Закону України «Про реабілітацію інвалідів в Україні»Скачати 84.43 Kb.
Дата конвертації02.04.2018
Розмір84.43 Kb.
ТипЗакон
Додаток

ПРОФЕСІЙНА РЕАБІЛІТАЦІЯ ІНВАЛІДІВ


 Що таке професійна реабілітація інвалідів?

Відповідно до Закону України «Про реабілітацію інвалідів в Україні» професійна реабілітація – система заходів, спрямованих на підготовку особи до професійної діяльності, відновлення чи здобуття професійної працездатності шляхом адаптації, реадаптації, навчання, перенавчання чи перекваліфікації з можливим подальшим працевлаштуванням та необхідним соціальним супроводженням з урахуванням особистих схильностей та побажань особи.

Професійна реабілітація (професійний відбір, професійна орієнтація, професійна освіта, професійні підготовка, перепідготовка, перекваліфікація, раціональне працевлаштування) спрямовується на забезпечення конкурентоспроможності інваліда на ринку праці і його трудового влаштування як у звичайних виробничих умовах, так і у спеціально створених умовах праці.

Висновок медико-соціальної експертної комісії з професійної придатності  включається  в індивідуальну програму реабілітації інваліда і є підставою для здійснення професійної орієнтації, професійної освіти і наступного працевлаштування з урахуванням побажань і думки інваліда (дитини-інваліда - для навчання).Що таке індивідуальна програма реабілітації інваліда?

Індивідуальна програма реабілітації інваліда є обов'язковою для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, реабілітаційними установами, підприємствами, установами, організаціями, в яких працює або перебуває інвалід, дитина-інвалід, незалежно від їх відомчої підпорядкованості, типу і форми власності.

Індивідуальна програма реабілітації має для інваліда, дитини-інваліда рекомендаційний характер. Інвалід (законний представник дитини-інваліда) має право відмовитися від будь-якого виду, форми та обсягу реабілітаційних заходів, передбачених його індивідуальною програмою реабілітації, або від усієї програми в цілому. Інвалід (законний представник недієздатного інваліда, дитини-інваліда) бере участь у виборі конкретних технічних та інших засобів реабілітації, виробів медичного призначення, реабілітаційних послуг і санаторно-курортного лікування тощо в межах його індивідуальної програми реабілітації у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Держава гарантує інвалідам право на безоплатне отримання професійної освіти і пов'язане з цим обслуговування відповідно до індивідуальної програми реабілітації інваліда.

 Яке основне призначення центрів професійної реабілітації інвалідів?

Центр професійної реабілітації інвалідів  - установа сфери управління Мінпраці та/або органів праці та соціального захисту населення, цільовим призначенням якої є здійснення заходів, спрямованих на підготовку дітей-інвалідів віком від 16 років та інвалідів, які не досягли пенсійного віку, до професійної (трудової) діяльності, відновлення їх працездатності та здобуття ними професії (спеціальності). Центр забезпечує тимчасове перебування інвалідів, які мають відповідні медичні показання і потребують спеціальних умов для одержання ними комплексу реабілітаційних заходів.Які є центри професійної реабілітації інвалідів в Україні?

Згідно з Довідником центрів професійної реабілітації інвалідів системи органів праці та соціального захисту населення на території нашої держави здійснюють діяльність наступні центри професійної реабілітації інвалідів:

-          Вінницький міжрегіональний центр професійної реабілітації інвалідів „Поділля”       (м. Вінниця);

-          Донбаський міжрегіональний центр професійної реабілітації інвалідів (Донецька обл., м. Краматорськ);

-          Всеукраїнський центр професійної реабілітації інвалідів (Київська обл., Вишгородський район, с. Лютіж);

-          Міжрегіональний центр професійної, медико-фізичної та соціальної реабілітації інвалідів (м. Луганськ);

-          Львівський міжрегіональний центр соціально-трудової, професійної та медичної реабілітації інвалідів (м. Львів);

-    Буковинський міжрегіональний центр професійної реабілітації інвалідів (м. Чернівці);

-          Запорізький обласний центр професійної реабілітації інвалідів (м. Бердянськ);

-          Рівненський обласний центр професійної реабілітації інвалідів (Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Олександрія) ;

-          Східний центр професійної реабілітації інвалідів (Донецька область, м. Дружківка);

-          Одеський центр професійної реабілітації інвалідів (Одеська обл., Біляївський р-н,                   с. Холодна Балка) ;

-          Уманський центр професійної реабілітації інвалідів (Черкаська область, м. Умань).

  Які професії можна здобути особам з обмеженими фізичними можливостями у центрах професійної реабілітації інвалідів?

 

Зокрема, здобути потрібну професію громадянам з особливими потребами можна у Всеукраїнському центрі професійної реабілітації інвалідів (с. Лютіж, Вишгородський район, Київська область), який здійснює професійну реабілітацію за такими робітничими професіями: 1. Оператор комп’ютерного набору. Термін навчання – 10 місяців. Кваліфікаційні вимоги: повна загальна середня освіта.

 2. Секретар керівника (організації, підприємства, установи). Термін навчання – 7 місяців. Кваліфікаційні вимоги: повна загальна середня освіта.

 3. Соціальний робітник. Термін навчання – 10 місяців. Кваліфікаційні вимоги: базова або повна загальна середня освіта.

 4. Вишивальниця. Термін навчання – 10 місяців. Кваліфікаційні вимоги: базова або повна загальна середня освіта.

 5. Швачка 2 розряду. Термін навчання – 10 місяців. Кваліфікаційні вимоги: базова або повна загальна середня освіта.

 6. Бджоляр 4 розряду. Термін навчання – 6 місяців. Кваліфікаційні вимоги: базова або повна загальна середня освіта.

 7. Перукар. Термін навчання – 6 місяців. Кваліфікаційні вимоги: базова або повна загальна середня освіта.

 8. Слюсар з ремонту автомобілів 1-2 розряду. Термін навчання - 10 місяців. Кваліфікаційні вимоги: базова або повна загальна середня освіта.

 9. Взуттьовик з ремонту взуття 2 розряду. Термін навчання – 5 місяців. Кваліфікаційні вимоги: базова або повна загальна середня освіта.

 10. Обліковець з реєстрації бухгалтерських документів. Термін навчання – 10 місяців. Кваліфікаційні вимоги: повна  загальна середня освіта.

 11. Оператор комп’ютерної верстки. Термін навчання – 10 місяців. Кваліфікаційні вимоги: повна загальна середня освіта.

 12. Молодша медична сестра з догляду за хворими. Термін навчання - 6 місяців. Кваліфікаційні вимоги: базова або повна загальна середня освіта.

 13. Манікюрник. Термін навчання - 3,5 місяці. Кваліфікаційні вимоги: базова або повна загальна середня освіта.

 14. Черговий по поверху (готелю, кемпінгу, пансіонату). Термін навчання  -  3,5 місяці. Кваліфікаційні вимоги: повна загальна середня освіта.

 15. Касир торговельного залу. Термін навчання - 3 місяці. Кваліфікаційні вимоги: повна загальна середня освіта.

Які є обмеження та протипоказання для прийому до центрів професійної реабілітації інвалідів?

Громадяни України з інвалідністю користуються рівними правами при прийомі до Центру відповідно до своїх здібностей, нахилів та стану здоров’я. Обмеження допускаються за медичними й віковими показниками, а також показниками професійної придатності.

До Центру приймаються громадяни України із числа повнолітніх інвалідів І-ІІІ груп, які:

-         постійно проживають на території  України і перебувають на обліку в органах соціального захисту населення, а також за висновком МСЕК потребують професійної реабілітації;

-          не мають протипоказань для навчання та роботи за робітничими професіями, за якими здійснюються професійна реабілітації у Центрі;

-          мають документ  державного зразка про повну чи базову загальну середню освіту або освіту, достатню для оволодіння відповідними робітничими професіями.

До Центру  не приймаються особи, стан здоров’я, фізичні й сенсорні вади яких унеможливлюють їх навчання та з медичними протипоказаннями:

-          гострі інфекційні захворювання до закінчення строку ізоляції;

-          психічні розлади;

-          венеричні захворювання;

-          епілепсія та епісиндром;

-          онкологічні захворювання  середньої та тяжкої стадії перебігу;

-          усі інші захворювання в гострій, підгострій та заразній формах;

-          протипоказання до обраної професії.

До центру не приймаються на навчання інваліди, які вже мають професії (спеціальності), отримані у центрах професійної реабілітації інвалідів державної або комунальної власності, і не працевлаштувалися за набутою професією (спеціальністю), окрім випадку, якщо за рішенням МСЕК (ЛКК) інваліди у зв`язку з погіршенням стану здоров`я не можуть працювати за раніше набутою професією і потребують перенавчання (перекваліфікації)

 Хто здійснює направлення центрів професійної реабілітації інвалідів і які документи для цього необхідні?

Для надання послуг у  реабілітаційній установі державної або комунальної форми власності інвалід, законний представник інваліда чи дитини-інваліда звертається  з відповідною  заявою  та  документами,  перелік  яких  визначається реабілітаційною установою, до місцевого органу соціального захисту населення, де зареєстровано місце проживання інваліда або дитини-інваліда.

Варто зазначити, що направлення до Центру інвалідів внаслідок нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань здійснюється Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.

Необхідні документи:

-          заява на ім’я директора про вступ до Центру;

-          документ про освіту: копію свідоцтва про базову середню загальну освіту (9 класів), атестата про повну середню загальну освіту (11 класів) чи диплома про середню спеціальну освіту або документ про освіту, достатню для оволодіння відповідними робітничими професіями (копія);

-          медична довідка – форма 086-У, з обов’язковим  висновком медичної комісії про професійну придатність в такій редакції: «навчатися та працювати за обраною робітничою професією (вказати професію) може»; У довідці обов’язково вказується інвалідизуючий діагноз і діагнози супутніх захворювань, сформульовані згідно з класифікацією, затвердженою МОЗ України;

-          виписка з особової амбулаторної картки стосовно динаміки інвалідизуючого захворювання за останні 2 роки;

-          довідка МСЕК про встановлення групи інвалідності (копія);

-          індивідуальна програма реабілітації, видану МСЕК;

-          паспорт (копія);

-          дві фотокартки розміром 3х4 см.;

-          картка індивідуальної профконсультації клієнта, видана місцевим центром зайнятості;

-          гарантійний лист про працевлаштування (при наявності) від підприємств, організацій, установ, що дає право на переважне зарахування до Центру.

             Які умови перебування інвалідів у центрах професійної реабілітації?

Варто зазначити, що інваліди, які проходять профвідбір та професійну реабілітацію в Центрі, забезпечуються безкоштовним харчуванням, проживанням, медикаментами і лікарськими засобами згідно чинного законодавства. Проїзд інвалідів до Центру для проходження професійної реабілітації і після її завершення у зворотному напрямку, здійснюється за їх власний рахунок.

 Який надається документ про проходження навчання у таких центрах?

Особам, які виконали вимоги державної кваліфікаційної атестації, після завершення навчання присвоюється освітньо-кваліфікаційний рівень «кваліфікований робітник» з набутої професії відповідного розряду (категорії) та видається свідоцтво встановленого зразка.

 

Де можна отримати більш детальні роз`яснення щодо можливості навчання у  центрах професійної реабілітації інвалідів?За більш детальними роз`ясненнями з питань навчання в центрах професійної реабілітації особи з обмеженими фізичними можливостями (мешканці Миколаївського району ) можуть звернутися до управління соціального захисту населення Миколаївської райдержадміністрації за адресою: м. Миколаїв,  вул. Чорноморська, 4, каб. 3, тел. 48- 01-29.
Каталог: store -> files
files -> Баштанка, 2013р баштанська республіка
files -> Про затвердження технологічних та
files -> Угода про асоціацію між україною та єс
files -> 2. Галузь використання 3 Нормативні посилання 3
files -> Проведення евакуації у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій
files -> З в І т голови райдержадміністрації про виконання бюджету, програм соціально-економічного та культурного розвитку територій І делегованих повноважень у 2012 році
files -> В районі традиційно проводяться сімейні, родинні, національні свята

Скачати 84.43 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка