«В’язання гачком як вид декоративно ужиткового мистецтва. Основні елементи в ’ язання гачком»



Сторінка1/5
Дата конвертації09.11.2017
Розмір0.53 Mb.
ТипКонспект
  1   2   3   4   5
Тернопільська середня спеціалізована

Школа №17 із поглибленим вивченням іноземних мов

Конспект уроку

з трудового навчання

у 7 класі

Тема: «В’язання гачком як вид декоративно-

ужиткового мистецтва. Основні елементи

вязання гачком»

Провела:


Вчитель обслуговуючої праці

Полещук Олена Павлівна

м.Тернопіль – 2013

ПЛАН УРОКУ


  1. Організаційний момент.

  2. Представлення теми і очікуваних навчальних результатів.

  3. Нова інформація.

  4. Сприйняття і засвоєння нового матеріалу.

  5. Підведення підсумків та оцінювання очікуваних результатів роботи.

  6. Домашнє завдання.


Мета: - познайомити учнів з новим видом декоративно-ужиткового мистецтва- в’язанням гачком, з історією виникнення в’язання. Навчити виконувати основні елементи в’язання гачком;

- розвивати в учнів інтерес до декоративно-ужиткового мистецтва, естетичний смак.

- виховувати звичку до пошуку нового та цікавого матеріалу, самостійному оволодінню трудовими навичками;
Засоби навчання:комп’ютер, проектор, екран, ППЗ загального призначення, ілюстрації виробів в’язаних виробів, картки з зображенням основних елементів в’язання, нитки для в’язання гачком, гачки, ножиці, правила техніки безпеки під час в’язання гачком.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань, умінь, навичок.

ХІД УРОКУ
І.Організаційний момент

Сьогодні ми починаємо вивчати нову тему – в’язання гачком. В’язання – один із стародавніх видів декоративно-ужиткового мистецтва. Споконвічне прагнення людини до краси зробило в’язання справжнім мистецтвом. Воно постійно розвивається, збагачується новими ідеями, формами, узорами, композиційними прийомами, сучасними матеріалами. Гачком можна вив’язати різноманітні види одягу для повсякденного життя та для святкових подій. За допомогою ручного в’язання можна створювати багато стильних виробів для інтер’єру. Серед виробів, в’язаних гачком, найбільшою популярністю користуються предмети оздоблення житла – серветки, диванні подушки, занавіски, килими, скатертини, абажури. Особливо в’язання гачком дає можливість вив’язувати корисні дрібнички, сувеніри, іграшки, які можуть стати приємними подарунками для друзів та близьких людей.

Модельєри створюють вишукані речі, в яких ажурна в’язка поєднується зі вставками з різних матеріалів, з вишивкою на трикотажному полотні шерстяними нитками, шовком, стрічками та стразами, бусинками тощо. Поєднуючи різні матеріали й способи їх обробки, можна зробити оригінальні аксесуари, доповнення до одягу.

Як і будь – яке мистецтво, в’язання розвивається, триває постійний пошук нових технологічних прийомів.

Уміння майстерно в’язати приносить справжню насолоду.
ІІ.Представлення теми та очікуваних результатів.

Сьогодні, на нашому уроці, я представляю вам моїх помічників.



Перша група моїх помічників – «Історики». Це учні, які заздалегідь отримали завдання підготувати для нас історичну довідку виникнення та розвитку такого цікавого та надзвичайного виду мистецтва, як в’язання гачком. Вони досліджували багато літератури та інших джерел, щоб підготувати для нас цікавий матеріал.

Друга група – «Експерти». Учні цієї групи допоможуть нам розібратися в яскравому світі сучасного в’язання. Вони підготували для нас цікавий матеріал щодо розвитку та втілення нових технологій в цей вид старовинного декоративного мистецтва.

Третя група – «Технологи». Вони вже засвоїли основні елементи в’язання гачком і допоможуть вам навчися виконувати їх, коли ми будемо виконувати практичні вправи.
ІІІ.Новий матеріал

Перша група «Історики».

В'язання є одним з самих старовинних видів декоративно-ужиткового мистецтва, воно існує більше трьох тисяч років. В'язані речі були знайдені в древніх похованнях Єгипту, Риму, Греції.



   У одній з гробниць фараонів була знайдена дитяча в'язана шкарпетка. Великий палець вив'язаний окремо, оскільки у той час носили взуття, схоже на наше пляжне. У V ст. в'язання процвітає на Сході і приблизно в IX ст потрапляє до Європи, де донині панчохи шили з полотна і тонкої шкіри. У Європі з'являються в'язані панчохи. Їх носили і королі, і їх свита. У Іспанії лише в XVI ст отримали визнання в'язані панчохи, і англійський король Генріх VIII отримав звідти як дорогий дар пару панчох ручної в'язки. Панчохи були необхідним предметом одягу, в XVII і XVIII ст. у холодний час чоловіки надівали відразу 12 пар панчох. Відомо, що тоді, як правило, в'язанням займалися чоловіки, а не жінки. У 1589 р. гальвертонський священик Уїльям Лі винайшов першу в'язальну машину, але англійська королева Єлизавета I відмовила йому в патенті, оскільки панчохи, зв'язані на цій машині, здалися їй товще зшитих з шовку, і порадила винахідникові заробляти гроші чесною працею. Лі перебрався до Франції і в м.Руане заснував першу механічну трикотажну майстерню. В кінці XVIII ст. у Франції винайшли кругову трикотажну машину, що в'язала полотно у вигляді труби. Панчохи, в'язані на машині, швидко витіснили ручні вироби, оскільки були набагато дешевше.

   Ми з вами звертаємося до старовинного рукоділля, початок якого втрачається в глибинах історії. Прадавні в'язані вироби, виявлені в області Старого Світу, відносяться до IV-V ст. н.е., а на території Нового Світу (Перу) - до III століття н.е.

   А що було раніше? Адже прадавні знахідки свідчать вже про високорозвинену техніку в'язання, складання узорів, виборі кольору, а період ранішого розвитку був, без сумніву, дуже тривалим. Тому дослідники прагнуть довести, що люди дійсно задовго до початку нашої ери володіли технікою в'язання і застосовували її.

   У різних країнах Сходу є передбачувані докази використання в'язаних предметів одягу в прадавні часи. У гробниці Аменемхта в Бені-Хасане був виявлений настінний малюнок, що відноситься приблизно до ХIХ століття до н.е. і що змальовує семітів. Чотири жіночі фігури серед них одягнено в подібність в'язаних жакетів. У розвалинах палацу Сенахеріба в Ніневії був знайдений рельєф воїна Іліади в шкарпетках, що вражаюче нагадують сучасні. У 1867 р. Вільям Фелкин в своїй праці про історію панчох намагався за допомогою більш менш логічних висновків довести, що те, в'язання було відоме ще в часи Тройської війни, в період створення "Одіссеї" Гомера і лише унаслідок неточності перекладачів і переписувачів, а також із-за можливої подібності термінів сталася заміна слів "в'яже" і "ткати". Як відомо, Пенелопа, що чекала повернення свого мужа Одіссея, стримувала нетерплячих женихів обіцянкою, що вийде заміж, як тільки буде готовий весільний убір, але ночами завжди розпускала те, що за день виткала. Насправді Пенелопа повинна була саме в'язати, оскільки розпустити швидко, без порушень нитки і без видимих слідів можна лише зв'язане полотно, але не виткане. І на старогрецьких вазах часів Тройської війни зустрічаються зображення полоненої тройської знаті у вузьких, облягаючих штанях, що нагадують в'язані трико з урочистого убору венеціанських дожів епохи на 2500 років пізніше.

   Проте це всього лише припущення і припущення, нині часто спростовані або поставлені під сумнів археологічними дослідженнями. Якщо взяти до уваги, що прадавні в'язані предмети, що дійшли до нас, - порівняно складні за технологією - відносяться до III - V ст.ст. н.е. і місцям, вельми віддаленим один від одного, це можна вважати доказом, що те, що в'язання виникло набагато раніше, хоча і невідомо, коли саме. Якщо виходити з того, що в давнину кожен вид праці розвивався повільно, не можна унеможливити, що люди навчилися в'язати за декілька століть до нашої ери.

   Про в'язання розповідає одна з легенд Древньої Греції.



  Афіна Паллада була однією з найбільш шанованих богинь. Вона давала людям мудрість і знання, учила їх мистецтвам і ремеслам. Всі дівчата Древньої Греції, без виключення, шанували Афіну за те, що вона учила їх майстерності рукоділля. Серед майстринь, що ткали прозорі як повітря тканини, славилася Арахна. Вона гордилася своїм мистецтвом і одного дня вирішила викликати на змагання саму богиню Афіну. Під виглядом сивої, страшної, згорбленої старої з'явилася перед Арахной богиня Афіна і застерегла гордячку - не можна бути вище за богів. Але Арахна не послухалася стару. Виткала вона полотно, щоб представити його на суд всіх богів. Але вони не визнали її перемоги. Нещастя Арахни не знало межі, і вона не змогла винести такої ганьби. Вона наклала на себе руки. Афіна, будучи мудрою і милосердною, врятувала дівчину. Але не залишила її жити в людському обличчі, а перетворила її на павука. І з тих пір Павук-Арахна вічно зайнятий павутиною. Він вдень і вночі тче свою павутину. Але не лише в міфах і легендах, а і в реальному житті люди не раз намагалися використовувати павутину як пряжу. Так, в древньому Китаї з павутинового шовку шили плаття.

   Тканину з павутини ткали жителі Парагвая. Король Франції, Людовик XIV, отримав від парламенту міста Монпелье сувенір - панчохи і рукавички, зв'язані з шовку павуків.

   У 1709 р. французький натураліст Бон де Сент Ілер написав дисертацію "Про користь павукового шовку", в якій детально описав основи прядіння тканини з павутини.

Павутина була визнана придатною сировиною для виробництва шовку. Але павуки потрібного вигляду (нефілли) мешкали лише на острові Мадагаскар. А також в східних областях Африки. Ці павуки, величиною з великий палець, плетуть ловецькі мережі діаметром до 8 метрів. Не дивлячись на свою надтонкість, нитка міцна. У ній заплутуються не лише крупні коники, але і дрібні птиці. Жителі острова Нова Гвінея ловлять такою павутиною рибу в невеликих ставках і тихих річкових затонах. На острові Фіджі і островах Соломона сачками з такої павутини окрім риб ловлять комах, півчих птиць і навіть моторних кажанів. У зв'язку з цим промислове виробництво тканини з павутини організувати не вдалося. Тканина з павутини вражаюче легка як повітря. Вона міцніша і еластічніша натурального і всіх сортів штучного шовку, але трудність організації її промислового виробництва привела до того, що павутинову тканину можна побачити лише в музеях. (Презентація 1)



Каталог: bitstream -> 123456789
123456789 -> 1. Коротко про симетрію…
123456789 -> Звіт про науково-дослідну роботу регіональні особливості стану кишкової мікрофлори у дітей із соматичними захворюваннями Оцінка стану кишкової мікрофлори у дітей раннього віку, хворих на пневмонію на фоні залізодефіцитної анемії
123456789 -> Звіт про науково-дослідну роботу регіональні особливості стану кишкової мікрофлори у дітей із соматичними захворюваннями зміни мікробіоценозу кишечника у дітей, хворих на гострий обструктивний бронхіт бронхіальну астму (проміжний)
123456789 -> Використання науково-технічних бд у наукових дослідженнях Васильєв О. В., к т. н
123456789 -> Розвиток банківського споживчого кредитування
123456789 -> Реферат дипломна робота містить 128 сторінок, 17 таблиць, 21 рисунок, список використаних джерел з 108 найменувань, 6 додатків
123456789 -> Урок з хімії у 9-му класі на тему: "Жири. Склад жирів, їх утворення. Жири в природі. Біологічна роль жирів"


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5




База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка