Загальні відомості про системне, службове та прикладне програмне забезпечення. Класифікація, основні функції та складові операційних систем. Поняття про ядро операційної системи, інтерфейс користувача, драйвери та утиліти



Скачати 300.83 Kb.
Сторінка1/2
Дата конвертації23.10.2016
Розмір300.83 Kb.
ТипУрок
  1   2
Урок №6
Тема: Загальні відомості про системне, службове та прикладне програмне забезпечення. Класифікація, основні функції та складові операційних систем. Поняття про ядро операційної системи, інтерфейс користувача, драйвери та утиліти. Різновиди інтерфейсу користувача.

Мета:

  • сформувати поняття про різновиди програмного забезпечення, пояснити відмінність між системним, службовим та прикладним програмним забезпеченням; вивчити призначення та основні функції операційної системи; вивчити поняття ядра операційної системи, інтерфейсу користувача, драйвера та утиліти; класифікувати операційні системи за різними параметрами; ознайомити учнів із поняттям файлової системи, файлу та каталогу, визначити відмінності між поширеними файловими системами; розвивати логічне мислення, уміння аналізувати, зіставляти, порівнювати, виділяти головне, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки;

  • розвивати логічне мислення та збагачувати світогляд учнів;

  • виховувати самостійність та наполегливість.

Обладнання та матеріали: презентація «Урок 6»
Хід уроку

  1. Організаційний момент.

Привітання, перевірка підготованості учнів до уроку, перевірка присутності

  1. Актуалізація опорних знань.

Гра «Вибір»

Завдання

Предмет вибору

Поділити пристрої на дві групи:

  1. пристрої для обробки інформації;

  2. пристрої для отримання інформації.

Пристрої: рахівниця, комп’ютер, транспортир, лінійка, термометр, калькулятор.


Поділити інформацію за її видами:

  1. за сприйняттям;

  2. за суспільним призначенням;

  3. спеціальна;

  4. за областю виникнення;

  5. за формою представлення.

Інформація: звукова, візуальна, смакова, нюхальна, тактильна, масова, особиста, суспільно-політична, звичайна, естетична, наукова, технічна, галузева, виробнича, елементарна, біологічна, соціальна, текстова, графічна, звукова, числова, комбінована.

Поділити на дві групи види пам’яті:

  1. енергозалежна пам’ять;

  2. енергонезалежна пам’ять.

Види пам’яті: оперативна пам’ять, вінчестер, флеш-пам’ять, постійна пам’ять.

  1. Вивчення нового матеріалу.

1) Мотивація навчальної діяльності

Учні повинні назвати якомога більше задач, які може виконувати комп’ютер, а також назвати програмні засоби, які допомагають вирішувати ці задачі (наприклад, створити реферат – текстовий процесор, відредагувати фотографію – графічний редактор тощо). Можливо учні знають назви програм – слід віднести їх до однієї з груп програмних засобів



Оскільки комп’ютер є складною інформаційною системою, у ньому постійно відбувається обмін інформацією між різними його складовими. Для організації такої взаємної злагодженої роботи необхідні програми, що є системними і керують розподілом ресурсів. Прикладні програми служать для виконання конкретних задач. Так само як прораб на будівництві керує використанням інструментів та матеріалів, вказує, які саме роботи слід виконати робітникам

  1. Оголошення теми і мети уроку.

  2. Пояснення нвого матеріалу.

  • Різновиди програмного забезпечення

ПЗ комп’ютера можна поділити на системне і прикладне. Прикладні програми призначені для виконання завдань конкретного типу, системні програми бувають лише двох типів: ОС та утіліти.



  • Операційна система та її функції

ОС – це програмний комплекс, що забезпечує керування апаратними засобами комп’ютера, а також надає середовище для виконання прикладних програм.

Функції ОС:


    • Створення середовища, в якому виконуються та взаємодіють прикладні програми;

    • Розподіл апаратних ресурсів комп’ютера між прикладними програмами;

    • Надання прикладним програмам засобів для ефективного використання пристроїв та виконання типових операцій з введення-виведення даних;

    • Організація зберігання даних на запам’ятовуючих пристроях;

    • Надання інтерфейсу, за допомогою якого користувачі керуватимуть виконанням прикладних програм та вмістом запам’ятовуючих пристроїв;

    • Забезпечення взаємодії комп’ютерів у мережах.

  • Складові операційної системи

Ядро ОС – це програма, але серед усіх інших програм, системних і прикладних, воно має найспецифічніше призначення: забезпечення взаємодії апаратних та програмних засобів.

Ядро – центральна частина ОС, що керує процесом виконання програм та їх доступом до ресурсів комп’ютера.

Драйвер – програмний модуль, що використовується іншими програмами для керування роботою пристроїв.

Файлова система – набір правил, що визначає спосіб організації, зберігання та іменування даних, розташованих на запам’ятовуючих пристроях.

Файл – найменша неподільна одиниця даних на запам’ятовуючому пристрої, яка має власне ім’я та з якою користувач може виконувати операції на кшталт перейменування, копіювання чи переміщення.

Каталог – це елемент файлової системи, який має власне ім’я та може містити файл й інші каталоги.

Бібліотеки системних функцій

Інтерфейс користувача – це програмні засоби, що забезпечують взаємодію користувача із системними та прикладними програмами.



  • Класифікація операційних систем

  • За цільовим пристроєм

  • За кількістю програм, що виконуються одночасно

  • За типом інтерфейсу

  • За кількістю розрядів даних, що обробляються одночасно


  1. Каталог: uroki 9
    uroki 9 -> Урок засвоєння нових знань. Обладнання: підручники, атласи, карти «Легка промисловість»
    uroki 9 -> Транспорт світу. Країни, що вирізняються високим рівнем розвитку мережі залізниць
    uroki 9 -> Урок засвоєння нових знань. Обладнання: підручники, атласи, карта
    uroki 9 -> Розвивальна та виховна мета: вдосконалювати уміння використовувати інформаційні ресурси, здатність до пошуку та за­своєння нових знань; формувати пізнавальний інтерес, самостійність, уміння долати труднощі. Тип уроку
    uroki 9 -> Формувати емоційно-ціннісне ставлення до інтелектуальної діяльності
    uroki 9 -> Хімічне виробництво в україні. Очікувані результати нпд
    uroki 9 -> Сільське господарство світу. Географія основних зернових І
    uroki 9 -> Типізація країн світу за рівнем економічного розвитку, місце україни в ній
    uroki 9 -> Повідомлення теми, цілей і завдань уроку
    uroki 9 -> Значення та особливості технологій хімічного виробництва. Чинники розміщення


    Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка