Змістовий модуль система крові тема Система крові. Функції крові. Фізіологія еритроцитів. Теоретичні питання до заняттяСторінка1/5
Дата конвертації09.04.2017
Розмір1.39 Mb.
  1   2   3   4   5
Змістовий модуль СИСТЕМА КРОВІ
Тема 1. Система крові. Функції крові. Фізіологія еритроцитів.
1. Теоретичні питання до заняття.

  1. Поняття про систему крові.

  2. Основні функції крові й лімфи.

  3. Склад та об'єм крові в людини.

  4. Кількість крові та методи її визначення.

  5. Гематокритний показник.

  6. Основні фізіологічні константи крові, механізми їх підтримання. Функціональна система, що забезпечує постійність кількості форменних елементів крові.

  7. Еритроцити, будова, кількість, властивості та функції.

  8. Методика визначення кількості еритроцитів.

  9. Гемоліз, його види.

  10. Поняття про «еритрон», як фізіологічну систему; регуляція кількості еритроцитів у крові.

  11. Функціональна система, яка підтримує постійність кількості формених елементів крові.

  12. Тестові завдання.

  13. Тестування за системою „Крок - 1”.

  14. Ситуаційні задачі


2. Практична робота

Тема 1. Техніка забору крові.

Мета роботи: перед практичними роботами з фізіології системи крові ознайомитися з технікою забору крові, яку використовують у клінічній лабораторії.

Обладнання: скарифікатор, вата, 96% етиловий спирт, 5% розчин йоду, стерильні рукавички, марлева маска, динатрієва сіль етилендіамінтетраоцтової кислоти, піпетка чи капіляр, гумова лабораторна груша.

Самостійна робота студентів.

Перед проведенням роботи до верхньої поверхні камери притерти чисте покривне скло так, щоб воно покривало середній і обидва бокові бруски. Притиснути великими пальцями краї скла, притираючи його до бокових брусків до появи н'ютонових кілець.

Одягають стерильні рукавички та марлеву маску. Ватним тампоном, змоченим 96% етиловим спиртом, протирають м’якуш 3 фаланги IV пальця лівої руки для правшів або правої руки для лівшів (для дезинфекції). Стискають м’якуш пальця і швидким коротким рухом проколюють його стерильним скарифікатором. Першу краплю витирають сухою стерильною ватою, оскільки вона містить значну кількість міжклітинної рідини. Наступну краплю крові беруть на дослідження за допомогою піпетки та гумової груші.

*Примітка: Забір крові треба робити швидко, враховуючи час її зсідання (5-8 хв.). Після взяття крові місце проколу оброблять динатрієвою сіллю етилендіамінтетраоцтової кислоти та 2% спиртовим розчином йоду. Якщо треба зберегти кров у рідкому стані надовго, її необхідно стабілізувати. Для цього кров змішують з 5% розчином цитрату натрію у співвідношенні 4:1 (відповідно), або з гепарином у різних розведеннях. Якщо укол зробити правильно, тоді кров витікає вільно без натискання; при натискуванні отримана з пальця кров містить міжклітинну рідину, тому отримані результати будуть невірними.


Тема 2. Визначення кількості еритроцитів у крові людини.

Мета роботи: засвоїти методику визначення кількості еритроцитів згідно методиці, яку використовують у клінічній лабораторії.

Обладнання: мікроскоп, рахувальна камера Горяєва, покровне скло, 4% розчин NaCl, мірна пробірка, піпетка з гемометра Салі або капіляр для визначення ШОЕ (набирати кров до мітки «80»), скарифікатор, 96% спирт, вата, 2% спиртовий розчин йоду, скляна паличка, гумова груша для забору крові.

Самостійна робота студентів.

Ознайомитися з камерою, в якій підраховують еритроцити під об’єктивом мікроскопа. Камеру щільно покрити покривним склом, притираючи його до появи Н’ютонових кілець. У пробірку налити 4 мл 4% розчину NaCl . Продезинфікувати шкіру м’якуша IV пальця спиртом та проколоти скарифікатором. Першу краплю крові зняти ваткою. У піпетку (або в капіляр) набрати кров до мітки. Потім обережно видути її на дно пробірки.

Верхнім шаром 4 % розчину NaCl промити піпетку. Вміст пробірки ретельно розмішати. Краплю суміші з пробірки скляною паличкою перенести під покривне скло на лічильну камеру. Камеру ставлять у мікроскоп під мале збільшення. У полі зору знаходять лівий верхній квадрат сітки, потім переводять на велике збільшення і підраховують еритроцити в маленьких квадратиках сітки. Для одержання вірного результату необхідно підрахувати еритроцити в 5 великих, або 80 маленьких квадратиках, пересуваючи камеру по діагоналі від верхнього лівого до правого нижнього кута сітки. При підрахунку в маленькому квадратику рахують еритроцити, які розташовані всередені квадратика й на двох лініях - верхній та лівій (правило Єгорова -Бюркера).

Знаючи об’єм камери над маленьким квадратиком (1/4000 мм3) і ступінь розведення крові, знаходять кількість еритроцитів в 1 мм3 крові за формулою:

X=А x 4000 x 200 /1x 5 x16 , де

Х - загальна кількість еритроцитів в 1 мм3 (1мкл)

А - кількість еритроцитів у 5 великих квадратах

200 - розведення крові

1/ 4000 мм3 - об’єм камери над маленьким квадратиком

16 - кількість малих квадратів в одному великому.Примітка: на занятті рекомендується використовувати консервовану кров у зв’язку з контагіозними захворюваннями.

Рис. 6.1.

Рахувальна камера Горяєва

А – вид зверху

Б – вид збокуВ – сітка Горяєва

Рис 6.2. Меланжери для підрахунку форменних елементів крові А і забір крові Б:

а – меланжер для підрахунку еритроцитів

б – меланжер для підрахунку лейкоцитів


Рекомендації до оформлення результатів

Результати записати в протокол, зробити висновок про відповідність отриманих результатів нормі.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


Каталог: downloads -> normphysiology
downloads -> Реферат з основ корекційної педагогіки та спеціальної психології на тему: Психолого-педагогічна допомога сім'ям, які мають дітей з порушенням у розвитку
downloads -> Образотворче мистецтво
downloads -> Чернігівська міська централізована бібліотечна система
downloads -> Особливості розвитку культури Галицько – Волинської держави
downloads -> Визначні місця України краю незвіданих красот
downloads -> Розрахунок сил І засобів по ліквідації нс
normphysiology -> Змістовий модуль введення в фізіологію тема Предмет І задачі фізіології. Методи фізіологічних досліджень
normphysiology -> Тема 12. Системний кровообіг, закони гемодинаміки, роль судин у кровообігу. Дослідження артеріального тиску у людини
normphysiology -> 6. Вища нервова діяльність (внд), фізіологічні основи поведінки


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка