шукав» (за О.Асемою).
Автор. Жив собі кіт. Набридло йому самому блукати по степу. І сказав він:
Кіт. Не добре без друга жити.
Автор. А тут козенятко біжить, біленьке, як хмарка, лише на лобі між ріжками чорненька цятка.
Кіт. Давай жити разом.
Козенятко. А що ти вмієш?

(Ярош сів на задні лапи, склав хвіст ковбаскою, та як занявчить...).


Козенятко (затремтіло, боязко озвалося). Котику, любий не нявчи так, почує лисиця, живцем з’їсть.
Кіт. Ні. З таким полохливим мені не по дорозі.
Автор. Іде він далі і бачить, що лисиця на пеньку курочку їсть.
Кіт.(до Лисиці ) Смачного вам, тітонько. Я хотів би з вами жити.
Лисиця. А що ти вмієш робити? (Кіт нявчить).Не капризуй. Вовк недалеко ходить.
Кіт. І ця боїться. Піду я краще до хороброго вовка.
Автор. Та виявилося, що зубастий не менш полохливий, ніж лисиця та козенятко. Як тільки кіт занявчав...
Вовк (упав на коліна перед ним і, ледве не плачучи, мовив). Благаю, залиш мене у спокої, бо як прийде мисливець, то з моїх штанів решето зробить.
Кіт. А хто такий мисливець?
Вовк. Це людина.

Автор. Тепер кіт Ярош вирішив твердо: якщо з ким товаришувати, то лише з людиною. Зустрів її та й каже:
Кіт. Я хочу з тобою дружити.
Людина. А що ти вмієш робити?
Кіт. Нявчати.
Людина. І то добре, хоч дітей будеш розважати.
Автор. І людина прийняла гостя. Наступила ніч... Полягали всі спати, людина на печі, кіт на припічку. Та не спиться людині, бо повилазили з-під підлоги миші та й давай по хаті бігати, пищати, шкребти. А тут кіт Ярош як плигне на підлогу... Одну мишу за хвоста зловив, на другу лапою наступив. Так усіх переловив. Людина підійшла до котика й сказала:
Людина. Справжній хазяїн, а казав тільки нявчати вмієш.
Автор. З того часу кіт залишився з людиною назавжди.
Ведуча. Давайте порозважаємося. Пограємо в гру «Івасик-Телесик».

(На сцену запрошуються два учасники, їм дають крейду, зав'язують очі і пропонують намалювати голову Івасика-Телесика. Тоді перекручують їх тричі на місці і просять намалювати очі, ніс і т.д.).
2-й книголюб. Теж мені! Такий дорослий, а ще казочки полюбляєш. Книжки про війну, сміливих героїв — ото твори! У мене їх вдома ціла поличка (перераховує). Оце книжечки! Як є вільна часинка — обов'язково їх читаю.
3-й книголюб. Хваліться, хваліться... А я мрію, як виросту, бути лісником. І зараз зміг би, та, кажуть, малий ще. А я усе знаю - кожне деревце, кущик, травинку. І про мурах дізнався багато, і чого птахи відлітають...

Ліс це чудо. Я можу прожити в лісі скільки завгодно, бо знаю що можна їсти, і що з чого можна приготувати. А все з книжки (показує).Ось вони, мої вчителі: О Копиленко, В. Біанкі, А. Давидов.


Ведуча. Перевіримо, що діти знають про ліс.

1.

- Навесні веселить, влітку холодить, восени годує, а взимку гріє.(Ліс)

- Яке дерево використовують для виготовлення лиж? (Береза)

- У яких дерев листя восени червоне? (Клен, горобина)

- З яких дерев роблять сірники? (Осика)2. Ребус «Де багато пташок, там немає комашок».

Де багато
Там Немає


Комашок Пташок3. Гра «Усе в лісі співає».

Кожне дерево в лісі співає свою пісню. • Береза співала ніжну пісеньку. Яку?(«Во поле береза стояла»)

 • Дуб співав мужню пісню. Яку? («Дубинушка»)

 • Верба співала задумливу пісню. Яку? («В кінці греблі шумлять верби»)

 • Горобина співала тривожну пісню. Яку? («Горит рябина на ветру»)

4. Кросворд «Відгадай тварин» (за допомогою пантоміми).
4-й книголюб. Ну, ви бачили таке - - як кулики: кожний своє хвалить. А ми хто? Школярі! Тож мені до вподоби книжки про школярів. Бажаєте веселі вірші? Будь ласка, — відкрийте книжечки Г.Бойка, Д.Білоуса, І.Кульської. Хочете оповідання - так це твори В.Нестайка, А.Потанової, В.Карасьової. З них дізнаєшся і про себе, і своїх товаришів багато чого цікавого...

Ведуча. А хто з вас, діти, знає веселі вірші про школу?

Хто що пише

Пише хвостиком лисиця

Слід по росяній траві.

Пише дятел, гарна птиця,

Дивні знаки на корі.

Щось таємне пишуть риби

Плавниками у ставку.

Зайчик сонячний на шибі

Пише казку золоту.

Пише в хмарі блискавиця,

Пише трактор на лану,

Що уродиться пшениця,

Дощ напоїть ярину.

Зелен клен химерні тіні

Пише в парку на стежках.

Віражі свої в промінні

Пише голуб, мирний птах.

В небесах під час навчання

Вправи пишуть літаки...

Діти, сповнені старання,

Також пишуть залюбки.

Ми, шкільна сім'я єдина,

Пишемо за складом склад:

Мама, сонце, Батьківщина,

Наша Україна!

(Володимир Лучук)

Тільки сині

А покажи-но Чорне море,

- Звернувсь учитель до Юрка.

Юрко підвівсь і пильним зором

По карті з краю в край блука.

Блукав, блукав, а по хвилині

Невинно очі підніма:

- А тут моря все тільки сині,

А чорних — жодного нема!..

(Євген Бандуренко)

Хто чим хвалиться

В третім класі до дзвінка

Суперечка йшла така:

- Починаю я завжди

Першим перекличку!

А я першим на труді

Вистругав поличку!

А я першим... на дзвінок

З класу вибігаю...

(Грицько Бойко)

Як йому співається

По уроках в дім ввійшла зажура,

І сестричка ходить геть похмура:

Братик має двійку із письма,

А йому і клопоту нема.

Грається та пісеньку гугнявить.

З докором сестричка пустуну:

Ще й співає! І не сором навіть?..

Та співаю ж бач яку сумну...

(Олександр Пархоменко)

Нахабне поросятко

(Байка на шкільну тему)

У п'ятому «А» завелось Поросятко.

Брудне йде до школи, не любить порядку.

Маринка, Оксана і Вася

Помиють підлогу у класі –

Пацятко одразу ж прямує сюди,

Лиша після себе бруднючі сліди.

І знов п'ятикласники швабри беруть,

Підлогу до блиску забруднену труть.

Базіка

Скільки в світі є базік,

Дуже бистрих на язик,

Та вже наша Катерина

Це базіка із базік!
Ми їй кажем:

Катре, що це?

Прикусила б язика!

Теревенить на уроці,

На перерві не змовка.

Що робила цілий ранок,

Що принесла на сніданок,

Як дивилася у вікно,

Що побачила в кіно...
Каже вчитель:

— Що за галас?

Каже вчитель:

- Вийди зараз!

Працювати дай усім! —

Катря зовсім не злякалась:

-Хай, я потім розповім!
Як базіку лікувати?

Чи тікати, чи гукати:

«Балачки спини свої!»

Як базіку лікувати?

— А не слухати її!

Провчив

Сів за парту Олексій,

Зирк — подряпини на ній.

Це обурило його

І промовив він: «Ого!

Хто посмів, скажіть мені,

Меблі нищити шкільні?!

Та такого шкідника

Я б ...Романе, дай гвіздка:

Я провчить його зумію

-Буде знати Олексія!...».

Він схопив той цвях і сам

Ціле гасло написав:

«Хто псує майно шкільне

-Того кара не мине!».

А внизу, щоб знали всі,

Підписався: «Олексій».

(Гриць Гайовий)

III. Літературна вікторина.
1. Згадайте назви творів (та їх авторів), де використовуються цифри й числа. (Б.Комар «Дві груші й одна», В.Нестайко «Таємниця трьох невідомих»,
«Незнайомець з тринадцятої квартири», О.Дюма «Три мушкетери», «П'ятнадцятилітній капітан» Ж.Верна і так далі).

Хто більше згадає, той і переможець.


2. Хто знає більше приказок, прислів'їв про книгу?
3. Назвати прізвище письменника на певне закінчення.

Перемагає той, хто більше назве: На — а. На — о. На — ий.- а: О.Пчілка, Н.Забіла, Л.Українка, М.Підгірянка, М.Познанська, Л.Письменна та інші.

- о: Т.Шевченко, І.Франко, Л.Костенко, П.Воронько, В.Симоненко, Д.Павличко, А.Малишко, Г.Бойко та інші.

- ий: Б.Чалий, А.Костецький, М.Сингаївський, М.Коцюбинський, В.Сухомлинський та інші.
4.Назвати авторів творів, заголовки яких написані надошці:

Батьки — «чомучки» (А.Костецький)

Мамо, іде вже зима. (Л.Українка)

А я у гай ходила. (П. Тичина)

Тече вода з-під явора. (Т.Шевченко)

Дюймовочка. (Г.Х. Андерсен)

Червона Шапочка. (Ш.Перро)
5.Хто знає більше назв книжок, що складаються лише з імені головного героя. («Катерина» Т.Шевченка, «Пилипко» А. Головка, «Дюймовочка» Г.К.Андерсена та інші).
Підсумок свята.

1.Дружба з книгою — це свято,

Не було б його у нас,

Ми не знали б так багато

Про новий і давній час.

( С.Михалков)

2.Як краплин у Дніпрі,

Як зірок угорі,

Як листя на гіллі -

Стільки книг на землі!

Є великі й малі!

Є легкі і важкі.

На полицях, в столі -

Наші друзі книжки.

(О. Пархоменко)

3.Дівчинка загадує хлопчикові:

«Книга – морська глибина.

Хто в ній пірне аж до дна,

Той, хоч і труду мав досить,

Дивнії перли виносить».

...А назвати ти б зумів

Автора цих мудрих слів?

Хлопчик відповідає:

Жив поет у нас, у Львові, —

Пам'ять у душі — жива!

Ми завдячуєм Франкові

За заповітні ці слова.

(Марія Хоросницька)
Ведуча. На згадку про наше свято ви, діти, одержите «Заповіді читача».

Мине час, ви виростете і, може, теж напишете свої книги. Ми не знаємо, про що вони будуть, - про космічні подорожі, про квіти чи про важливе наукове відкриття. Але ми віримо, що це будуть дуже потрібні людям і дуже цікаві книги.Вчитель. Є вислів: «Скажи мені з ким ти дружиш, і я скажу тобі, хто ти». З таким же правом можна сказати: «Скажи мені, що ти читаєш, і я скажу тобі, хто ти».

Вчіться у героїв книжок любити нашу рідну землю — її лани й ліси, її міста й заводи, її небо й річки, її мову і мистецтво.

Людина, яка любить і вміє читати, — щаслива людина. Навколо неї завжди багато-багато розумних, добрих і вірних друзів. Друзі — це книги.

Читайте! Хай не буде у вас жодного дня, щоб ви не прочитали бодай однієї сторінки з нової книги. (Звучить грамзапис «Нам без книг ніяк не можна». Муз. В.Шаповаленка, сл. З.Бичкової).


Заповіді читача

1. Перш ніж читати, визнач, про який час (століття, епоху) розповідає книжка, а закінчивши читання, встанови, чи довго відбувалися події.

2. Зверни увагу, де (в якому місці, в якій країні) і з ким відбувається все, про що розповідається.

3. Використовуючи книжки-довідники та ілюстрації, намагайся уявити героїв і обстановку якомога конкретніше.

4. Якщо книжка «товста», то читай її частинами.

5. Закривши книжку, навіть прочитавши частину її, обдумай, що запам'ятав, що схвилювало, злякало, насторожило, порадувало, здивувало.

6. Зістав свої враження від читання сьогодні з тим, що відчув вчора (раніше).

7. Зразу ж визначай і пояснюй собі все незрозуміле.

8. Повертайся до прочитаного, перечитуй, відмічай. Виписуй.

9. Зістав прочитане з тим, що тобі було відомо раніше, або з тим, що довідався про це зараз, але з інших джерел.Книжкові іменини
Вчитель. Відгадайте загадку.

Дуже я потрібна всім:

І дорослим, і малим.

Всіх я розуму учу,

А сама завжди мовчу.

(Книга)

Дорогі всі діти наші!

В нас сьогодні книжки свято!

Разом будем відзначати,

Книгу-друга шанувати.

- Як ви здогадалися, на нашому святі в центрі уваги буде книга. На весняних канікулах проходить Всеукраїнський тиждень дитячої та юнацької книги. Кожного дня ми проводимо конкурси, операцію «Живи, книго!». А сьогодні відзначаємо «Книжкові іменини».
1-й учень.

Іменини! Іменини»

Всі приходьте неодмінно.

В час канікул весняних

На щорічне свято книг.

2-й учень.

Книжкові іменини –

Чудові дні весни,

Книжкові іменини

Дарують море книг.
3-й учень.

Хто книжки прийшов вітати?

Ми — хлоп'ята і дівчата!

Книги - кращі друзі всіх,

Ми прийшли вітати їх!
4-й учень.

Іменини, іменини

Всі книжки святкують нині!

Ми свою любов до них

Збережемо цілий рік!

Вчитель. Дорогі діти, хто з вас не любить книжок? Книжок, у яких так багато барвистих малюнків, гарних розповідей. Розкриєш першу ліпшу сторінку - опинишся у далекій казковій країні. А в тій країні живуть добрі й кумедні велетні, веселі маленькі чоловічки та просто твої однолітки.

Ростуть там велетенські ріпки, такі, що цілий гурт їх із землі не вирве. Відважні герої б'ються там за правду з лютим ворогом.

Але ж не завжди була книга.
1-й учень. Давним-давно на землі не було книжок, бо люди ще не вміли їх робити. «Сторінками» найдавніших книжок були камені, стіни печер. Писали на всьому. Далі люди почали писати на мокрій глині, яку потім сушили й випалювали на вогні. Але ці книжки були незручними та важкими.

2-й учень. З часом навчилися робити зручні та легкі книги з телячої та козячої шкіри. Але вони були дуже дорогими. На виготовлення однієї такої книги потрібні були шкури з цілої череди телят. Люди шукали недорогий матеріал, з якого можна було б робити книги, щоб вони були дешевими й простими. І таки знайшли.
3-й учень. Це був папірус - болотяна рослина, густих заростей якої було багато вздовж африканських річок. Відтоді з'явилися на землі книги, а точніше сувої з папірусу. Писати на них з папірусу було зручно, але через кілька років папірус пересихав і руйнувався.
4-й учень. В Україні писали на корі з берези. Кору ділили на тоненькі смужки-пластини і висушували. Вони були білими. Писали на них грамоти і називали їх берестяними грамотами.
5-й учень. Справжній папір, на якому ми з вами пишемо зараз, люди навчилися робити дві тисячі років тому. Спочатку книги переписували від руки. А це був дуже важкий і тривалий процес - адже одну книгу доводилося переписувати іноді кілька років. Минуло ще багато часу, поки з'явилися друковані книжки.
6-й учень. Першу друковану книжку в Україні було видано 1574 року Іваном Федоровим. Називалася ця книжка «Апостол».

Зараз папір виготовляють з деревини, а книги друкують у книжкових видавництвах.

7-й учень.

Книжка - добрий, мудрий друг,

Книжка знає все навкруг:

Про старі й нові країни,

Космос та морські глибини,

Хто нам написав „Кобзар”,

І який де правив цар,

З чого зроблено намисто,

Чим славетне наше місто...
Учениця.

Все про звичаї народу,

Як зібрать врожай з городу,

Вперше хто знімав кіно.

Де, коли з'явилось скло,

то відкрив яку країну,

І про неньку-Україну,

Хто прославився в віках,Де живе тварина, птах.
Вчитель. У вас завжди є запитання. І всі ви намагаєтесь отримати на них відповіді від учителів, друзів, батьків. Але не завжди ви знаходите відповіді.

Усе, чим ви цікавитесь,

Ви знайдете в книжках.

На всі питання - відповіді

На їхніх сторінках.Отож, дружіть з книгою, і ви будете багато знати. А чи знаєте ви, чому старіють книжки?
Учень.

Мама Ірочці в книгарні

Книжечки купила гарні.

В них чого тільки немає,

Іра з втіхи аж співає.

День минув - і книги плачуть,

Бо постаріли неначе.

Іра їх, як оглядала,

Часто в ротик пальчик клала,

Став папір такий брудний,

Хоч бери його та мий.
Вчитель. А щоб книги довго були гарними, ми повинні їх берегти.

Ви всі повинні книжку

Дуже цінувати,

Що взяв в бібліотеці,

І що купила мама.

Бережіть книги! Щоб вони на вас не ображались, як на Мар'янку.


1-й учень.

Книжка скаржилась Мар'яні:- Я у тебе не в пошані.

Звідкіля це на мені

Плями сині та масні?

Подивися, от сторінка:

Намальована хатинка,

Під хатинкою - маля,

І написано: «Це я!»

2-й учень.

А за дві сторінки далі –

Різні звірі небувалі:

Сині, жовті та рябі,

Що й не снилися тобі.

Люди кажуть: - Ой, чия ти?

Як тебе тепер читати?

Скільки ми читали книг,

Та не бачили таких.
Вчитель. Діти, не ображайте книги. Послухайте і запам'ятайте звернення книги.
Книга.

Я Книга - товариш твій,

Користуватись мною вмій.

Я чиста, гарна і приємна,

То ж, друже, будь зі мною чемний.

Погані звички забувай,

Мене не рви, не ображай.

І пальці, прошу, ти не слинь,

Коли гортаєш сторінки.

Я, друже, твій надійний друг,

Та тільки для чистеньких рук.

Вчитель. Є народна мудрість: «Книга - ключ до знань». І для того, щоб багато знати, треба багато читати, відвідувати бібліотеку. Зараз перегляньте сценку «Розмова про бібліотеку».

Пригадайте правила користування книгою, прислів'я про книги. Дійові особи: Марійка, Ніна і Оля.

Марійка. Добрий день, друзі! Я йду до бібліотеки. Там багато цікавих книжок та журналів. Я навіть віршик про бібліотеку вивчила. Хочете послухати?

Тут книжки розумні спокійно живуть

У тихій, величній світлиці,

А двері широкі відкрито ведуть

До знань золотої скарбниці.

(З 'являється Ніна. Вона щось бурчить).

Марійка. Здрастуй, Ніно.

Ніна (сердито). Здрастуй.

Марійка. Ти чого така сердита?

Ніна. Та ніхто не хоче зі мною дружити. Кажуть, що я - незнайко. Марійка. Знаєш, я йду до бібліотеки. Давай підемо разом.

Ніна (перепитує). Куди, куди?

Марійка. До бібліотеки.

(З 'являється Оля). Оля. Добрий день! Куди ви йдете?

Марійка. До бібліотеки. Ходімо з нами! Оля. Із задоволенням. Там багато цікавих книжок і журналів.

Марійка. Ніно! А що ти знаєш про бібліотеку?

Ніна. У бібліотеці... Бібліотека це... бібліотека...

(Зніяковіло замовкає).
Оля. Що ти робиш, коли (замислюється), наприклад, ти взяла у бібліотеці книгу, а твоя молодша сестричка вирвала з неї сторінки? Пообіцявши бібліотекареві принести книжку сьогодні, а ще й не встиг її прочитати? Марійка. Ну що ж, доведеться попросити допомоги у друзів. Може, хто з вас, діти, відповість на ці запитання, а Ніна послухає?

(Діти відповідають).

Оля. Правильно, ви знаєте, що треба дотримувати свого слова - здавати до бібліотеки книжки саме тоді, коли обіцяв.

Марійка. Якщо не встиг здати книгу вчасно, треба вибачитись перед

бібліотекарем.Оля. Слід пам'ятати про те, що бібліотека любить тишу, тут не можна

смітити.


Ніна. Зрозуміла, я тепер теж стану відвідувати бібліотеку. Не буду гуляти

цілі дні, а читатиму книжки і все-все знатиму.Марійка. Заговорилася я тут з вами. Мені вже треба поспішати до

бібліотеки.Оля і Ніна. І ми з тобою. До побачення, друзі!

Вчитель. Любі діти! Ось і закінчилось наше свято. Але свято книги хай

входить до кожного дому. Шануйте, бережіть, любіть книжки! І тоді весь

розум, мудрість і людська доброта переходитимуть до вас через книги.

Читайте! Хай не буде у вас жодного дня, щоб ви не прочитали бодай однієї

сторінки з нової книги! Запам'ятайте: «Книга - джерело знань!»

Кросворд «Сторінками улюблених книг»


 1. Хто загубив черевичок на балу? (Попелюшка).

 2. Головний герой із книги О. Толстого «Золотой ключик»? (Буратіно).

 3. Який овоч є головним героєм в казці Джанні Родарі (Цибуліно).

 4. Назвати птаха, якого невдало пригощала кума Лисиця. (Журавель).

 5. Хто автор «Мийдодира»? (Чуковський).

 6. Хто автор казки «Колобок»? (Народ).

Юні читайлики

(Конкурсна програма для учнів молодших класів)Ведучий.

Свято книги! — зазвучало

В нашій школі, як сигнал.

І умить вся школа стала,

Як один читальний зал.

Всі читають урочисто –

І великі, і малі.

Скільки учнів є у школі —

Стільки в школі читачів.

Вітаю вас, мої читайлики, книголюбчики та казкознавчики! Са­ме так мені хочеться вас сьогодні назвати, адже тут зібрались учні, які нерозлучні із книгою. Вони багато читають і тому багато зна­ють. Сьогодні вони це доведуть.


Конкурс І. «Знайомство».

(Кожен учасник коротенько розповідає про себе, про те, які книжки полюбляє читати. Максимальна оцінка 5 балів).


Конкурс II. «Ланцюжок прислів'їв та приказок».

Ведучий. Книга — найкращий друг і порадник на всі випадки життя. Вдячні люди склали про книжки багато прислів'їв та приказок.

(Кожен учень по черзі називає прислів 'я або приказку про книгу. Учасник, «розірвавший» ланцюжок, вибуває. Пере­можець той, хто знає більше прислів'їв. Максимальна оцінка — 5 балів).


Конкурс III. «Казкознавці».

Ведучий. А тепер ми перевіримо, як ви знаєте казки, і чи можна вас назвати казкознавчиками. Цей конкурс проходитиме у вигляді бліц-турніру. Треба якнайшвид­ше дати відповідь на запитання. (За кожну правильну відповідь — 1 бал).

Скільки було братів у Котигорошка?

Як називається казка, в якій дуже розумний Кіт до­помагав своєму хазяїнові?

Ви всі пам'ятаєте казку «Котик і Півник»? А скіль­ки було у Лиски з цієї казки дітей?

Як звали мишенят, які не хотіли працювати в казці «Півник і двоє мишенят»?

Як звали в українській народній казці звіра, якого всі боялись і намагались йому догодити?

Назви звірів, які помістились в рукавичці.

Чим пригощав Журавель Лисичку, а Лисичка Жу­равля в українській народній казці «Лисичка та Жура­вель»?

А чи знаєте ви казочку «Солом'яний бичок»?

Що пообіцяв Вовк дідові з бабою взамін за волю?

На кого перетворився Людожер на прохання Кота в чоботях?

10.Чим лікувала Мальвіна Буратіно після того, як розбійники повісили його на дереві?


Конкурс IV. На краще знання творів В.О. Сухомлинського.

Ведучий. На уроках, виховних годинах та під час са­мостійного читання ви знайомились з творами В.О. Сухомлинського — найвідомішого педагога і письменни­ка, нашого земляка. Він працював у школі 35 років, був учителем і директором школи для молодших школярів. Василь Олександрович написав майже 1500 мініатюр­них казок. Він дуже любив дітей і створив для них ба­гато-багато цікавих розповідей про ласкаве сонечко і м'яку травичку, про працелюбних мурашок, і веселого метелика, про кращі риси людини, про дітей. В його творах переважає доброта, бо він сам був доброю люди­ною і хотів, щоб ви, діти, виросли добрими, чуйними, працьовитими, щоб любили тата і маму, свою рідну домівку і нашу велику, прекрасну Батьківщину. Тому зараз ми проведемо конкурс на краще знання творів В.Сухомлинського. Вам потрібно відгадати назву твору, з якого взятий уривок.

1. «Дівчинка стала над метеликом, затамувавши подих, їй хотілося, щоб час зупинився». («Метелик із росою на крилі»)

2. «Соромно стало лівій руці. Стала й вона рвати бур'ян». («Права і ліва рука»)

3.«Здивувався Коржик, шанобливо глянув на Колоска, посунувся, поступився

місцем...». («Коржик і Колосок»)

4. «Серед ночі Сергійко проки­нувся, його розбудив шум за вікном.

Шумів вітер, в шибки стукав дощ...». («Як Сергійко навчився жаліти»)

5. «Дівчинка дивилась на маму широко відкритими очима. — Як же це так — мене не було?..». («Як же це все було без мене?»)

(За кожну правильну відповідь —- 2 бали).
Конкурс V. «Поетичний». Ведучий. Серед великої кількості книг багато поетичних творів, тому сьогодні ми теж не можемо обійтися без віршів. Ваше завдання — прослу­хати віршовані рядки і назвати їх ав­тора. (За правильну відповідь 1 бал).

1. Тече вода з-під явора

Яром на долину.

Пишається над водою

Червона калина...

(Т.Шевченко)

2. Онде балочка весела,

В ній хороші, красні села,

Там хати садками вкриті,

Срібним маревом повиті...

(Леся Українка)

3.Буду я навчатись

Мови золотої,

У трави-веснянки,

У гори крутої...

(А.Малишко)

4.Дрімають села. Ясно ще

Осіннє сонце сяє.

Та холодом осіннім вже

В повітрі повіває...

( І. Франка)

5. На зеленому горбочку,

У вишневому садочку,

Притулилася хатинка,

Мов маленькая дитинка...

(Леся Українка)
6. Проспівав ти літо Боже, -

Вдача вже твоя така, —

А тепер танцюй, небоже,

На морозі гопака...(Л.Глібов)

Конкурс VI. «Кращий біограф».

Ведучий. Наступний кон­курс визначить найкра­щих знавців біографій українських письмен­ників і поетів. (За пра­вильну відповідь — З бали).

1. Український по­ет. Ми вивчали його казки «Лисичка і Жу­равель», «Лисиця і Рак». (І. Франка)

2. Видатний педа­гог, директор школи, написав 1500 казок-мініатюр.

(В. Сухомлинський)

3. Український поет, народився в родині кріпака, в дитинстві мріяв стати маляром. (Т.Шевченко).


4. Педагог з сорокарічним стажем. Справжнє прізвище Ленерт-Домбровська. (Марійка Підгірянка)
5. Українська письменниця і перекладачка. Усе своє життя присвятила дітям. Хоч народилася в Петербурзі, але вчилася і працювала в Україні. Автор «Казки про Півника, Курочку і хитру Лисичку». (Н. Забіла)
Конкурс VII . «Презентація улюбленої книжки».

Ведучий. У кожного з вас є книга, яку ви дуже любите, і яку перечитували не один раз. Ваше завдання — роз­повісти про неї так, щоб і ішим захотілося її прочитати. На розповідь дається 3 хв. (Максимальна оцінка — 5 балів).
Конкурс VIII. «Заключний».

Ведучий. Цей конкурс визначить, як часто ви відвідуєте шкільну бібліотеку, і чи уважні ви. Вам слід пригадати авторів, чиї твори є у нашій бібліотеці. Кон­курс проводитиметься у вигляді ланцюжка. Ви по черзі будете називати авторів. На обдумування -5 секунд. Той, хто не зможе пригадати автора — вибуває. (Перемо­жець одержить 5 балів).

(Поки журі підводить підсумки конкурсів, проводиться гра з глядачами «Відгадай пісню». Учням пропонуються за­писи пісень із мультфільмів, їх завдання — відгадати, з якого мультфільму пісня).Ведучий. Ми провели цей конкурс для того, аби, по-перше, ви знали, що читають ваші друзі, які книги їм подобаються, а по-друге, якщо ви не читали названих на нашому святі книг, то негайно виправляйте прогалини у своїй читацькій освіті! Біжіть до магазинів, бібліотек, за­питуйте потрібні книги у друзів і знайомих — і читайте, читайте, читайте! Адже той, хто багато читає, — той усе-все на світі знає.

(Всі учні виконують пісню «Нам без книг ніяк не можна». Муз. Шаповаленка, сл. З.Бичкової).Поради бібліотекаря читачам –школярам
БЕРЕЖИ КНИГУ !

 1. Носи книги в папці ,або обгорнутими папером.

 2. Вдома відведи їм визначене місце на книжковій полиці.

 3. Читай книги за чистим столом і з чистими руками.

 4. Перегортай сторінки книги за правий верхній куток.

 5. Щоб не загубити місце в книзі, де ти закінчив читати, вклади закладку.

 6. Прочитані книжки поверни до бібліотеки. Їх чекають інші читачі.

 7. Не перегинай книгу під час читання.

 8. Якщо книга порвалась – обов’язково підклей її.

НЕ МОЖНА :

_ перегинати книгу;

_робити записи на сторінках;

_замість закладки користуватись ручкою чи лінійкою.

Учні повинні 3-4 рази в чверть самостійно переглядати і справедливо оцінювати своє відношення до книги.

ЗАПАМЯТАЙТЕ :

КНИГА—ВСЕНАРОДНЕ ДОБРО!

ЯК ВИБРАТИ КНИГУ ДЛЯ ЧИТАННЯ


 1. На книжковій виставці ти завжди знайдеш цікаві книги.

 2. В картотеках картки з назвами книг підібрані за окремими темами.

 3. Ти можеш сам вибрати книгу з полиць відкритого доступу.

 4. Переглянь бібліографічні покажчики. Це книги про книги. В них знайдеш анотації—короткі розповіді про хороші книги і поради, про що і що читати.

ЯК ПРИСТУПИТИ ДО ЧИТАННЯ КНИГИ

 1. Перед читанням познайомся з загальною побудовою книги.

 2. Подивись титульну сторінку : на ній ти знайдеш назву книги, прізвища автора та художника, де, коли і ким видана книга.

 3. Познайомся із заголовком книги.

 4. Якщо в книзі є передмова, прочитай її.

КНИЖЧИНІ ПОРАДИ

1.Читай мене уважно, не поспішай.

2. Незнайомі слова, які побачиш в тексті, знайди в словнику, або запитай їх значення у старших.

3. Не встиг дочитати книгу до кінця—вклади закладку на тому місці, де закінчив.

4.Запамятай прізвища автора і художника, який намалював ілюстрації до книги.

5. Прочитав мене – подумай. Чи читав ти інші книги цього письменника? Що ти знаєш про нього? Чи бачив ти раніше малюнки цього художника?

6. Сподобались тобі мої герої?

ЯК ЧИТАТИ КНИГУ

 1. Читай повільно, не поспішаючи, краще запам’ятаєш прочитане.

 2. Дочитуй книгу до кінця, не пропускай сторінок.

 3. Переглянь уважно титульну сторінку книги. Ти прочитаєш прізвище автора книги, назву, яке видавництво її видало і коли. Перегорни титульну сторінку і прочитай анотацію: ти довідаєшся про що ця книга. Не забудь прочитати передмову, вона розповість тобі багато цікавого про автора і книгу.

 4. Читаючи книги, газети, журнали, ти можеш побачити незнайомі слова. Їх пояснення знайди у словниках, довідниках, енциклопедіях.

ЯК ЧИТАТИ НАУКОВО – ПОПУЛЯРНУ КНИГУ

1.Читаючи науково-популярну книгу, корисно скласти план книги, конспект, виписати найбільш важливі цитати.

2.П Л А Н – короткий виклад змісту книги за розділами – складається у вигляді заголовків або запитальника. Корисно додати до цього хронологічні дані, імена, цифри, назви міст, пояснення незрозумілих слів, тобто те, що слід запам’ятати.

3.К О Н СП Е К Т – письмовий переказ своїми словами змісту прочитаної книги або розділу. Конспектувати матеріал потрібно частинами / розділами / книги; необхідно уважно прочитати текст, виділити основну думку автора, записати її своїми словами, навести факти, які підтверджують або розкривають цю думку.

4. Ц И Т А Т А – уривок із тексту книги, який наводиться дослівно без змін. Для цитування відбираються ті уривки, які найбільш яскраво і повно виражають головні думки автора. Цитата виписується дбайливо, без пропусків або заміни слів, з дотриманням розділових знаків. Кожна цитата береться в лапки. Далі в лапках вказується, звідки цитату взято.

5. Читаючи науково-популярну книгу, необхідно звертатись за довідками до різних посібників: пояснення незрозумілих слів слід шукати в словнику; матеріал, що доповнює книгу, потрібно вибирати за бібліографічними покажчиками.ЯК ПРАЦЮВАТИ З ХУДОЖНЬОЮ КНИГОЮ

1.Читай книгу з олівцем у руках. Якщо книга власна, то можна олівцем робити позначки на полях в тому місці, яке тебе зацікавило.

2. Читай бігло, але уважно.

3. Прочитавши книгу, подумай над її головними ідеями, над описаними в ній подіями, фактами.

4. Зроби записи про те, що здалося важливим у прочитаній книзі.

5. Веди щоденник прочитаних книг.ЯК НАПИСАТИ РЕФЕРАТ

Реферат - / від лат. – доповідаю /.

 1. Визначити тему.

 2. Підібрати літературу:

а/ документи, першоджерела;

б/монографії, довідники, збірники;

в/ газетні та журнальні матеріали.

3.Грунтовно вивчити літературу.

4. Скласти первісний варіант плану майбутнього реферату.

5. Виділити основні питання.

6. Систематизувати опрацьований матеріал.

7. Остаточно продумати та уточнити план реферату. Обов’язково включити в план актуальність теми , її значення.

8. Написати реферат.

9.В кінці реферату подати список літератури.


ЯК ПРАЦЮВАТИ З ЦИТАТОЮ

1.Цитатою користуються для уточнення власних думок, для їх підтвердження.

2. Для цитування вибирай ті слова, які найточніше виражають думку автора.

3. Не можна зловживати цитатами. Посилання на авторитет – це не доказ.

4. Цитата повинна виписуватись так, щоб у ній закінчена думка автора.

5. Виписувати цитату слід старанно, без заміни слів, з дотриманням всіх розділових знаків, з позначенням пропусків.

6. Кожна цитата береться в лапки.

7. Після цитати вказується джерело: прізвище автора, назва книги, місце і рік видання, номер тому і сторінки.
ЗВЕРНЕННЯ КНИГИ ДО ЧИТАЧА

«Чи є у тебе бажання скористатись моїми порадами?

Якщо є – пам’ятай:

Б а ж а н н я – велика сила: за ним ідуть дія і труд. А їх завжди супроводжують успіх і радість досягнень.»

Діти!

Коли б книга ожила і раптом заговорила, то ось що вона сказала б вам : «Будь ласка, не беріть мене брудними руками, мені соромно, коли мене потім візьмуть інші.Не малюйте мене ручкою і олівцем – це так некрасиво!

Не ставте на мене лікті і не кладіть розкритою лицем вниз

Якщо ви закінчили читати, не робіть поміток нігтями, не загинайте куточків сторінок, а вложіть закладку!»

Бережіть книгу!!!Матеріали для організаторів огляду – конкурсу «Живи, книго!»

ПОДЯКА

/за бережне відношення до книги/

Дорогий друже!

Ми дякуємо тобі за бережне відношення до своїх підручників, за повагу до людей, які їх видають.

Хай книга буде завжди твоїм кращим другом, помічником і порадником.

Організаційний комітет Борбинської загальноосвітньої школи 1- 3 ст. по проведенню огляду-конкурсу на краще збереження книг.

Борбин.2010РЕКОМЕНДАЦІЇ

Класному керівнику з організації роботи з шкільними підручниками

На початку навчального року до 5-го вересня одержати комплект підручників на клас.

Визначити стан одержаних підручників, при необхідності провести заміну.

Скласти акт на передачу підручників із бібліотеки до класу.

Класний керівник несе матеріальну відповідальність за одержаний комплект підручників на клас протягом навчального року.

Визначити відповідальних в класі за збереження навчальних книг.

Запланувати виховні заходи по збереженню підручників з класним колективом.

Виступити з рекомендаціями для батьків щодо збереження підручників в домашніх умовах.

Постійно здійснювати контроль за станом збереження підручників. Один раз в місяць інформувати оргкомітет огляду – конкурсу «Живи, книго!»про стан збереження підручників класним колективом.

Організовано здати підручники в кінці навчального року до бібліотеки, попередньо проаналізувавши стан їх збереження, та подати інформацію про проведену роботу по збереженню шкільних підручників протягом року за схемою: 1. Кількість учнів в класі ---------------------

2.Одержано підручників на клас, всього -----------------------

У відмінному стані ---------------------------

У доброму стані -------------------------------

У задовільному стані --------------------------

3.Повернено підручників до бібліотеки, всього -------------

У відмінному стані ----------------------

У доброму стані ----------------------------

У задовільному стані -----------------------------


4.Загублено підручників /загальна кількість/ ----------------------------------

З них :


Замінено ----------------------------------------------------------------------------------

Заборгованість -------------------------------------------------------------------------- 1. Проведено виховні заходи ------------------------------------------------------- 1. Прізвища учнів, яких слід відзначити за краще зберігання підручників.

П АМЯТКА

Організаторам конкурсу «Живи, книго!»

 1. Рекомендації з оцінки стану підручників першого року користування:

«5» - виставляється за книгу, в якій немає ніяких помарок, розірваних сторінок, кути не зігнуті. Книжка повинна бути обгорнута і мати закладку.

«4» - виставляється, якщо обкладинка трохи забруднена або немає закладки. В книжці можуть бути невеликі помарки.

«3» - виставляється, якщо окремі сторінки забруднені чорнилом, деякі збережений погано, але він придатний для користування.

«2» - виставляється, якщо зіпсовано багато сторінок, книга не обгорнута, немає закладки, блок випадає з обкладинки, є в наявності записи учня ручкою, тобто книга в такому вигляді подальшому використанню не підлягає. 1. Рекомендації з оцінки стану підручників 2-го, 3-го, 4-го років користування/з урахуванням попередніх оцінок /: якщо за збереження підручника в попередні роки була виставлена оцінка «4» або «5» і він збережений в такому стані можна ставити оцінку «5».

При незначному зношенні або якщо книжка не обгорнута чи немає закладки, оцінка на бал знижується.

Якщо за збереження підручника виставлена оцінка «2» або «3» і учень, який користується підручником зберіг його і навіть відремонтував, оцінка зберігається, а учня необхідно відзначити подякою і на наступний навчальний рік видати кращі підручники.

Якщо ж учень привів в непридатність підручник, за який в попередні роки було виставлено оцінку «4» або «3» , необхідно поставити оцінку «2».


 1. Відшкодування збитків, нанесених бібліотеці внаслідок втрати чи зіпсування підручника вирішується в кожному конкретному випадку на засіданні ради бібліотеки.

ПАМЯТКА

Учасникам огляду-конкурсу «Живи, книго!»

 1. При одержанні підручників у бібліотеці продивись їх. При виявленні пошкоджень повідом бібліотекаря.

 2. Обгорни підручники.

 3. Зроби закладки для підручників.

 4. Якщо ти зіпсував чи загубив підручник, поверни до бібліотеки аналогічний чи заміни його іншою книгою.

 5. Не перегинай палітурку підручника, це зменшує її міцність.

 6. Не загинай кути сторінок.

 7. Не роби поміток і не розмальовуй підручник.

 8. Клади підручник тільки на чистий стіл.

 9. Бережи підручник від сонця і від вологи.

10.Відведи вдома місце для підручників.

БІБЛІОТЕЧНІ УРОКИ ДЛЯ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ
Знайомство з бібліотекою

У бібліотеці повинно бути у ці дні святково і урочисто .Розгорнуті книжкові виставки: тематичні, жанрові («Ці книги люблять всі», «Відчиняє двері казка)» з найбільш цікавих за змістом і художнім оформленням книг.

Бібліотекар. Звертаючись до звертаючись до першокласників, говорить про те , що вони переступили поріг великого і чудового, можна сказати, казкового світу, у якому живуть добрі і злі чарівники , безстрашні легендарні герої і богатирі, веселі і дотепні хлопчики й дівчатка. Це дім, у якому зберігаються всі найвидатніші наукові відкриття тисячоліть.

По закінченні екскурсії бібліотекар пояснює правила користування бібліотечними книгами, говорить про бережливе ставлення до книги. Записує бажаючих до бібліотеки.

Якщо залишиться час, можна почитати дітям цікаву казку.
Елементи книги

Мета. Познайомити учнів з елементами книги, навчити їх визначати приблизний зміст книги і вибирати книги за елементами.

Для цього підібрати книги великого формату, з виразною обкладинкою, яскравими малюнками.

Діти роздивляються обкладинку книги, що на ній написано і намальовано. Нехай діти самі знайдуть прізвище автора, назву книжки. Запитати у дітей, що, крім слів, вони бачать на обкладинці, всередині книги. А хто малює ілюстрації? Як дізнатись прізвище художника-ілюстратора?

Прочитати невеликий уривок з якої-небудь казки або оповідання і запропонувати учням намалювати ілюстрацію. З малюнків оформити виставку дитячих робіт.Книга—джерело знань

Книга—супутник людини. Вона супроводжує нас протягом усього життя. Неможна собі уявити людину, яка б обходилась без книг.

Та не лише всебічними науковими знаннями багата книга, вона ще має чудову властивість поглиблювати і продовжувати наше життя, наші літа. Якби довго не жила людина, вона може прожити лише одне життя, а читаючи книги, особливо художні, ми переносимось у інші часи, разом з героями книг радіємо і плачемо, подорожуємо і здійснюємо подвиги. Книга навчає нас рідної мови, вчить відчувати красу слова, усвідомлювати його велику силу. Любімо ж книгу, читаймо вдумливо, ставмося з повагою до тих людей , хто створює для нас ці найдорожчі скарби людських знань, великих почуттів та прекрасних образів. До книги треба ставитися з повагою, любити її і берегти її, вчасно повертати у бібліотеку, адже на неї чекає інший читач. Дуже добре мати потрібні книги вдома, але всіх потрібних книг не купиш, і тому кожна культурна людина записується у бібліотеку. Як знайти необхідну книгу, як навчитися вдумливо читати, вас проінформує бібліотекар .Бібліотека дає можливість кожному розвинути свій інтелект, знайти книгу для душі. Пам’ятайте , тут завжди раді вам допомогти.
Як друкували вашу книгу

Мета: Дати дітям уявлення про працю, яка вкладена людьми в книги, підкреслити необхідність бережливо поводить з ними.

Запитати в учнів: хто працював над цією книгою? Письменник, автор книги. А ще? Друкар. Робітники друкарні. В книзі ми можемо знайти імена деяких її творців. Автор—найголовніший з них. Його прізвище на обкладинці, на першій сторінці книги, яку ще називають титульною, написано великими літерами. Художник дуже багато зробив для книги, він прикрасив її малюнками. Його прізвище теж вказується на титульному листі.

Заглянемо у кінець книги, куди ви дивитеся дуже рідко. Бачимо: прізвище, ім’я та по батькові письменника ,назву книги, а ще відповідальний редактор, художній редактор, технічний редактор, коректор. Чому у книзі вказано їх прізвища? Не випадково. Всі вони вклали свій внесок у її створення.

Відповідальний редактор допомагає автору підказує найкращий варіант; художній редактор працює з художником –ілюстратором; технічний редактор турбується, щоб все в книзі було гарно розміщено, щоб заголовки були великими і яскравими, щоб ілюстрації були на тому місці , де їм і належить бути .

А коректор? Він найуважніша людина і чудово знає мову, граматику. Він не допустить і не пропустить жодної помилки.

Продовжити розмову про людей різних професій, які беруть участь у створенні і друкуванні книги.

Особливої вдячності заслуговує людина, яка придумала книгодрукування. Це першодрукар Іван Федоров.

А як можна назвати тих читачів, які безжалісно псують книги? Таких дітей називають «книжковими піратами», «варварами», «шкідниками книг».

Книги, які все знають

Кожного дня у вас виникає багато найрізноманітніших питань: чому буває день і ніч, яка професія найцікавіша, чи є життя на інших планетах… Хто? Що? Чому? Навіщо?.. Де ж знайти відповіді на ці численні питання? Вам допоможуть батьки, вчителі, товариші. Але якщо хтось не зможе відповісти на ці питання, нічого дивного немає.

Декілька століть назад жили на Землі вчені, про яких говорили, що це люди енциклопедичних знань, які все на світі знають. Зараз, при сучасному розвитку науки, знати все, що відрито практично неможливо. Але кожен повинен вміти знайти відповідь на поставлені питання. У цьому допомагають спеціальні книги: довідники, словники, енциклопедії. Вони створені саме для того, аби відповідати на питання.

У нашій країні видано Дитячу Енциклопедію у 12-ти томах. У її створенні брали участь вчені, педагоги, письменники, художники. Є спеціальний енциклопедичний словник «Що таке? Хто такий?» утрьох томах.

Як же користуватись цими книгами? Як шукати відповіді? У першому томі є передмова. Вона пояснює, як користуватись енциклопедією .Кожне оповідання у книзі пояснює у книзі значення того чи іншого слова. Оповідання розміщенні за алфавітом—від А до Я.На обкладинці і титульному листі кожного тому зазначено букви, якими починається і закінчується том. У кожному томі є зміст, оформлений на кольорових листах. На них розміщені списки слів в алфавітному порядку, а поруч вказуються сторінки, на яких розміщена ця інформація. Оповідання можна читати всі підряд, а можна знайти слово і прочитати про нього, а можна знайти слово і прочитати про нього.

Вашій увазі хочу запропонувати Тематичний словник школяра. Ви уже з ним знайомі .Слова тут згруповані за темами, а в тематичних розділах за алфавітом. Зараз видавництва випускають багато різних енциклопедичних словників. Автори словників—відомі вчені, письменники, педагоги. Кожен словник має свою тему Вони пояснюють значення окремих слів. Слова у них розміщені за алфавітом. Про кожне слово—невеличке оповідання. На початку, або в кінці є алфавітний покажчик або зміст. Заголовок словника часто підказує, на які запитання читач може отримати відповідь на його сторінках. Познайомити дітей ближче з наявними в бібліотеці словниками.Для закріплення матеріалу провести гру «Хто швидше відповість?»
Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка