Землетрус як небезпечне природне явище. Способи та методи захисту життя людини



Скачати 20.71 Kb.
Дата конвертації23.11.2018
Розмір20.71 Kb.
ТипУрок
Урок на тему «Землетрус - як небезпечне природне явище. Способи та методи захисту життя людини»

Мета: ознайомити учнів із причинами походження та виникнення землетрусів, показати наслідки цього явища для людини, визначити способи захисту життя людини шляхом аналізу та дослідження наукових, історичних, правових джерел. Розглянути зміст основних законів України, що визначають питання статусу МНС, аварійно-рятувальної служби України та їх функції; підкреслити, що ці органи захищають в нашій країні законні інтереси, права та свободи громадян, юридичних осіб, суспільства і держави загалом. Формувати навички аналізу життєвих ситуацій з метою обрання правомірного варіанту їх вирішення, психологічної готовності учнів до дій в надзвичайних ситуаціях. Поглиблення навичок роботи зі схемами, таблицями, правовими документами, відеоматеріалами.

Обладнання: 1. Конституція України 1996 р.; 2. Закон України "Про Цивільну оборону України" від 1993 р. (зі змінами 2001- 2007рр); 3. Закон України "Про аварійно-рятувальні служби" від 2000 р. (зі змінами та доповненнями 2001, 2006, 2008 р.р.); 4. Закон України "Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру» від 2000р.(зі змінами 2004, 2006, 2008 р.р.); 5. Закон України "Про пожежну безпеку" від 1994 р. (зі змінами 1998- 2008 р.р.); 6. Карта Світу, карта України, таблиця «Хочу знати!», 7. Схема №1 «Землетруси»; схема №2 "Епіцентр землетрусу"; 8. Схема №3 "Сейсмограф"; таблиця "Схематизована сейсмічна шкала"; 9. Картки з завданнями для груп; картки зі змістом понять, ілюстрації, відеоролики. Поняття: землетрус, епіцентр, сейсмологія, сейсмограф, зона Вранча, аварійно-рятувальна служба.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Форма уроку: урок – розслідування

Методика: групова робота.

Хід уроку

1. Організаційний момент.

2. Мотивація пізнавальної діяльності.

Кожна людина має невід'ємне право на життя. Ніхто не може бути свавільно позбавлений життя. Обов'язок держави - захищати життя людини. Конституція України, ст.27 Вступне слово вчителя. Сьогодні ми з вами поведемо мову про незвичайний об'єкт, який порушує наш спокій, загрожує нашому здоров'ю та життю, він невловимий, притягнути його до відповідальності не можливо. Ця тема надзвичайно цікава і актуальна в наш надзвичайний час становлення Української держави. Ми постійно чуємо в засобах масової інформації про проблеми суспільства, такі як корупція, тіньова економіка, тероризм, організована злочинність, бандитизм, контрабанда та інше. А яке ж ще явище становить неабияку загрозу для нашої безпеки? (кадри зі стихійними лихами). Хто ж має боротися з цією проблемою? (відповіді учнів). Щоб детально розібратися що таке землетрус, чому він виникає, як можна від нього захиститись ми проведемо з вам розслідування, (оголошення теми та мети уроку) Наша велика слідча група відпрацьовувала кілька версій кожна ваша підгрупа ставила ряд завдань, щоб визначити істину в хибних переконаннях, які побутують серед населення. Знання, які ми сьогодні отримаємо мають важливе значення в житті кожного громадянина. Ви дізнаєтесь наскільки робота рятувальних служб складна, відповідальна, пов'язана з ризиком для життя, і в той же час цікава, повна несподіванок. Крім того, знаючи правила безпеки ви зможете себе захистити від неадекватних ситуацій, необачних вчинків. Сподіваюся, що наш урок справить вплив на вибір вашої майбутньої професії.



3. Актуалізація опорних знань.

Перед тим, як розпочати нашу роботу, давайте поміркуємо. 1. Виходячи з власного досвіду, художніх фільмів, повідомлень засобів масової інформації, що вам відомо про землетруси? 2. Що ви бажаєте дізнатись про це явище? /учні висловлюють думки, вчитель підсумовує сказане/ все це ви можете записати до таблиці №1/ Знаю Хочу знати Дізнався Давайте сформулюємо зміст першого поняття нашої теми—землетрус. /говорять учні, варіант поняття вивішується на дошці, записується в зошити/



4. Вивчення нового матеріалу.

А зараз переходимо до роботи за планом уроку.

План.

1. Науковці про землетрус.



2. Сейсмічність України.

3. Землетруси в історії цивілізації.

4. Завдання рятувальних служб України. Проблемне завдання. Чи погоджуєтесь ви з твердженням, що від землетрусу не можна захиститись? Інструктаж груп, /можна провести перед початком уроку/ Перед тим, як ми розпочнемо роботу за планом, ми поділимось на 4 групи:

Гр. № 1 "НАУКОВЦІ",

Гр. №2 "СЕЙСМОЛОГИ",

Гр. №3 «ІСТОРИКИ»,

Гр. №4 "РЯТУВАЛЬНИКИ".

Кожна група отримала картку із випереджальними завданнями та готувала необхідні документи, інформацію для вирішення цих завдань. 1. На реалізацію завдань ви мали достатньо часу 2. Ваше завдання сформувати змістовну та лаконічну відповідь. 3. На відповідь ви маєте 3- 5хв. 4. В ході виступу групи, інші групи заносять почуту інформацію в таблицю, зразок якої є у вас на столі. 5. Кожна група виносить свої рекомендації, як діяти в разі землетрусу відносно ситуації, яку ви отримали. 6. В кінці уроку, ми разом оцінимо роботу груп і виділимо найактивніших учнів.

Завдання груп.

Група №1 « НАУКОВЦІ» (фільм 3) Джерела: свідчення вчених, карта Світу, карта України, ілюстрації, схема №1 "Землетруси". Версія: «Землетруси - це невідоме явище для науки» 1. Причини землетрусів. 2. Територія поширення землетрусів. 3. Види, ознаки землетрусів та їх сила. 4. Практична задача.

Група №2 "СЕЙСМОЛОГИ" Версія: «Передбачити землетрус та його наслідки неможливо» Джерела :Програма функціонування і розвитку національної системи сейсмічних спостережень та підвищення безпеки проживання населення у сейсмонебезпечних регіонах, 1995 р. Таблиця «Інтенсивності землетрусу» Схематизована сейсмічна шкала. 1. Хто спостерігає за землетрусом? 2. Сейсмічність України. 3. Що називають зоною Вранча, її вплив на Україну? 4. Практична задача.

Група №3 "ІСТОРИКИ" Версія: «Землетруси - це результат діяльності сучасної людини» Джерела:свідчення про землетруси з історичних літописів, та інших літературних джерел. 1. Свідчення стародавніх греків та русичів про землетруси. 2. Найбільші землетруси - катастрофи в історії цивілізації. 3. Стародавні прикмети, які пророкували землетрус. 4. Вирішення практичної задачі.

Група № 4 "РЯТУВАЛЬНИКИ". Версія : «Людина не вміє себе захищати від природних катастроф» Джерела: Закон України "Про цивільну оборону» Закон України « Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру» Закон України « Про рятувальні служби» Пам'ятка про правила поведінки при землетрусі 1. Які права громадян України у сфері захисту населення? 2. Що називають аварійно-рятувальною службою? 3. Які основні завдання та функції рятувальної служби? 4. Як треба діяти під час землетрусу? {Вчитель коригує роботу груп, надає поради в разі потреби) Перевірка завдання груп. Учні відповідають за завданнями, вчитель вивішує на дошці поняття, зразок запису в таблицю, учні записують почуте в таблицю, вчитель підбадьорює учнів, формує разом з ними висновки.

5. Узагальнення знань.

А зараз ми спробуємо практично застосувати набуті знання. Я пропоную вам ряд ситуацій. Ви повинні визначити, як потрібно діяти в зазначеній ситуації.

Практична робота.

1. Визначте фактори які можуть становити загрозу вашому життю під час землетрусу. (Іл.. №1) (безконтрольні дії людей в результаті паніки, падіння цегли, димарів, карнизів, балконів, віконних рам, уламки битого скла та інших частин будинків, зависання та падіння розірваних електричних дротів на вулицю, тротуар, пожежі через витік газу, замикання електромереж, падіння важких предметів у квартирі)

2. Визначте найбільш безпечні місця в будівлі.(Іл.. №2) (Дверний прохід, отвори в капітальних внутрішніх стінах, кутки, утворені капітальними внутрішніми стінами, місця біля колон та під балками каркасу, місця під міцними столами, поряд з ліжками)

3. Ваші родичі переїхали проживати в місто, яке знаходиться в сейсмонебезпечній зоні. Щоб ви їм порадили? (Іл.. №3) (Необхідно заздалегідь продумати та прийняти заходи: ознайомитись з планом евакуації з будинку, заздалегідь підготуйте документи, радіоприймач на батарейках, запас консервів ,питної води, аптечка, електричний ліхтарик, відро з піском, вогнегасник, ці речі зберігайте в місці відомому всім членам сім'ї, ємкості з препаратами побутової хімії зберігайте в ящиках так, щоб вони не могли впасти та розбитись під час коливань ґрунту, не загороджуйте речами вхід до квартири, коридори, сходи, отримавши сигнал тривоги вимкніть газ, електроприбори, зберіть речі та документи , йдіть на пункт евакуації.)

4. Ви стали свідком землетрусу, які будуть ваші дії після землетрусу? (Перебуваючи в будинку доцільно зберігати спокій, оцінити ситуацію, огляньте себе та людей поряд, надайте першу медичну допомогу, ходіть в міцному взутті, щоб не поранитись уламками скла, спускаючись сходами перевіряйте надійність конструкції, загасіть вогнище, обходьте електричні дроти, будьте готові до повторних коливань, найбільш небезпечні перші 2-3 години після землетрусу, тому без крайньої причини не варто заходити в будинок) Наступний етап роботи—це обговорення проблемного завдання. Діти висловлюють думки, роблять висновки, вчитель підсумовує сказане.

Отже, в процесі нашого розслідування ми визначили, що землетрус -це небезпечне природне явище. Людство накопичило багато інформації про землетруси та розробило систему передбачення та захисту людини в екстремальних ситуаціях. Всі цивілізовані держави світу створили юридичну базу захисту постраждалих від природних та техногенних катастроф, систему рятувальних служб. Але успішний результат залежить і від поведінки кожного з нас, від того наскільки ми з вами будемо дотримуватись рекомендацій щоб зберегти своє життя та своїх близьких. На згадку вам і нашим гостям залишається пам'ятка «Про правила поведінки під час землетрусу», пам'ятайте - наше життя в наших власних руках.



6. Підсумки уроку. Оцінки.

7. Домашнє завдання. Довести до відома рідних, близьких, знайомих зміст пам'ятки, інформацію отриману під час уроку - розслідування.
Каталог: Files -> downloads
downloads -> Урок 2 Тема. Архітектура кам'яний літопис століть
downloads -> Уроках «Художньої культури»
downloads -> Науковий керівник : учитель стасюк о. С. Консультанти: батьки, бібліотекар, вчитель географії
downloads -> Реферат з основ корекційної педагогіки та спеціальної психології на тему: Психолого-педагогічна допомога сім'ям, які мають дітей з порушенням у розвитку
downloads -> Образотворче мистецтво
downloads -> Чернігівська міська централізована бібліотечна система
downloads -> Особливості розвитку культури Галицько – Волинської держави
downloads -> Визначні місця України краю незвіданих красот
downloads -> Розрахунок сил І засобів по ліквідації нс

Скачати 20.71 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка