Заняття: клініко-фармакологічна характеристика лікарських засобів, що впливають на метаболізм кісткової тканини та мінералізацію емаліДата конвертації09.09.2018
Розмір127 Kb.
ТипПротокол
Міністерство охорони здоров’я України

«ВДНЗУ»Українська медична стоматологічна академія

Факультет стоматологічний
Кафедра експериментальної та клінічної фармакології

з клінічною імунологією та алергологією


ЗАТВЕРДЖЕНО

на засіданні кафедри

______________________________

«____»________________20_____р.

Протокол №___________________

Зав.кафедри___________________
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

для самостійної роботи студентів

з дисципліни Клінічна фармакологія
зі студентами 5 курсу стоматологічного факультету

Полтава 2016Тема заняття: клініко-фармакологічна характеристика лікарських засобів, що впливають на метаболізм кісткової тканини та мінералізацію емалі.
 1. Кількість годин – 1
 1. Матеріальне та методичне забезпечення теми.

Посібники та підручники з клінічної фармакології, статті з періодичних наукових видань з клінічної фармакології та стоматології, граф логічної структури та тези з теми.


 1. Обґрунтування теми.

У стоматологічній практиці для регуляції обміну речовин у твердих тканинах зубів і кістки найчастіше застосовують засоби, які містять мікро- та макроелементи – кальцій, фосфор, фтор. Вони потрібні для нормального росту, розвитку, формування твердих тканин зуба і кістки, а також для їхнього відновлення та зміцнення. Неорганічною матрицею кістки та твердих тканин зуба є просторова решітка з гідроксиапатитів, яка складається з гідроксильних іонів кальцію і фосфору. До складу кристалів апатиту входять також іони фтору, цинку, стронцію, заліза, кремнію, марганцю, міді й інших мікроелементів. Препарати кальцію, фтору, фосфору та інші широко використовуються для профілактики та лікування карієсу зубів, множинного карієсу зубів, некаріозного ураження зубів та декальцінації зубів під ортодонтичними апаратами. Разом із іншими засобами їх призначають для лікування запальних і дистрофічних уражень пародонту (гінгівіт, пародонтит). Препарати кальцію, фосфору, фтору приймають усередину у вигляді таблеток, порошків, драже, розчинів рідше – ін'єкційно. Розчини, гелі, пасти, лаки, цементи, що містять названі препарати, наносять також безпосередньо на поверхню зуба шляхом аплікації або електро- та фонофорезу. Тому лікар повинен чітко орієнтуватися в питаннях фармакокінетики та фармакодинаміки припаратів, які впливають на метаболізм кісткової тканини та мінералізації каналів, принципах їх призначення, дозування, можливих побічних ефектів та раціонального і безпечного використання в клінічній практиці.

 1. Мета заняття:

 • загальна:

 • знати цілісну систему теоретичних основ властивостей препаратів, що впливають на метаболізм кісткової тканин та мінералізації емалі;

 • знати сучасний стан рем терапії;

 • знати принципи ефективного та безпечного використання препаратів, що впливають на метаболізм кісткової тканин та мінералізації емалі.

 • конкретна:

 • знати принципи застосування лікарських засобів, що впливають на метаболізм кісткової тканин та мінералізації емалі;

 • знати фармакокінетичні та фармакодинамічні особливості препаратів;

 • знати побічні ефекти препаратів та методи їх попередження;

 • знати особливості взаємодії препаратів, що впливають на метаболізм кісткової тканин та мінералізації емалі;

 • опанувати навички ефективної та безпечної фармакотерапії препаратами, що впливають на метаболізм кісткової тканин та мінералізації емалі;

 • опанувати вміннями вибору лікарських препаратів даної групи в залежності від клінічних особливостей та інших факторі (вік хворого, основна та супутня патологія, вміст фтору у питній воді тощо);

 • вміти вибрати оптимальний шлях введення препаратів залежності від клінічної ситуації;

 • вміти оцінювати ефективність та безпеку застосування лікарських засобів даної групи;

 • вміти виписати рецепти на препарати, що впливають на метаболізм кісткової тканин та мінералізації емалі. 1. Граф логічної структури та скорочений зміст теми.

Резистентність емалі до патогенних впливів залежить від рівноваги двох динамічних процесів – де –і ремінералізації. Зниження активності процесів ремінералізації або збільшення демінералізації зумовлює втрату твердими тканинами мінеральних компонентів, що проявляється своєрідним розчиненням гідроксиапатиту. Цей механізм є одним з основних у зниженні резистентності твердих тканин зуба, зокрема, до каріозного процессу. Введення у тверді тканини зуба і кістки препаратів кальцію, фосфору, фтору сприяє відновленню їхнього мінерального компонента, бо створюються умови для рекристалізації гідроксиапатиту. Ремінералізація твердих тканин зуба можлива, позаяк емаль і дентин проникні для іонів і молекул хімічних речовин. Іони мінеральних елементів осідають на органічні основи, утворюють кристалічну речовини, або включаються в структуру незруйнованих кристалів апатиту емалі. Ця фармакокінетична особливість низки сполук і дає можливість проводити ремінералізацію. Основу ремінералізуючих розчинів складають солі кальцію, фосфору, фтору.

Класифікація препаратів, які регулюють фосфорно кальцієвий обмін. 1. Препарати кальцію:

кальцію глюконат;

кальцію гліцерофосфат;

кальцію лактат;

кальцію фітат;

кальціум.


 1. Препарати фосфору:

кальцію гліцерофосфат;

фітин


гефефітин;

фліт фосфосода;

нейтрал-фос;

ліпоцеребрин;

церебролецитин.


 1. Фториди:

натрію фтори;

фторлак;


вітафтор;

гелі, розчини, цементи, які містять фторид. 1. Бісфосфонати:

алендронат;

клодронат. 1. Іприфлавон (остеохін)

Препарати кальцію

Кальцій забезпечує міцність і твердість кісткової тканини і емалі зуба (пластична роль), що дозволяє використовувати його препарати для профілактики карієсу і лікування захворювань твердих тканин зуба. У комплексі з іншими засобами, які стимулюють остеогенез препарати кальцію сприяють зменшенню процесу резорбції кісткової тканини. Препарати кальцію справляють протизапальний і протинабряковий вплив, мають проти- алергічну дію. Препарати кальцію протипоказано вводити одночасно із серцевими глікозидами.. З обережністю треба застосовувати при сечокам'яній хворобі, схильності до тромбозу, при атеросклерозі, підвищеному вмісті кальцію в крові (в нормі рівень кальцію в крові коливається в межах 2,5-2,75 ммоль/л).
Препарати фосфору

Неорганічні фосфати здатні знижувати рівень кальцію у сироватці крові й підвищувати реактивність кісткової тканини до гормональних препаратів, наприклад, паратгормону.

Всмоктування кальцію і фосфору в стінці тонкої кишки передусім залежить від їх співвідношення (оптимальне 1:2), воно регулюється вітаміном Д та паратгормоном. Препарати неорганічних фосфатів менш ефективні, ніж такі препарати, як фітин, а особливо кальцію гліцерофосфат. Дітям віком 5-12 років доцільно призначати органічні фосфати. Препарати використовують для профілактики карієсу, лікування множинного карієсу, запальних процесів у пародонті. Застосовують також при рахіті, остеомаляції.
Препарати фтору

Фториди взаємодіють з одним із основних мінеральних компонентів емалі-гідроксиапатитом, сприяючи утворенню гідроксифторапатиту, що має велику термодинамічну стійкість і високу резистентність до дії кислот і сприяє зниженню проникності емалі в разі призначення препаратів фтору (як місцево, так і резорбтивно) треба дотримувати таких принципів: 1. Фториди призначають з урахуванням їхнього вмісту у питній воді (не більше ніж 0,3-0,5 мг/л).

 2. Ефективність фтори дів залежить від їхньої концентрації у вільному іонізованому стані. Під час вибору фтор містких засобів треба враховувати можливість їхнього зв'язування, наприклад, сполуками кальцію, що знижує їхню активність.

 3. Оптимальною концентрацією фторидів для місцевої профілактики карієсу є 1-2 % (з розрахунку на іон фториду), оскільки підвищення концентрації не супроводжується підвищенням протикаріозного ефекту.

Використовуючи сполуки фтору, треба запам'ятати, що тривале його надходження в організм є небезпечним. Фтор – тканинна отрута, яка інгібує різноманітні ланки обміну в клітинах (передусім гліколіз). У ранній період інтоксикації фтором можуть з'явитися характерні темні плями на емалі, а пізніше – остеопороз. Як протиотруту при отруєнні розчинними солями фтористої кислоти використовують розчин кальцію хлориду.
Назва препарату

Форма випуску

Спосіб використання

1

2

3

4

1

Кальцію хлорид

Амп. 10% 10 мл

Внутрішньовенно повільно 0,5-1 г

2

Кальцію глюконат

Табл. 0,5 г
Амп. 10% 10 мл

У середину 1-3 г 2-3 рази на день

У м’язи, у вену 0,5-1 г3

Кальцію гліцеорофосфат

Порошок, табл. 0,5 г

У середину 0,25-0,5 г 2-3 рази на день


4

Натрію фторид

Табл. 0,0011, 0,0022

Приймати перед сном після чищення зубів. Таблетка повністю розчиняється у роті. Дітям віком від 2 до 5 років – по 0,0011 г, з 5 річного віку – по 0,0022 г на добу

5

Вітафтор

Флак. 115 мл

Табл.


У середину під час їжі або через 15 хв після їди 1 раз на день. Дітям віком від 1 до 6 років 2,5 мл або 1 таблетка, з 7 річного віку 5 мл або 2 таблетки
1

2

3

4

6

Фтордак

Флак. 25 г

Нанести на зуби за допомогою ватного тампона

7

Ремодент

Порошок по 3 г

Розчиняють у 100 мл кип’ячої води, змочують марлевий тампон та наносять на зуби або полоскання 3-5 хв

Граф логічної структури теми
 1. Орієнтовна карта роботи студентів.
Основні завдання

Вивчити:


Вказівки

Фармакокінетику

Засвоїти основні основні фармакокінетичні параметри препаратів кальцію, фтору, фосфору, вітаміну Д.

Фармакодинаміку

Засвоїти механізм дії препаратів кальцію, фтору, фосфору. Надати перелік фармакодинаміних ефектів препаратів.

Побічні ефекти

Перелічити основні побічні ефекти препаратів.

Показання до застосування

Засвоїти основні показання до застосування препаратів, що впливають на метаболізм кісткової тканин та мінералізації емалі.

Протипоказання до застосування

Засвоїти протипоказання до застосування препаратів, що впливають на метаболізм кісткової тканин та мінералізації емалі.

Взаємодію ліків

Засвоїти раціональні та нераціональні види взаємодії препаратів даної групи.

Фармакотерапію

Засвоїти принципи вибору препаратів кальцію, фтору, фосфору та ефективного їх застосування в конкретній клінічній ситуації. 1. Завдання для самостійної роботи.

 1. Визначити препарати фтору, які застосовують для лікування і профілактики карієсу і некаріозних ураженнях твердих тканин зуба.

 2. Назвати принципи призначення препаратів фтору.

 3. Назвати препарати кальцію, які застосовуються для профілактики лікування карієсу, некаріозних ураженнях твердих тканин зуба, остеопорозі, переломах щелеп.

 4. Назвати препарати фосфору, які застосовують у комплексному лікуванні карієсу, некаріозних ураженнях твердих тканин зуба.

 5. Викласти механізм дії фтору.

 6. Викласти механізм дії препаратів кальцію.

 7. Викласти механізм дії препаратів фосфору.

 8. Викласти механізм дії вітаміну Д.

 9. Визначити побічні ефекти препаратів фтору, кальцію, фосфору, вітаміну Д.

 10. Назвати особливості взаємодії препаратів даної групи.

 11. Скласти план профілактики карієсу дитині 5 років при вмісті фтору у питній воді 1,5 мл/г.

 12. Скласти план фармакотерапії множинного карієсу дитині 12 років при вмісті фтору у питній воді 0,3 мл/л.

 13. Скласти план фармакотерапії множинного карієсу хворій, яка страждає на сечокам'яну хворобу.

 14. Провести вибір препаратів для ефективної та безпечної фармакотерапії карієсу в дитячому віці і у дорослих.

 15. Провести вибір препаратів для ефективної та безпечної фармакотерапії некаріозних уражень твердих тканин зуба в дитячому віці та у дорослих.

 16. Провести корекцію фармакотерапії при виникненні побічних ефектів при застосуванні препаратів кальцію, фосфору, фтору.

 17. Виписати рецепти препаратів: кальцію хлорид, кальцію глюконат, кальцію гліцерофосфат, натрію фтори, вітафтор, фтордак, ремодент 1. Ситуаційні задачі для визначення кінцевого рівня знань.

 1. При проведенні санітарно-просвітницької роботи серед вагітних жінок стоматолог дав рекомендації відносно гігієни ротової порожнини, раціонального харчування та необхідної кількості мікроелементів в їх щоденному раціоні. Яка оптимальна кількість кальцію необхідна вагітній жінці для формування резистентних до карієсу зубів у майбутньої дитини?

а) 1,5;

б) 3,5;


в) 3,0;

г) 2,0;


д) 2,5.

 1. У пацієнта з захворюванням ендокринної системи був поставлений діагноз гострий карієс у 4 зубах. Які властивості повинна мати лікувальна прокладка для пломбування цих порожнин?

а) протизапальні, дентиногенез-стимулюючі;

б) ізолюючі;

в) бути рентгенконтрасною;

г) кровозупинні;

д) протиалергічні.


 1. До поліклініки звернулася жінка 52-х років з приводу лікування гострого початкового карієсу. Який комплексний препарат було призначено для лікування та профілактики карієсу?

а) кальцій-Д3-нікомед;

б) ремодент;

в) аевіт;

г) фтористий лак. 1. Хворий 23-х років звернувся зі скаргами на короткочасний біль в зубі 12 від холодових подразників при потраплянні їжі в зуб. Біль турбує на протязі декілька місяців. Був встановлений діагноз: гострий глибокий карієс 12. Який матеріал доцільно використовувати для прокладки в даному клінічному випадку?

а) кальцидонт;

б) срібновмісний фосфат цемент;

в) паста з трипсином;

г) силідонт;

д) фосфат цемент.


 1. Хворий 23-х років звернувся до лікаря стоматолога з приводу лікування гострого глибокого карієсу зуба 12. При препаруванні каріозної порожнини випадково було оголено ріг пульпи. Який з перерахованих цементів було використано для прямого покриття пульпи?

а) «Ducal» (гідроксид кальцію);

б) силіцин;

в) фосфат цемент;

г) цеміон.


Задачі для самоконтролю.

 1. Хворий знаходиться протягом трьох тижнів в стаціонарі з переломом нижньої щелепи. Повторні рентгенограми показали, що утворення кісткової мозолі іде дуже повільно. Лікар призначив хворому комбінований препарат до складу якого входить вітамін для прискорення утворення кісткової мозолі. Який був призначений препарат? Чому був призначений цей препарат, а не інший?

 2. До стоматолога звернувся хворий 60 років, зі скаргами на біль в зубах, що діє під дією холодного, гарячого, кислого, чищенні зубів та прийомі їжі. Після усунення подразника біль зникає. При огляді на окремих зубах виявлено клиновидні дефекти, болісні при зондуванні. Лікар встановив діагноз: гіперестезія твердих тканин зуба ІІ- ступеня. Складіть план загального та місцевого лікування для підвищення стійкості емалі.

 3. В стоматологічну поліклініку звернувся хворий 56 років зі скаргами на біль і відчуття свербіння в яснах, поширений біль в зубах, що виникає від холодного, гарячого, кислого, солоного. Об'єктивно: слизова оболонка ясен бліда, без ознак запалення, шийки і корені зубів оголені на 1/3, ясна щільно прилягають до шийок зубів, в ділянці шийок – клиновидні дефекти та підвищена чутливість, на рентгенограмі – симетричне зниження міжальвеолярних перегородок, атрофія кістки в горизонтальному напрямку. Діагноз: генералізований пародонтоз середнього ступеню тяжкості, хронічний перебіг. Визначити програму місцевої та загальної фармакотерапії з обґрунтуванням призначень.

 4. Хворий звернувся з метою санації. При огляді ротової порожнини хворого лікар-стоматолог виявив на жувальній поверхні 47 зуба каріозну порожнину в межах емалево-дентинної ділянки. Зондування, холодова проба і перкусія болісні. Лікар встановив діагноз: хронічний поверхневий карієс 47. Призначте загальне та місцеве лікування.

Тести для самоконтролю: 1. Назвати препарат фтору, який використовують з метою ремінералізації:

а) вітафтор;

б) кальцію гліцерофосфат;

в) фітин.


 1. Назвати препарат, який містить гідроксид кальцію:

а) кальцію глюконат;

б) кальцію хлорид;

в) натрію фторид.


 1. Назвати препарат фосфору, який використовують у комплексній терапії захворювань твердих тканин зуба:

а) фітин;

б) гідроксид кальцію;

в) хлорид кальцію.


 1. Назвати комбіновані препарати, які використовують з метою ремінералізації:

а) ремодент;

б) вітафтор;

в) фітин.


 1. Назвати комбіновані препарати, які містять іони кальцію і фосфору:

а) кальцію гліцерофосфат;

б) кальцію монофосфат;

в) фосфат-цемент.


 1. Фториди призначають при вмісті фторидів у питній воді:

а) 0,5 – 1,2 мг/л;

б) 0,3 – 0,5 мг/л;

в) 1,2 – 2 мг/л.


 1. Які лікарські засоби застосовують місцево для лікування некаріозних уражень твердих тканин зуба:

а) кальцію хлорид;

б) фтористий лак;

в) ремодент.


 1. Назвати лікарські засоби, які використовують з метою ремінералізуючої терапії:

а) вітафтор;

б) ремодент;

в) перекис водню.

 1. Рекомендації до оформлення результатів роботи.
Надати у письмовому вигляді рішення тестових завдань, відповіді на ситуаційні задачі для кінцевого рівня знань та завдання з вибору та фармакотерапії запропонованих клінічних ситуацій. 1. Література

О с н о в н а:

 1. Чекман І.С., Бобирьов В.М., Кресюн В.Й. та ін. / Фармакологія: підручник для студ. стомат. ф-тів вищих мед. навч. закладів. – Вінниця: Нова Книга, 2014.– 432 с. : іл.

 2. Бобирьов В.М., Петрова Т.А., Островська Г.Ю., Рябушко М.М./ Фармакотерапія в стоматології – Вінниця: Нова Книга, 2014.– 368 с.

 3. Чекман І.С., Горчакова Н.О., Казак Л.І. та ін. / Фармакологія– Вінниця: Нова Книга, 2016.– 784 с.

 4. Чекман І.С., Горчакова Н.О., Казак Л.І. та ін. / Фармакологія– Вінниця: Нова Книга, 2013.– 792 с.

Д о п о м і ж н а: 1. Дроговоз С.М., Штрыгаль С.Ю., Щепина Е.Г. / Фармакология в помощь студенту, провізору и врачу: учебник-справочник. Х.: Титул, 2013. – 900 с.

 2. Clinical Сases in Pediatric Dentistry: Amr M. Moursi, Marcio A. da Fonseca, Amy L. Truesdale, June 2012, Wiley-Blackwell, р.380.

 3. Dental Caries: The Disease and its clinical management, O. Fejerskov,  E. Kidd, April 2008, р. 640.

 4. Recent advances in prevention of dental caries – Y.K.Gupta, L.Mittal, K.Jha, 2013, р. 53.

Методична розробка складена: проф. Бобирьов В.М., доц. Островська Г.Ю., доц. Власова О.В..


Методична розробка переглянута і затверджена на засіданні кафедри:

_________________________________________________________

З доповненнями (змінами)___________________________________

Завідувач кафедри підпис ПІБ
Каталог: uploads -> repository -> endokryn
repository -> Міністерство охорони здоров'я україни львівський національний медичний університет імені данила галицького
repository -> Робоча програма навчальної дисципліни «біологічна хімія» спеціальність 12020101
repository -> Науково обгрунтована стратегія – основа модерного лікування злоякісних пухлин
endokryn -> Практикум з внутрішньої медицини (навчальний посібник для занять та самостійної роботи студентів VI курсу)
endokryn -> Практичні навички з дисципліни «клінічна фапмакологія» для студентів 5 курсу медичного факультету 2016-2017 н р
endokryn -> Опис практичних навичок та вмінь, якими має оволовіди студент 4 курсу медичного факультету під час навчання в рамках модуля «основи диагностики, лікування та профілактики хвороб ендокринної системи»
endokryn -> Опис практичних навичок та вмінь, якими має оволовіди студент 4 курсу медичного факультету під час навчання в рамках модуля «основи диагностики, лікування та профілактики хвороб ендокринної системи»
endokryn -> Практикум з внутрішньої медицини (навчальний посібник для занять та самостійної роботи студентів VI курсу)


Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка