Їжа та її компоненти.Склад харчових продуктів та їхнє значення.
Вельмісова В.Ю.,вчитель біології
ЗОШ І-ІІІ ступенів с.Привітне
Цільова група:
Тривалість:
Мета:
ознайомити з особливостями їжі як джерела енергії та будівельного матеріалу;
схарактеризувати склад харчових продуктів;
розкрити сутність їжі як джерела енергії для організму людини;
формувати переконання в необхідності здорового способу життя:
розвивати вміння складати харчовий раціон для себе і членів своєї родини;
формувати підприємницькі компетентності учнів, культуру споживання.
Операційні цілі (завдання):
Після закінчення уроку учень
знає
вплив продуктів харчування на здоров’я людини
розуміє
значення продуктів харчування і поживних речовин у забезпеченні процесів життєдіяльності організму людини;
відповідальність за власне здоров’я та здоров’я близьких людей;
роль гігієни харчування для здорового способу життя;
роль інформаційно-комунікаційних технологій;
вміє
характеризувати склад продуктів харчування та їх енергетичну цінність за етикетками;
може
аналізувати інформацію, систематизувати її, відрізняти рекламну інформацію від інформації про особливості продуктів харчування;
робити вибір і прогнозувати його результати;
оцінювати ризики;
спілкуватися, висловлювати свою думку та захищати її;
Методи і техніки:
спрямоване опитування;
метод «Асоціації»;
робота в групах;
робота з підручником;
«Кубик».
Вправа *Впізнай себе*
Обладнання:
етикетки картопляних чіпсів, морозива «Лакомка», сухариків «Флінт>> , круасан та вермішелі швидкого приготування «Мівіна».
Допоміжні матеріали:
Додаток 1. Дерево життя.
Додаток 2 Основні функції і джерела надходження деяких мінеральних речовин в організм в організм людини.
Додаток 3. Вміст складових компонентів їжі в тілі людини
Додаток 4.Розподіл їжі на групи за вмістом у ній поживних речовин.
Додаток 5.Піраміда здорового харчування.
Додаток 6. Класифікація харчових добавок».
Додаток 7. Таблиця для роботи в групах «Первинна екологічна експертиза».
Додаток 8. Тест «Їсти треба з розумом».
Хід уроку
Їжа повинна бути нашими ліками,а не ліки їжею.
(Гіппократ)
1. Вступна частина
1.1 Чи замислювалися ви, для чого людина їсть? Для цього за допомогою методу *асоціації*написати на слово їжа свої міркування і приклеїти їх на дерево життя ( Їжа дає організму людини енергію, яка необхідна для життєдіяльності . З їжею ми одержуємо пластичні (*будівельні *) матеріали , потрібні для росту ,розмноження і відновлення клітин нашого організму .В їжі містяться вітаміни та інші речовини , необхідні для нормального перебігу біохімічних процесів в організмі людини . Адже від того , що і як ми їмо , великою мірою залежать наші здоров*я ,настрій, розвиток і самопочуття . Нам потрібно їсти , щоб жити.)
1.2. Методом спрямованого опитування з*ясуйте рівень базових знань учнів з обміну речовин та перетворення енергії в організмі людини . Для цього поставте їм такі запитання:
- Що таке обмін речовин?
- З яких процесів складається обмін речовин?
- Що таке ферменти ? Яка їх роль в обміні речовин?
1.3. Повідомте учням мету уроку – функціональне значення для організму білків , жирів , вуглеводів,вітамінів , води і мінеральних речовин у забезпеченні процесів життєдіяльності організму людини. Повідомте , що за 70 років свого життя середній українець проводить за їжею від 3,5 до 7 років; сідає за обідній стіл 82 тис. разів; з’їдає 160 кг шоколаду і 23 000 яєць; проводить 560 діб за приготуванням їжі , з*їдає картоплі-9000кг ,хліба – 5000кг , м*яса – 5000кг , овочів – 3500кг, фруктів -6000кг , масла та жирів -1500кг , молока -10 000л води та напоїв -50 000л.
2. Основна частина
2.1 Їжа та її компоненти
Робота в парах , частково-пошукова робота з підручником
Учні діляться інформацією про склад їжі.
Ї жа повинна забезпечувати організм шістьма складовими компонентами:білками , жирами ,вуглеводами ,вітамінами , водою і мінеральними речовинами .Додаток 2.Основні функції і джерела надходження деяких мінеральних речовин в організм людини.
З мінеральних речовин найбільше в організмі людини міститься кальцію(1000-1200г) і фосфору(600 -900) , які входять до складу кісток скелета та зубів.
2.2. Запропонуйте дітям створити модель людського організму за допомогою певних позначень і заслухати їх міркування і аргументи ( продукти в ненормованому споживанні можуть привести до порушення обміну речовин, а потім і до розвитку захворювань серцево-судинної системи, цукрового діабету).Додаток 3.Вміст складових компонентів їжі організмі людини.
2.3. Використовуючи Додаток 4. Розподіл їжі на групи , ознайомте учнів з продуктами харчування, що є джерелом поживних речовин. Вони поділяються на продукти рослинного походження,продукти тваринного походження..
2.4. Проаналізуйте харчову піраміду, використовуючи Додаток 5.
У харчовому раціоні дорослої людини доцільно використовувати білки, жири і вуглеводи у співвідношенні 1:1:4.У середньому за добу доросла людина повинна споживати 80-100г білків(з них приблизно 50г тваринного походження) і стільки саме жирів(з них повинні бути рослинного походження),350-400г вуглеводів(на прості вуглеводи ,наприклад глюкозу, повинно припадати 50-100г).Для юнаків рекомендоване добове споживання білків-113г , жирів-106г, вуглеводів-450г , для дівчаток 100 , 90 і 383г відповідно.
2.5.Розповідь учителя про харчові добавки та яке їхнє значення.
Харчові добавки - це речовини , які додають у продукти з технологічних міркувань, щоб подовжити термін їхньої придатності, змінити колір(барвники), надати смакових якостей.
Консерванти застосовують з метою довготривалого зберігання продуктів харчування.
Емульгатори додають до продуктів харчування для збереження їхньої консистенції.
Стабілізатори – це желеподібні речовини. Їх додають з метою згущення консистенції продуктів.
2.6. Об’єднайте учнів для роботи в групах. Оголосіть назву роботи: «Первинна екологічна експертиза». Запропонуйте кожній групі опрацювати етикетки картопляних чіпсів, морозива «Лакомка», сухариків «Флінт», круасана значинкою та вермішелі швидкого приготування «Мівіна».
Мета роботи - навчитися здобувати максимум інформації про продукт харчування при дослідженні упаковки та етикетки, робити аналіз здобутої інформації, оцінювати якість продукту та його необхідність у раціоні людини.
Учні заповнюють картку первинної екологічної експертизи (це таблиця, що характеризує якість продуктів), аналізують отриману інформацію, оцінюють повноту інформації на етикетці, роблять висновки про якість продукту та його потребу в раціоні людини.
2.7. Запропонуйте учням виконати тест «Їсти треба з розумом». Цей тест допоможе дізнатися, чи раціонально ви харчуєтесь.
3. Підсумкова частина
3.1. Використовуючи вправу «Кубик», проведіть рефлексію.Кожен учень підкидає кубик і свою розповідь має почати словами :
- Я розповім своїм знайомим …
- Я дізналася (вся) …
- Мені найбільш запам*яталося …
3.2. На домашнє завдання запропонуйте учням теми рефератів:
1.Основні принципи вегетаріанства.
2.Оздоровчі системи харчування.
3.Харчові рослини - цілителі.
3.3.Опрацювати параграф 6
Додаток 6
Класифікація харчових добавок
Кількість харчових добавок, що їх використовують у харчовому виробництві більшості країн світу, досягає 500 найменувань; у США вона перевищує 1500, у країнах ЄС досягає 1200, у Росії - 415, в ФРН - 350, в Україні - 221. Рада ЄС розробила раціональну систему цифрової кодифікації харчових добавок із літерою «Е» (від слова Європа або від англ. Eatable - їстівний). Кожній харчовій добавці присвоєно три- або чотиризначний код (у Європі йому передує літера «Е»).
Існує європейська класифікація в системі Сodex Аlimentarius:
Е100 - Е182 - барвники
Е200 - Е299 - консерванти
Е300 - Е399 - антизакислювачі
Е400 - Е499 - стабілізатори
Е500 - Е599 - емульгатори
Е600 - Е699 - посилювачі смаку та аромату
Е700 - Е899 - запасні індекси
Е900 - Е999 - піногасники
При частому вживанні деякі харчові добавки можуть спричинити небезпеку для здоров’я людини.
Класифікація харчових добавок
Позначення:
ШШ - шкідливий для шкіри
З - заборонений
К - канцерогенний
ДН - дуже небезпечний
Н - небезпечний
П - підозрілий
РШ - розлад шлунку
АТ - зміни артеріального тиску
В - висипання
Х - зміни рівня холестерину
РК - кишкові розлад
Додаток 7
Таблиця для роботи в групах «Первинна екологічна експертиза»
Додаток 8
Тест «Їсти треба з розумом»
1. Зазвичай я їм овочі:
а) рідше, ніж раз на день;
б) хоча б раз на день;
в) двічі на день;
г) частіше, ніж двічі на день.
2. Коли мені пропонують картопляні чіпси, пюре, смажену чи тушковану картоплю, я зазвичай обираю:
а) картопляні чіпси;
б) смажену картоплю;
в) тушковану картоплю;
г) пюре.
3. Мій сніданок складається з:
а) здобної булочки з чаєм;
б) вівсяних пластівців із цукром і холодним молоком;
в) яєць і тоста, склянки соку або чаю;
г) натуральної каші (вівсяної, гречаної) з молоком і свіжими фруктами.
Поділіться з Вашими друзьями: |