Загальна характеристика клімату України. Основні кліматичні чинники



Скачати 151.5 Kb.
Дата конвертації11.12.2018
Розмір151.5 Kb.
ТипУрок
Тема уроку. Загальна характеристика клімату України. Основні

кліматичні чинники.

Мета уроку: Засвоєння знань про основні кліматичні чинники та

особливості прояву їх дії на території України; формування понять

«сонячна радіація», «альбедо», «радіаційний баланс».

Розвиток навичок роботи з кліматичними картами та картосхемами,

групової роботи, публічних виступів.

Виховання толерантності, культури спілкування.



Обладнання: Карта «Клімат», атласи, картосхеми підручника, листки із

завданнями для груп.



Тип уроку: Урок засвоєння нових знань.

Форми навчальної діяльності учнів: Групова.

Мотивація навчальної діяльності: Показ теоретичного і практичного

значення матеріалу, що вивчається.


Хід уроку.
1. Організація класу.
2. Актуалізація опорних знань і чуттєвого досвіду учнів.

Бесіда


--- Що таке погода? Клімат?

--- Які типи клімату вам відомі?

--- В якому кліматичному поясі розташована Україна? В чому його особливості?

--- Які ви знаєте кліматотвірні чинники?

--- Що таке циклони? Антициклони? Яку погоду вони зумовлюють?

--- Як впливають на клімат: близькість моря, характер рельєфу?

--- Що таке бризи?
3. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Кліматичні умови впливають на такі компоненти природи, як рельєф, поверхневі і підземні води, характер рослинності та тваринного світу. Від них значною мірою залежать умови проживання та характер господарської діяльності людини.

У зв’язку з цим є необхідність вивчати особливості клімату, погодних умов,

орієнтуватися в питаннях передбачення їх зміни та оцінювати роль у формуванні стану довкілля.

Особливості клімату будь – якої території зумовлюються дією ряду природних факторів і, щоб зрозуміти дані кліматичні особливості, необхідно розглянути дію цих факторів, яка є специфічною для кожної окремої території.
4. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
5. Сприйняття та первинне усвідомлення учнями нового навчального матеріалу.

1.Складання опорної схеми

Кліматичні чинники

? ? ?


Сонячна радіація циркуляція повітряних мас характер підстильної поверхні

2. Прийом інтерактивної технології навчання - рольова імітаційна гра «З’їзд кліматологів.» Формуються три групи учнів за варіантом « з розподілом ролей всередині групи»: керівник(спікер), секретар, посередник, доповідач.

Керівник здійснює розподіл роботи між членами групи, визначає доповідача;

секретар веде протокол роботи, слідкує за часом; посередник організовує співробітництво, улагоджує конфлікти; доповідач(і) роблять виступи. Групам дається завдання, написане на картках.

Тема з’їзду – «Прояв дії основних кліматичних чинників на території України».


Картка №1

Питання для вивчення: Закономірності розподілу сонячної радіації на території України.



Завдання:

1. Підготувати схеми

А. Види сонячної радіації

?___________ ?____________ ?____________

Б. Основні радіологічні поняття
?____________ ?____________ ?____________
2. За картою (картосхемами в підручнику) визначити закономірності розподілу сонячної радіації по території України.

3. Розкрити суть основних радіологічних понять.

Картка №2

Питання для вивчення: Особливості атмосферної циркуляції на території



України.

Завдання.

1. На магнітній дошці з допомогою магнітних умовних знаків скласти презентацію

«Україна на перехресті шляхів руху повітряних мас».

2. Завершити схему і підготувати до неї пояснення( підготувати окремий шаблон на листку формату А-4)


Холодна повітряна Перехідна смуга Тепла повітряна

маса ? маса



_________________

? ?


_____________ _____________

погода погода

?_____________ ?_________________

3. Дати характеристику дії циклонів, антициклонів на території України. Проаналізувати карту – врізку на настінній карті «Клімат».

4. Відповісти на запитання: Чим зумовлене пом’якшення кліматичних умов на прибережних територіях України?
Картка №3

Питання для вивчення: Вплив підстильної поверхні на клімат України.

1. Закінчити схему:

?______ ?______ ?_______ ?_______ ?_______

Кліматичні показники
Види підстильної поверхні

?_______ ?______ ?_______ ?________ ?______

2. Провести міні – аукціон географічних задач з учнями класу (попередньо задачі розв’язуються в групі):

а) Ялта і Севастополь розташовані майже на одній географічній широті, але в Ялті ростуть вічнозелені магнолії, а в Севастополі – лише пірамідальні тополі. Чим це можна пояснити?

б) Чому на території, де ми проживаємо, бувають різкі похолодання?

в) Як змінився б клімат України, якби Карпати розташовувались на півночі країни?

г) Яку роль у формуванні клімату відіграє насадження лісосмуг, великі площі лісових масивів?
Учні виконують завдання в групах, представляють всьому класові, учитель робить свій коментар, рецензію та оцінку роботи учнів.
6. Осмислення об’єктивних взаємозв’язків і взаємовідношень в матеріалі, що вивчається.

Прийом інтерактивної технології навчання «Географічний крос»

(закінчити речення)



  • Кількість сонячної радіації 5200 мДж/м. кв. характерна для…

  • Кількість сонячної радіації 4190 мДж/м. кв. характерна для…

  • На території України сніг тане порівняно швидко і прогрівається ґрунт тому, що…

  • Посушливе літо в Україні зумовлюється дією …

  • Заморозки восени та навесні зумовлюються дією…

  • Зменшення опадів із заходу на схід зумовлене …

  • Взимку - потепління, відлига, снігопад, влітку – дощ, це прояв дії …

  • Взимку - різкі похолодання, влітку – посушлива жарка погода, це прояв дії …

  • На клімат здійснюють вплив такі елементи підстильної поверхні…

7. Узагальнення та систематизація знань.

Учням пропонується сформулювати основні висновки по темі уроку



8. Підсумок уроку.

9. Домашнє завдання. Вивчити параграф, підготувати 5тестів для взаємоопитування.

Тема уроку : Основні кліматичні показники. Кліматичні

ресурси.
Мета уроку: Засвоєння знань про закономірності розподілу температури повітря,

опадів, вітровий режим, вологість повітря , хмарність на території

України.

Удосконалення навичок роботи з кліматичною картою, текстом

підручника.

Розвиток уміння аналізувати картографічний матеріал, робити

висновки та узагальнення.

Виховання інтересу до предмету, культури спілкування.



Обладнання: Карта «Клімат», атласи, картосхеми підручника, чотири «чорних

ящики», термометр, гігрометр, макет флюгера, модель дощової краплі і

сніжинки, картки – шаблони із завданнями для груп.

Тип уроку: Комбінований.

Форми навчальної діяльності учнів: Групова.

Мотивація навчальної діяльності учнів: Створення ситуації зацікавленості.
Хід уроку

1. Організація класу.
2. Психологічне налаштування. Прийом «Уяви колір» (учні кажуть, який колір вони уявляють в даний момент, учитель проводить оптимістичну установку на вдале проведення уроку).
3. Перевірка раніше засвоєних знань (домашнього завдання).

а) Взаємообмін (розв’язують тести, підготовлені вдома сусідом по парті).

б) Гра «Правильно, неправильно» (учитель зачитує твердження, учні розподіляють їх по відповідних стовпчиках).


  • Сонячна радіація – це тепло і світло, яке випромінюється Сонцем.

  • Кількість сонячної радіації на території України збільшується в напрямку з півдня і південного сходу на північ і північний схід.

  • Найменше сонячної радіації отримує Південний берег Криму.

  • На території України середньорічні показники радіаційного балансу від’ємні.

  • З усіх типів повітряних мас, які здійснюють вплив на клімат України, найбільше значення мають морські помірні повітряні маси.

  • Зміни погоди зумовлюються проходженням атмосферних фронтів.

  • На протязі року в Україні переважає циклональна погода.

  • Посушливу погоду влітку зумовлює вторгнення антициклонів з Африки.

  • На півдні України у формуванні кліматичних умов значну роль відіграє бризова циркуляція.

  • Головним бар’єром на шляху руху повітряних мас є Кримські гори.

  • На височинах України випадає більша кількість опадів, ніж на низовинах.


4. Актуалізація знань та чуттєвого досвіду учнів.

--- Назвіть елементи погоди.

--- Які з них, на вашу думку, є головними ? Чому?

--- Від чого залежить розподіл температури повітря? Опадів?

--- Що таке ізотерми?
5. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Чому на півночі України не сіють озимої пшениці, соняшнику?

Чому на півдні України немає природної деревної рослинності?

В яку пору року повітря найсухіше? Чому?

Яку погоду – хмарну чи безхмарну – ви більше полюбляєте? Чому?

Чи згодні ви з тим, що в різних частинах України можуть переважати вітри різного напрямку?


6. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.
7. Сприйняття та усвідомлення учнями нового навчального матеріалу.

1. Постановка проблемного питання уроку – схема

Кліматичні чинники --------------- Кліматичні показники

? ? ? ? ?

Температура опади вологість хмарність вітровий

повітря повітря режим


2. Прийом інтерактивної технології навчання «Чорний Ящик».

Учні об’єднуються в чотири робочих групи, спілкуються та співпрацюють у групі, виконуючи поставлені завдання (написані на картці – шаблоні з місцем для відповіді) з метою розгадки, що ж знаходиться в «чорному ящику». З відповідями на запитання виступають всі члени групи , доповнюють відповіді, але остаточне рішення – що ж там, в «ящику» - повідомляє учень, якому доручає зробити це вся група (можливо, лідер групи).

«Чорні ящики»: №1 – термометр, №2 – модель дощової краплі та сніжинки,

3 – гігрометр, №4 – макет флюгера.


Картки – шаблони для груп.

№1

1.Який місяць в Україні



Найтепліший____________________

Найхолодніший__________________

2. Де в Україні:

а) найхолодніші: літо ______________________________; t ________

зима ______________________________; t________

б) найтепліші: літо ________________________________; t_______

зима _______________________________; t _______
3. Який напрямок мають січневі ізотерми?_________________________________

Чому?______________________________________________________________

4. Який напрямок мають липневі ізотерми?__________________________________

Чому?________________________________________________________________

5. Чому найвищі температури повітря спостерігаються саме в липні?_____________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

6. Яку абсолютну температуру повітря зафіксовано в Україні:

Максимальну ____________________; Де _______________________________;

Мінімальну _____________________; Де _______________________________;

7. Який температурний максимум _________________, мінімум________________ характерний для Вінниччини?
№2

1. Яка головна закономірність в розподілі річної суми опадів на території України?

_______________________________________________________________________

2. Де в Україні випадає опадів:

а) найбільше _________________________ ? _____ мм;

б) найменше _________________________ ? _____ мм.

3. В яких межах коливається річна кількість опадів на території України?

Від___________ до ___________ мм.

Вкажіть частину України, для якої характерний такий показник.

______ - ______________; ________ - __________________.

4. У вигляді чого бувають опади в Україні взимку та яка встановлюється висота покриву?________________________________________________________________.

5. Як впливає експозиція схилів на розподіл опадів в Українських Карпатах?_______

________________________________________________________________________.

6. Які особливості розподілу опадів за сезонами року характерні для окремих територій України?_______________________________________________________

________________________________________________________________________
________________________________________________________________________.
№3

1. Які середні значення вологості повітря в Україні ? __________________ %

2. В якому напрямку і як змінюється середня річна вологість повітря на території України?_________________________________________________________________

________________________________________________________________________.

3. Де на території України вона:

Найвища _____________________; _______________ %

Найнижча ____________________; _______________ %.

4. Який період року характеризується дуже низькою вологістю повітря?_________________________________________________________________.

5. Який характер вологості повітря в різні періоди року?________________________

________________________________________________________________________.

6. В якому напрямку і як змінюється кількість хмарних днів на території України? ________________________________________________________________________.

№4

1. Які області тиску визначають вітровий режим для території України?



________________________________________________________________________

2. Заповніть таблицю та озвучте її.



Пора року

Область тиску

Напрям вітру

Зима







Літо
















3. Що таке «вісь Воєйкова»?______________________________________________

________________________________________________________________________

4. Який вітровий режим по різні боки цієї осі ?________________________________

________________________________________________________________________

5. Які місцеві вітри бувають на території України?_____________________________

6. Яка середня швидкість вітру на території України? __________________________


8. Осмислення взаємозв’язків та взаємовідношень в матеріалі, що вивчається.
Міні-практикум « Я вчуся працювати з кліматичною картою»

Завдання: за кліматичною картою атласу визначте

1.Кількість сонячної радіації

2. Температуру січня, липня.

3. Річну кількість опадів.

4. Переважаючий напрям вітрів

Для міст

Варіант 1. Луцьк, Кіровоград, Херсон.

Варіант 2. Житомир, Черкаси, Запоріжжя.

Варіант 3. Львів, Вінниця, Луганськ.

Варіант 4. Тернопіль, Черкаси, Донецьк.
Яку закономірність ви спостерігаєте?
9. Узагальнення.

Бесіда за запитаннями:

--- Які показники характеризують клімат України?

--- Чим вони визначаються?

--- Яка головна ознака клімату України?
10. Підсумок уроку.
11. Домашнє завдання: вивчити параграф, записати по три народних прикмети передбачення погоди.


Тема уроку. Сезонні особливості клімату України. Прогноз

погоди.

Мета уроку. Засвоєння знань про сезонні особливості клімату України: терміни

настання та закінчення пір року, територіальні відмінності,

несприятливі погодні явища, характерні для кожної пори, значення

сезонних основних кліматичних показників;

про прогнозування погоди в Україні, значення прогнозування

погоди, способи передбачення погоди за синоптичною картою та

місцевими ознаками.

Формування навичок роботи із синоптичною картою, розвиток

творчих здібностей учнів.

Виховання інтересу до знань, як необхідної умови розв’язання

життєвих ситуацій.

Обладнання. Карта «Клімат», атласи, картосхеми підручника, картини (фото) із

зображенням пейзажів у різні пори року, картки із завданнями.



Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.

Форми навчальної діяльності учнів. Колективна

Мотивація навчальної діяльності. 1. Створення проблемної ситуації.

2. Показ теоретичного та практичного значення матеріалу, що

вивчається.
Хід уроку

1. Організація класу.
2. Актуалізація опорних знань і чуттєвого досвіду учнів.

Бесіда


--- Назвіть пори року.

--- Для якого типу клімату характерні пори року?

--- Чому в Україні такий тип клімату?

--- Як називаються установи, де ведуться спостереження за погодою?

--- Де складають прогноз погоди?

--- Як звичайні люди можуть передбачати погоду?


3. Мотивація навчальної діяльності учнів.

1. Отже, Україна розташована в помірному кліматичному поясі. Особливістю помірного типу клімату є наявність пір року. Такі ж сезони характерні і для помірного поясу на території Північної Америки. В чому ж полягають особливості пір року на території України?

2. «Людям нічого б не залишилося вимагати від бога, якби вони навчилися вірно зміни погоди передбачати» - М.В. Ломоносов.

Дійсно, прогнозування погоди – надзвичайно важлива справа. Є цілий ряд галузей, діяльність яких залежить від гідрометеорологічних умов: сільське господарство, авіація, мореплавство, рибальство, оборона, робота транспорту, оборона країни, енергетика, комунальне і водне господарство і, нарешті, побутове життя людини. Щоб забезпечити їх повсякденну нормальну роботу або підготувати до роботи в екстремальних умовах, необхідно знати можливі зміни погоди, тобто мати її прогноз



4. Сприйняття та усвідомлення учнями нового навчального матеріалу.

1. Сезонні особливості клімату України.

На кожну пару дається лист паперу із запитаннями для обговорення по кожній порі року. Учні працюють з текстом параграфа, знаходять відповіді на запитання.

Використовується прийом «Світлофор» - хто готовий, піднімає зелений сигнал.

Кожна пора року презентується віршем:


  1. В небі жайворонки в’ються,

Заливаються, сміються,

Грають, дзвонять цілий день,

І щебечуть, і співають,

І з весною всіх вітають.

(О. Олесь)

2. Ох, буяє все навкруг –

Сонячний найвище круг

Піднімається щодня й

Теплом щедро обділя

Ліс і поле, й синю річку,

І мою смагляву щічку.

Це ж бо літо-літепло

В землю рідную прийшло!
3. Курличуть в небі журавлі –

Летять у теплії краї.

Кружляє в тихім танці листя,

Калина вбралася в намисто.

Туман у сіру пелену

Ховає світлу далину.

У сірім небі легка просинь –

Це до нас приходить осінь.


4. Тихо-тихо пада сніг

На подвіря, на поріг,

На далекий ліс, на поле,

Робить білим все навколо.

Ялинку в шубу одягає,

Зайчика сліди ховає.

А мороз щіпа за вухо,

Це зима ступає, слухай!

( К. Зацерковна)



Лист із завданнями

Весна


  1. Коли в Україні настає весна?

  2. Де найраніше (найпізніше)?

  3. Які несприятливі явища (і чому) бувають навесні?

  4. Коли закінчується весна?

Літо


  1. Що вважається початком літа?

  2. Коли і де настає літо?

  3. Яке літо в різних частинах України?

  4. Які і де несприятливі природні явища бувають влітку?

Осінь


  1. Яка осінь в Україні?

  2. Що таке бабине літо?

  3. Звідки «наступає» осінь?

  4. В чому проявляється її наступ?

Зима


  1. Коли в Україні настає зима?

  2. Де і скільки вона триває?

  3. Який тип атмосферної циркуляції переважає взимку?

  4. Коли закінчується зима?


(на зворотному боці написати завдання логічного ланцюжка – дивись нижче)
Після розгляду всіх пір року - прийом інтерактивної технології навчання «Конкурс сенканів» (індивідуально, парами і пора року – за вибором учнів).

Приклади:


Весна Зима

Різнолика М’яка

Крокує Захищає, наповнює

Не узгоджується з календарем Чергуються циклони й антициклони

Пробудження природи Затишшя у живій природі

Літо Осінь

Де тепле, де жарке Туманна, дощова

Усміхається, сердиться Приморозить, зігріє

Зве всіх на відпочинок Примхлива пора

Найтепліший сезон Підготовка природи до зими




  1. Прогнозування погоди

Прийом інтерактивної технології навчання – «пошук інформації»

(випереджаюче завдання)

Виступ учнів з підготовленим повідомленням.

1.«Історія зародження та розвитку гідрометеорологічної справи в Україні»

2. «Як передбачають погоду»


  1. Ознайомлення з синоптичною картою, формування навичок роботи з нею.

а) Розгляньте умовні знаки синоптичної карти.

б) Міні-практикум

Користуючись синоптичною картою атласу(підручника), складіть прогноз

Погоди для міст: варіант1 – Париж, варіант 2- Мінськ, варіант 3 – Київ.


  1. Прогнозування погоди за прикметами.

Прийом інтерактивної технології навчання

«Пошук інформації»(випереджаюче завдання)

Рубрика «Сам собі синоптик»

а) учень зачитує вірш Д. Білоуса

Прогнозували достеменно

Сьогодні добре знають люди

Яка погода завтра буде,

Бо теле- й радіопрогноз

Підкаже спека чи мороз.

В старі ж часи, і це знаменно, -

Діди й бабусі наперед

Прогнозували достеменно

Погоду з безлічі прикмет.

Як місяць гострий – на негоду,

Як рівний – на ясну блакить,

Щербатий – то відомо зроду,

Що незабаром задощить.

Якщо дізнатися належить

Така погода чи така –

Старе й мале уважно стежить

За виглядом молодика:

Якщо з рогами він крутими

То знай – невдовзі дощ ітиме;

З положистими заяснів –

Чекати слід погожих днів.

Що це не примха, не зухвалість –

Дізнався я ще в юні дні:

Ставалось, як прогнозувалось,

На подив людям і мені.

На колос, на рясні стеблини,

На тиху нехворощ і хвощ

Сьогодні промінь Сонця лине,

а завтра йде краплистий дощ.



в) учні зачитують підготовлені прикмети передбачення погоди за місцевими ознаками.
г) «Поети і прикмети»
А. Фет «Жди ясного на завтра дня,

Стрижи мелькают и звенят.

Пурпурной полосой огня

Прозрачный озарен закат»


Ф. Тютчев «В душном воздухе молчанье,

Как предчувствие грозы.

Жарче роз благоуханне,

Звонче голос стрекозы».




  1. Зміни клімату – робота з текстом параграфа.

  2. Кліматичні ресурси.

Прочитати текст параграфа, скласти узагальнюючу схему

Види кліматичних ресурсів

?___________ ?_______________ ?_______________

(якщо не вистачатиме часу, два останніх пункти теми уроку – 5, 6 – можна

запропонувати для самостійного опрацювання вдома)
5.Осмислення об’єктивних взаємозв’язків та відношень в матеріалі, що вивчається.

а) Прийом інтерактивної технології навчання «Логічний ланцюжок»



Вправа на логічне мислення і говоріння. По черзі учні говорять речення зі словом «якщо», звертаючись до когось із учнів, хто має продовжити речення, починаючи словами «то», «тоді».

(запитання написані на зворотному боці листка із завданнями для характеристики пір року; кожен читає про себе, міркує, а тоді звертається до когось із учнів)

1. Якщо взимку випаде багато снігу, то…

2. Якщо на початку літа ще лежить сніг, то …

3. Якщо відлига змінюється похолоданням, то…

4. Якщо на календарі 1 березня, то …

5. Якщо неврожай на вишні, черешні, яблука, то…

6. Якщо Сонце знаходиться високо над горизонтом, найдовші дні, то…

7. Якщо в травні ти вже відпочиваєш на Південному березі Криму, то …

8. Якщо влітку температура повітря піднімається до +39, + 41, то…

9. Якщо влітку високі температури повітря, значне випаровування вологи, то…

10. Ми поспішаємо до середини вересня викопати картоплю тому, що…

11. Якщо у жовтні літає «біла павутина», то…

12. Якщо на календарі 21 листопада , то…

б) Гра «Розбери кошик»

( до пункту «Кліматичні ресурси)

В імпровізованому кошику знаходяться картки з надписами «Чорне море», «Вітер», «550 мм», «Ліс», «+20», «Українські Карпати», «Сонце», «+18»,

«650 мм». Учні по черзі дістають картку і пояснюють, до якого виду кліматичних ресурсів належить об’єкт(явище).
6.Узагальнення знань.

Учні пропонується сформулювати головні висновки по темі уроку.


7.Підсумок уроку.
8.Домашнє завдання. Прочитати текст параграфа. Підготуватися до захисту

проектів.



Тема уроку. Погода і небезпечні погодні явища.
Мета уроку. Засвоєння знань про види несприятливих метеорологічних явищ,

які бувають на території України, причини їх виникнення, шкоду,

якої вони завдають, заходи запобігання окремим з них та способи

попередження населення.

Розвиток творчих здібностей учнів шляхом залучення їх до участі в

проектній діяльності.

Формування навичок дослідницької діяльності, публічних виступів.

Виховання екологічного мислення, інтересу до знань як необхідної

умови розв’язання життєвих ситуацій.

Обладнання . Фізична та кліматична карта України, учнівські міні-проекти.

Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.

Форми навчальної діяльності учнів. Індивідуальна.

Мотивація навчальної діяльності учнів. Створення проблемної ситуації –

ситуація «Чомучка»

Хід уроку
1. Організація класу.

Психологічний тест «Мій настрій» (учні сигналізують «ліхтариками» зеленого і червоного кольору)



2. Мотивація навчальної діяльності.

( на початку вивчення теми «Клімат» учні отримали завдання підготувати міні-проекти по несприятливих погодних явищах за методикою технології проектного навчання. Учні готують міні – проекти такого змісту:



  1. Титульна сторінка

  2. Опис явища. Причини виникнення.

  3. Картосхема, на якій відображено поширення явища на території України.

  4. Фотоматеріали.

  5. Приклади опису явища в художній літературі.

  6. Заходи запобігання, попередження, боротьби.

  7. Використана література. )

Ситуація «Чомучка»

--- Чи може клімат(погода) таїти в собі якусь небезпеку?

--- В Карпатах можна натрапити на місця, де стовбури дерев нагромаджуються один

на одного, вивернуті з корінням, поламані. Чому?

--- Чому зимовий відпочинок може бути небезпечним?

--- Чому взимку іноді відміняються автобусні та авіаційні рейси?

--- Чому в окремі роки вигоряє на полях хліб(пшениця)?

Отже, причиною всі цих лих є погода. А чи тільки вона?

Пропоную послухати вірш

«Природа»

Видно чего-то мы перемудрили,

Стали чего-то не понимать.

Все покоряли тебя – не покорили,

Как же такое – родную мать.

И не за эти ли притязанья,

И не за этот ли вздорный нрав

Ты посылаешь нам в наказанье

Деток зарвавшихся покарав,

То разрушительные сели,

То суховеи, острей, чем нож,

То небывалым еще доселе

Землетрясением как тряхнешь!


Разве забыли мы, те что были.

Были и есть у тебя в долгу?..

Я вот от грохота и от пыли

Каждой весною в леса бегу.


И от мышиной возни позорной,

От обстановки сверхделовой...

Я умываюсь водой озерной

И упиваюсь водой ключевой.


Все, что завистливо и спесиво,

Ты меня учишь не принимать.

Вот и поклон, тебе, и – спасибо,

Слышишь, спасибо, природа - мать…

Вчитель:

Так, причиною посилення і почастішання небезпечних погодних явищ сьогодні,

нажаль, є сама людина.
Ви проводили невелике дослідження тих несприятливих погодних явищ, які бувають на території України, готували міні-проекти і сьогодні маєте представити результати своєї роботи.
3. Повідомлення теми, мети та завдань уроку.

4. Сприйняття та усвідомлення учнями нового навчального матеріалу.

1. Проблемне питання.

Як ви гадаєте, які явища називають небезпечними? Катастрофічними?

2. Робота з карткою- «шпаргалкою» над питанням

«Які фактори можуть бути причиною небезпечних погодних явищ?»

Інформаційна таблиця

(картка – «шпаргалка»)

«Небезпечні погодні явища та їх прояв на території України»




Явище

Прояв

Причини виникнення

Район поширення

Зливи

Град


Гроза

Хуртовини


Снігові лавини

Суховії
Посухи


Селі
Ожеледь і паморозь


Тумани


За 12 годин випадає 50 мм опадів і більше

Випадання атмосферних опадів у вигляді кристалів льоду значних розмірів

Сильний дощ, що супроводжується блискавкою, громом, поривчастим вітром

Інтенсивні снігопади, переміщення снігових мас при поривчастому вітрі

Переміщення великих мас снігу з великою швидкістю по гірських схилах

Сухі гарячі вітри


Тривала нестача опадів
Стрімкі потужні потоки з води, бруду, уламків гірських порід

Намерзання льоду на тілах, які є на земній поверхні


Зниження прозорості повітря через великий вміст конденсованої водяної пари

Проходження західних циклонів

Посилення турбулентності приземному шарі повітря внаслідок підвищення температури


Турбулентні процеси в атмосфері, виникнення електричного розряду в хмарах

Посилення сили вітру при зниженні температури повітря


Накопичення великої кількості снігу, підвищення температури повітря, дія сили тяжіння


Підвищення температури повітря, низька вологість атмосфери

Підвищення температури повітря, тривалі бездощові періоди, низька вологість повітря

Інтенсивні дощі або швидке танення снігу, руйнування гребель, водосховищ

Різке коливання температури повітря

Підвищення вологості повітря і зниження температури



Розподіл має плямистий характер

Найчастіше в Карпатах і Кримських горах, решта території України.


Вся територія України

Вся територія України
Українські Карпати, гірський Крим

Східні і південні райони України, центральна частина Криму

Північний Крим, південно – східна частина України

Басейни гірських річок, схили Карпат, Кримських гір


Вся територія України


Вся територія України



3. Види небезпечних погодних явищ та їх прояв на території України


--- Захист учнями дослідницьких міні-проектів

--- Визначення фактора, який зумовив виникнення даного явища



( чи причетна до цього людина)
4. Обговорення проблемних питань

а) виконавши вашу дослідницьку роботу, подивіться на карту

України. Який можна зробити висновок?

б) чи повинні ми, маючи значні науково - технічні досягнення й

сприятливі кліматичні умови в Україні зневажати прояви цих явищ?

в) чи повинні ми вивчати ці явища, причини їх виникнення?

Ми повинні вивчати ці явища не тільки для того щоб, розуміти їх розмаїття, але й для того, щоб розробляти досконалі заходи із запобігання шкідливому впливу тих явищ, для яких це можливо.
5. Обговорення питання про запобігання шкідливому впливу небезпечних погодних явищ.

а) запропонуйте заходи по запобіганню шкідливому впливу погодного явища,

по якому ви готували проект;

б) обмін думками по питанню «Чому, на вашу думку, в останні десятиліття

зросли частота та інтенсивність дії небезпечних погодних явищ?

6.Заключне слово вчителя.

Природа – незамінне середовище існування людини на планеті Земля. Вона щедро дає їй все необхідне. Але людина, досягнувши значних висот у своєму розвитку ніколи не повинна забувати, що

«Жизнь беззащитна

И любовь нежна,

И разум Землю

Облагает данью.

И точная ответственность

Должна сопутствовать

Великому желанью»


5. Закріплення вивченого.

Розв’язування тестів



  1. До несприятливих погодних процесів(явищ) належать:

а) підтоплення; б) зливові дощі; в) град; г) карст; д) пилові й піщані бурі;

е) посухи, суховії; є)хуртовини, ожеледь;



  1. Явища, які спричиняють руйнування ґрунтів:

а) снігові лавини; б) селеві потоки; в) тумани; г) ожеледь); д) зливи.

  1. Території України, де найсильніше проявляється град:

а) південний схід; б)Карпати і Кримські гори; в) центр України.

4. Укріплення гребель, спорудження дамб – це заходи запобігання:

а) ерозії; б)селевим потокам; в) градові.

5. Небезпечні погодні явища, посиленню інтенсивності яких сприяла діяльність

людини:

а) землетруси; б) зливи; в) пилові бурі; г) селі.

6. Заходи по запобіганню шкідливого впливу граду :

а) не існує; б) «розстрілювання» градових хмар; в) заліснення схилів.

7. Ожеледь:

а) не спричиняє негативних наслідків; б) знищує посіви, сприяє

травматизму.


  1. На роботу транспорту найбільше впливають:

а) зливи; б) суховії; в) тумани; г) ожеледь; д) хуртовини.

9. Території, де не буває злив, в Україні:

а) є; б) немає.

10. На врожайність сільськогосподарських культур впливають:

а) пилові бурі; б) хуртовини; в) посухи; г) град.
6 . Підсумок уроку.

Оцінювання робіт учнів.


7.Домашнє завдання: Повторити параграф.(масове)

Написати пам’ятку «Небезпечні погодні явища на Вінниччині»
Скачати 151.5 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка