Відкритий урок
Тема: «Звук [ ж ]. Позначення його буквами «Ж», «ж».
Мета: ознайомити учнів з буквами «Ж», «ж» (же), їх назвою та звуковим звучанням; формувати в учнів літературну вимову слів із звуком [ ж ], розвивати навички правильного свідомого читання, розвивати увагу, пам`ять, мислення і мовлення, пізнавальні здібності учнів, збагачувати словниковий запас учнів; познайомити з комахами, які потребують охорони, виховувати бережне ставлення до природи, прагнення охороняти її, бути її другом.
Обладнання: паперове «сонечко», на лапках якого а, о, у, е, и, і; девіз уроку – на дошці;
плакат із буквою «ж» віршем; сніжинка, 2 букви «к»;
стрічка – блискавка;
чистомовка на окремих смужках;
картки до гри «Літачок»;
скоромовка на дошці + малюнок ;
картки зі словами – відгадками; картки до гри «Буквоїд»;
малюнки жуків та бджілки.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
1. Привітання гостей.
Любі діти, до нас в клас
Завітали люди щирі.
Привітаймо в добрий час
Гостей посмішкою , миром.
2. - Уроки бувають різні: цікаві й скучні, сумні й веселі. А сьогодні буде добрий урок. Урок, який вчить нас жити за законами краси, за законами добра.
Діти: Щоб урок прийшов немарно,
Треба сісти рівно й гарно!
Гра «Мозковий штурм»
– Назвати букви, які позначають голосні звуки.
Назвати букви, які пом`якшують попередні приголосні.
Назвати букви, які на початку слова позначають 2 звуки.
Назвати букву, яка завжди позначає 2 звуки.
Девіз уроку: (на дошці)
Не ламай, не вбивай,
Не рубай, не губи.
По…алій, захисти,
Напої , о…иви.
Хто звертається з таким проханням до вас?( матінка – природа)
Яка літера пропущена у словах?
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
На цьому уроці ми познайомимося з великою та малою буквами «же», їх правильною назвою, будемо розвивати ваші вміння виділяти у словах звук «ж», формувати навички правильного і свідомого читання, збагачувати ваш словниковий запас.
ІІІ. Підготовчі вправи.
Вивчення вірша.
Жук дивується:
- Невже, схожий я на букву «Ж»?
Асоціації, які викликає буква Ж. Гра «Асоціативний кущ»
Ж
- А що вам нагадує буква Ж? (Відповіді дітей).
Стала сніжинка літерою «ж»?
Сонце її не розтопить уже. (Сніжинка).
Я взяла нитки червоні
І зв`язала дві букви К.
Вмить з`явилась на долоні
Буква, схожа на жука.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Робота в зошиті «Супутник Букваря» с.58.
а) Написання друкованої букви «ж».
б) Стрічка – блискавка: - Яка буква зайва?
ЖЖЖКЖЖЖЖ
ЖЖЖЖЖНЖЖ
в) Самостійна робота з аналогічною стрічкою. (жовтий папірець).
Мовна розминка. Звукове значення букви «Ж».
а) - Де у природі ви чули цей звук?
Що ви можете сказати про цей звук? (Буква «же» , позначає звук [ ж ]. Він – приголосний.
б) Утворення та читання складів з буквою «же»
( на дошці жучок, на лапках якого написані букви : а, о, у, и, і, е.
в) Вимовляння чистомовки. Гра «Римуємо рядки».
( До першої частини підібрати другу).
Жа-жа-жа, жа-жа-жа –ми знайшли вужа.
Жі-жі-жі, жі-жі-жі – ну й слизькі вужі!
Жи-жи-жи, жи-жи-жи – з нами в ліс біжи.
Жа-жа-жа, жа-жа-жа – віднесем туди вужа.
г) Гра «Літачок» .
-Жу – жу – жу!
Жу – жу – жу!
Я всі букви подружу!
Утворення та читання складів типу ППГ.
( на дошці таблиця з кишеньками: по горизонталі – голосні:а, о, у, и, і, е, а по вертикалі – жл, жр, жн, вж, лж. У дітей утворені склади: жла, жло, жлу і т. д., вони й заповнюють відповідну кишеньку).
д) Вивчення скоромовки за допомогою методу ейдетики. Змагання в проказуванні скоромовки.
Жовтий жук у житі жив,
Жук із жабою дружив,
Жартувати жук любив –
Жабу жук завжди дражнив.
Фізкультхвилинка.
4. Аналітико – синтетичні вправи.
Відгадування загадок.
а) Сам чорний, та не ворон.
Є роги, та не бик.
Є шість ніг без копит.
Крила має і літає.
Летить – виє, сяде – землю риє.( Жук).
б) У зеленому жакеті,
галасує в очереті,
хоч і плавати мастак,
і не риба, і не рак. (Жаба).
в) Лиш торкнись до колючок –
Він згортається в клубок.
Не вгадаєте ніяк? Підкажіть!
Це …. . (Їжак).
5. Робота над реченням.
- Скласти речення зі всіма словами-відгадками і записати його графічну схему.
У схемі зайти і позначити слово-дію ( слово-ознаку, «маленьке» слово).
6. Гра «Буквоїд».
- Жив тут дід Буквоїд,
Що їв букви на обід.
Замість печива до чаю,
Встав, яких не вистачає.
(на дошці) - ..аба, бд…оли, ву…і, д…ерело.
І – ряд - …ук, …ало, пирі…ок, …інка.
ІІ ряд - …урнал, …асмин, …ор…ина, д…аз.
ІІІ ряд –ї…ак, сму…ка, …нива, рі…ки.
Зробити звуковий аналіз слів з попереднього завдання.
Два учні – на дошці роблять звуковий аналіз слів вужі,їжак.
8. Робота з Букварем. ( с.106).
а) читання сильним учнем;
б) читання складів ( хором + несильні учні);
в) читання слів ( стовпчиками + словникова робота);
г) читання вірша ( «ланцюжком» реченнями).
д) словникова робота;
- Жоржина – осіння трав`яниста декоративна рослина, що цвіте великими квітками.
- Скаржився – жалівся;
- Дружина – жінка жука.
Робота над віршем.
а) прочитати слова із буквою «же»;
б) читання « ланцюжком»;
в) вибіркове читання;
- Де жив жук?
- Кому скаржився жук?
- Хто заважав жукові спати?
г) Чи насправді бджілки такі вже погані?
( Перелітаючи з квітки на квітку, бджоли переносять пилок, а це корисно для квітів – більше буде насіння. Бджоли дають людям смачний мед, віск, ліки від багатьох хвороб. Бджоли дуже корисні комахи, їх потрібно охороняти.)
V. Підсумок уроку.
- З якою буквою ви сьогодні ознайомилися?
- Що цікавого дізналися?
- Будьте і ви , діти, як бджілки. Творіть добро, саджайте дерева, очищайте струмки, джерела і річки, любіть свою матінку – землю і вона вам відповість щедрістю і любов`ю.
Додаткове завдання: «Жадібна жаба».
Жила жадібна Жабка в жахливому болоті. Жаба споживала смажені жолуді. От пролітав Джмелик повз жовтопузу жабку.
Шановна Жабко, а не пригостите ви й Джмелика смаженим жолудем? – запитав Джмелик.
Жадібна Жабка зітхнула і жалібно відповіла:
Смажені жолуді погані, до того ж у мене вже мало жолудів.
Невже тобі невідомо: вона дуже жадібна Жаба! – проказав Жук Джмелику.
Тому жадібна жовтопуза Жабка ніколи не мала друзів.
Поділіться з Вашими друзьями: |