Загальна морфологія запалення. Ексудативне запалення. Проліферативне запалення. Специфічне запалення. Грануломатоз. - Запалення – типовий патологічний процес, який виникає у відповідь на дію пошкоджуючого агента і проявляється трьома взаємопов'язаними реакціями : альтерацією,
- порушенням мікроциркуляції з ексудацією та еміграцією,
- проліферацією.
Термінологія запалення - У більшості випадків назва запалення утворюється шляхом приєднання до латинської або грецької назви органа чи тканини закінчення “itis” (плеврит, апендицит, кон'юнктивіт). Інколи використовується спеціальний термін (ангіна, пневмонія).
Пато-морфогенез запалення - Дис-
- цирку-
- ляторні
- зміни
Класифікація запалення - При класифікації запалення враховується етіологія, перебіг, характер тканинної реакції, переважання однієї з фаз (ексудативне, продуктивне).
- За етіологією запалення поділяється на:
- банальне (викликане фізичними, хімічними та біологічними факторами);
- специфічне (туберкульоз, сифіліс, проказа, сап, риносклерома).
- За перебігом запалення поділяється на:
- блискавичне;
- підгостре;
- гостре;
- хронічне.
Ексудативне запалення - Ексудативне запалення - це вид запалення, при якому ексудація переважає над альтерацією і проліферацією.
- За видом ексудату воно поділяється на серозне, фібринозне, гнійне, гнильне, геморагічне, катаральне
Серозне запалення - Серозне запалення протікає гостро.
- Ексудат містить біля 2 - 3 % білка. Накопичується у серозних порожнинах, між листками мякої мозкової оболонки, у перисинусоїдальних і периваскулярних просторах, інтерстиції органів, капсулі Шумлянського-Боумена, в товщі епідермісу і під ним з утворенням міхурців, у просвітленні альвеол, спричинює тиск на органи і тканини, порушує їх функцію.
Фібринозне запалення - Фібринозне запалення також характеризується гострим перебігом. Ексудат багатий на фібрин, який утворюється з фібриногену плазми крові. Цьому сприяє альтерація тканин з вивільненням тромбопластину. Виникає при уремії, отруєнні сулемою, а також внаслідок дії біологічних чинників (диплокок Френкеля, стрепто- і стафілококи, мікобактерії туберкульозу, збудники дифтерії, дизентерії, грипу). Розвивається на слизових і серозних оболонках, як виняток – у товщі органа (крупозна пневмонія). Розрізняють два його підвиди – крупозне і дифтеритичне.
Диференціація крупозного і дифтеритичного запалення - Якщо плівка знімається легко, це крупозне запалення, якщо важко – дифтеритичне. Щільність прилягання фібринозної плівки залежить від глибини некрозу.
- Чим обширніша і глибша ділянка некрозу серозної або слизової оболонки, тим більше виділяється тканинного тромбопластину і більше накопичується ниток фібрину. При відшаруванні плівки виявляються виразки, крововиливи і кровотечі.
- На слизових, покритих багатошаровим плоским епітелієм (мигдалики, стравохід, піхва, шийка матки), а також на шкірі завжди розвивається дифтеритичне запалення
Фібринозне запалення Гнійне запалення - Гнійне запалення має гострий або хронічний перебіг.
- Ексудат зеленого відтінку містить загиблі нейтрофіли (гнійні тільця), лізовані тканини і клітини з домішками лімфоцитів, макрофагів, еритроцитів. Локалізується в усіх тканинах і органах. Розвивається переважно у відповідь на дію гноєрідних мікроорганізмів – стафілококів, стрептококів, гонококів, менінгококів. Інколи воно виникає при дії хімічних речовин (асептичне запалення).
- Розрізняють два морфологічні види гнійного запалення – флегмона і абсцес. Крім того, виділяють такі особливі форми, як емпієма і натічник.
Катаральне запалення - Катаральне запалення розвивається на слизових оболонках.
- Ексудат складається із слизу, злущеного епітелію і елементів крові.
- Залежно від переважання його складових, розрізняють серозний (рідкий), слизовий (густий, тягучий), гнійний (зеленого відтінку), гнильний (з неприємним запахом, наприклад при озені), геморагічний (іржавий, наприклад при грипі) ексудати.
- Запалення має гострий або хронічний перебіг.
Проліферативне запалення - Продуктивне (проліферативне) запалення – це вид запалення, при якому в осередку пошкодження проліферація клітин з утворенням вогнищевих або дифузних інфільтратів переважає над альтерацією та ексудацією.
- За клітинним складом інфільтрати поділяють на:
- поліморфоклітинні;
- круглоклітинні (лімфоцитарно-моноцитарні);
- макрофагальні;
- епітеліоїдноклітинні;
- - плазмоцитарні
- Продуктивне запалення розвивається в усіх органах і тканинах.
- Розрізняють три його види:
- - інтерстиціальне;
- з утворенням поліпів і гострокінцевих кондилом;
- гранульоматозне.
-
- Гіперпластичні розростання
Гранульоматозне запалення - – особлива форма продуктивного запалення, що виникає у відповідь на дію персистуючого подразника органічної чи неорганічної, часто імунної природи і морфологічно виражається у формуванні клітинних скупчень (гранульом) із мікрофагів та їх похідних.
Специфічне запалення - При низці захворювань (туберкульоз, сифіліс, склерома, лепра, сап) гранульоми набувають специфічних структурно - клітинних особливостей. У таких випадках за сукупністю специфічних морфологічних ознак можна з певною мірою достовірності встановити етіологію захворювання. Такі гранульоми називаються специфічними.
Туберкульоз Сифілфіс Риносклерома Дякую за увагу !
Поділіться з Вашими друзьями: |